Şehir hastanelerinde yatak başı soygun!

Lafçı Gazetesi'nden Erdoğan Süzer'in haberine göre sanki kara deliğe dönüşen şehir sağlık kurumularının ülke ekonomisinde kalemtıraşı ağır tahribatı gösteren yeni bir hesap ortaya çıktı.

CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin'in yaptığı hesaba göre, biri kamu özel işbirliği KÖİ usulüyle özel sektör tarafından yapılıp işletilen ötekiyi doğrudan devletin kendi yapıp işleteceği iki “şehir sağlık kurumu” arasında 25 kata varan yatak başı maliyet farkı oluştu.

Dr. Şahin'in yaptığı hesaba göre, KÖİ modeliyle inşa edilip müteahhit işletmeler tarafından işletilen 20 şehir sağlık kurumu için 25 sene süresince kira ve hizmet kıymeti ismi altında yapılacak ödemenin meblağı 752 milyar 794 milyon lirayı bulacak.

Tamamı hizmete girdiğinde toplam 31 bin 315 yatak kapasitesine erişecek olan KÖİ modelli şehir sağlık kurumularında “yatak başı maliyet” 24 milyon 39 bin lira gibi inanılmaz bir seviyeye çıkacak.

DEVLET ELİYLE 980 BİN TL

Hükümet, KÖİ modelli sağlık kurumuların sanki kara deliğe dönüşeceğini görüp yeni inşa edilecek 10 sağlık kurumunu bütçe olanaklarıyla kendisi yaptırmaya karar vermişti. Devlet modelli bu sağlık kurumular için de bir hesap yapan Dr. Fikret Şahin, 10 şehir sağlık kurumunun toplamda 10 milyar 95 milyon lira tüketilerek hizmete açılacağını tanımladı.

Şahin'in hesabına göre, toplam 10 bin 300 yatak kapasiteli bu sağlık kurumularda “yatak başı maliyet” ise yalnızca 980 bin lira olacak. Dr. Şahin, bu hesapla KÖİ modelli şehir sağlık kurumularının devletin kendi yapacağı şehir sağlık kurumularına göre 25 kata yakın yatak başı maliyet oluşturduğunu söyledi.

İŞTE HESAP  

Dr. Fikret Şahin, yaptığı “yatak başı maliyet” hesabını LAFÇI'ye şöyle açıkladı:

“Sağlık Bakanlığı 2020 seneyi bütçesinde, KÖİ modeliyle yapılan 20 şehir sağlık kurumunun tamamen hizmete gireceği 2022 seneyi için bölen kira ve hizmet kıymeti 21 milyar 910 milyon TL'ydi. 2020 seneyi Sağlık Bakanlığı bütçe görüşmeleri yarıyılında dolar kuru 5.77 TL olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu ölçü 3 milyar 797 milyon 237 bin dolara karşılık geliyor. Şehir sağlık kurumuları kontratlarına göre kira ödemeleri döviz üzerinden yapılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı, 2022 seneyi hipotezi bütçesine göre KÖİ modeliyle yapılan 20 şehir sağlık kurumunun kira ve hizmet kıymeti için 25 sene süresince en az 94 milyar 930 milyon dolar ödeyecektir. Bu da bugünlerdeki takribî kurla 752 milyar 794 milyon TL oluyor. 31 bin 315 yatak kapasitesi dikkate alındığında yatak başı maliyet 24 milyon 39 bin lirayı buluyor.

Oysa 2020 seneyi Cumhurbaşkanlığı yatırım programındaki fotoğrafı bilgiler 10 bin 300 yataklı 10 şehir sağlık kurumunun 10 milyar 95 milyon TL'ye yapılacağını, yatak başı maliyetin 980 bin lirada kalacağını gösteriyor.”

BUGÜNE KADAR YAPILANLAR ACiLEN KAMULAŞTIRILMALI

Dr. Fikret Şahin, en az 25 kat daha maliyetli olan KÖİ modelinden bırakılması gerektiğini belirtirken, “KÖİ modeliyle üretimi devam eden şehir sağlık kurumuları da genel bütçeye aktarılmalı. Bugüne kadar yapılan şehir sağlık kurumularında hakikatleştirilen tüm kamu hasarları firmalardan arz edilmeli ve bu sağlık kurumular mali tahribe dönüşmeden acilen kamulaştırılmalıdır” dedi.

Kaynak: www.sacitaslan.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.