Yılın son kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

"Aziz milletim, kıymetli basın mensupları, sizlere en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. 2020 yılının son kabine toplantısını henüz gerçekleştirdik. İçinden geçtiğimiz bu yıllar ülkemizin yakın tarihindeki pek çok manâlı hadisenin 100. yıldönümlerini de açıklama ediyor. Önce İstiklal Harbimizin başlangıcı olarak kabul ettiğimiz Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının 19 Mayıs'ta Samsun'a çıkışlarının 100. yılını algı ettik. 22 Haziran Amasya, 23 Temmuz Erzurum, 11 Eylül Sivas kongresiyle devam etmiştir. Gazi Mustafa Kemal'in Ankara'ya gelmesinin ardından istiklal mücadelesi yeni bir safhaya gelmiştir. Bayrağı bez parçası, şehadeti basmakalıp bir ölüm olarak görenlerin, İstiklal Marşı'nı anlayabilmesi muhtemel değildir. Bayrak ve ezan hassasiyetini yeri geldiğinde canı pahasına koruyan evlatlarımız var. 

KORONAVİRÜS AŞISINDA SON ŞART

Çin'den sipariş verdiğimiz aşının ilk partilerinin yılbaşından önce ülkemize teslim edilmesini bekliyoruz. 8 aşı çalışmasını başarı ile yürütüyoruz. Biri son aşamaya geldi.  İnşallah en kısa sürede kendi üretimimiz olan ansızın pozitif aşıyı milletimizin hizmetine sunmakta kararlıyız.

UZAK EĞİTİM SÜRESİ UZATILDI

Okullarımızdaki yüzyüze eğitime verdiğimiz arayı 15 Şubat 2021’e değin uzatıyoruz.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILDI

Türkiye sıhhat öncelikle almak üzere salgın sürecini başarıyla yürüten ülkelerin başında geliyor.

Son kabine toplantımızda 5 milyar liralık bir takviye paketini paylaşmıştık. Sosyal Koruma Kalkanı çerçevesinde 45,5 milyar liraya yaklaştı yardımlar. En Az aidat yüzde 21,5 artışla uygulanacaktır. İşverenlerimize ve çalışanlarımıza toplamda 6,5 milyarlık ek kaynak artırmış olacağız.

Kısa alıştırma ödeneğinin süresini Şubat ayına kadar uzattık. Tüm sıkıntılara rağmen reel sektör ülkemizin yüz akı olmaya devam ediyor. Üretim ve yatırımlar zinde bir şekilde devam ediyor. Yılın birincil 11 ayındaki yatırım talebi yüzde 30 çoğaltma gösterdi. 

İNGİLTERE İLE ÖZGÜR TİCARET ANLAŞMASI

İngiltere ile serbest ticaret anlaşması imzalama aşamasına geldik.Yarın imzaları atıyoruz. Gümrük Birliği Anlaşmasından sonraki en kayda değer ticari anlaşmamız olacaktır."

SİBER GÜVENLİK

"İLK HABERLEŞME UYDUMUZU 2022'DE UZAYA YOLLUYORUZ"

Bugünkü kabine toplantısında milli güvenlik stratejisi ve eylem planını da görüştük. Takriben 7 yıl önce kurduğumuz milli siber olaylara müdahale merkeziyle bu doğrultuda ilk adımı atmıştık. Geldiğimiz noktada ülkemizin siber güvenlik politikalarını ayrıntılı ve totaliter hoşgörüyle bilhassa yeni taktik oluşturma konusunda adımı attık. 

Uzunca yürüttüğümüz çalışmalarda sona gelindi. Ülkemizin dijital altyapılarını siber saldırılara aleyhinde inşallah güvenli ayla getireceğiz. Bununla kalmayacak; Türkiye'nin bu alanda kendi ürünleri ve firmalarıyla uluslararası düzeyde laf sahibi olmasını da hazırlayacağız. İlk haberleşme uydumuzu 2022'de uzaya yollayacağız

Stratejimizi yerli ve milli bir hoşgörüyle oluşturduk. Kendi ulusal siber emniyet altyapımızı oluşturuyoruz. 'Mavi Vatan'dan 'Siber Uzay'a kadar egemenlik haklarımıza sahip çıkacağız.

Ülkemizin dijital altyapılarını siber saldırılara karşı güvenli hale getireceğiz

KURAKLIK TEHLİKESİ

Tahminler, dünyanın 2050 yılında 10 milyarlık nüfusun gıda ihtiyacını karşılaması gerektiğini söylüyor. Bugünkünden yüzde 60 daha artı yiyecek üretimine gereklilik duyulacak. 

Toprak kiralamada hedef bugünün ihtiyaçlarını karşılamak yok yarım asır, bir asır sonrasının taleplerine hazırlık yapmaktır. Türkiye olarak biz de çeşitli yerlerde toprak kiralamaya başladık. Tabii böyle bir vizyonu olmayanlar ülkemizin neden Sudan'da, Nijer'de toprak kiraladığını anlayamıyor. Sadece anlamamakla kalmıyor diğer taraftan çıkıp bize ithamlar yöneltiyorlar. Dünyanın başka hiçbir yerinde hükümetlerin böyle ithamlara maruz kaldığını göremezsiniz. Çünkü orada ülkenin felaketi üstüne ikbal hesabı yapan muhalefet yoktur. 

TARIMDA TÜRKİYE

Türkiye tarımsal milli gelirini 37 milyar liradan 278 milyar liraya yükselterek Avrupa’da ilk sıraya yükselmiştir. Geçtiğimiz yıl 197 farklı ülkeye tarımsal ürün ihraç ederek, 18 milyar kazanç elde ettik. Un ihracatında dünyada 1. makarna ihracatında 2. sıradayız. Çiftçimize verdiğimiz destekleri bu dönemde 12 kat arttırarak, nebati üretimimizi 124 milyon tonla Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine çıkardık. Tarımsal üretimdeki çoğaltma kendi kendine gelişmedi. Bunun için destekler yanına koskocoman sulama projelerini hayata geçirdik. Son 18 yılda 600 baraj, 1457 sulandırma tesisi yaparak milletimizin hizmetine sunduk.

AİHM'İN DEMİRTAŞ KARARINA TEPKİ

"MUHALAEFET ELİNDEN GELSE BU TERÖRİSTİ BAĞIMSIZLIK BIRAKACAK"

AİHM verdiği kararlara aykırı tavır sergiledi. Uygulamayız dedik. Muhalefet elinden gelse bu teröristi bağimsizlik bırakacak. Çukurcu teröristlere dost, darbecilere mağdur diyen bunlar. Türkiye muhalefet anlayışını adalet etmiyor."

Kaynak: www.sacitaslan.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.