Youtuber ve uygulama geliştirenlere vergi düzenlemesi
banner121

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine kadar yasa teklifi ile 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’na “Sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğinde kazanç istisnası” başlıklı bir madde eklenecek. Bu maddeye kadar, internet ortamında sosyal medya sağlayıcıları üzerinden metin, bakış, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal ağ içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için tatbik geliştirenlerin elektronik başvuru formu paylaşım ve satmak platformları üzerinden elde ettikleri kazançlar gelir vergisinden müstesna tutulacak. Bunun anlamı şu: laf konusu kazançlar yüzde 15 ile yüzde 40 arasında değişmekte olan kazanç vergisine emrindeki olmayacak. Bu kazançlardan sadece yüzde 15 oranında kazanç vergisi stopajı kesilecek.

STOPAJI BANKALAR KESECEK

Bu istisnadan yararlanabilmek için Türkiye’de kurulu bankalardan bir hesap açılması ve bu faaliyetlere ilişkin bütün hasılatın yalnızca bu hesap yoluyla tahsil edilmesi şartı aranacak.

Bankalar, bu hesaplara aktarılan hasılat tutarı üzerinden, aktarım tarihi itibarıyla yüzde 15 oranında gelir vergisi stopaj kesintisi yaparak vergi dairelerine aktaracaklar.

Youtuber ve tatbik geliştiricilerin kira, faiz gibi başka faaliyetlerinden kaynaklanan kazanç veya iratlarının bulunması, yüzde 15 stopaj kesintisine yan olmalarına engel teşkil etmeyecek.

KDV İSTİSNASI UYGULANACAK

Youtuber ve tatbik geliştiricilerin elde ettiği kazançlara konu mal ve hizmet teslimlerinden normalde katma değerinde vergisi (KDV) de alınması gerekiyor. Teklifte yer alan ayrı bir madde ile söz konusu kazançlara konu mal ve hizmet teslimleri KDV’den muaf tutulacak.

KAZANCI 650 BİN LİRAYI AŞANLARA YÜZDE 40’A DEK VERGİ

Youtuber ve uygulama geliştiricilerin bu faaliyetlerden elde ettikleri kazançların o sene için uygulanan dördüncü gelir vergisi dilimini aşması halinde alışılagelmiş gelir vergisine ast olacaklar. Buna kadar, 2021 yılı için kazancı 650 bin lirayı aşanlar yüzde 15’cilt başlayarak yüzde 40’a varan oranlarda ücret ödeyecekler.

Youtuber ve başvuru geliştiricilerin kazançlarını tek bir banka hesabından tahsil etmemeleri halinde de yüzde 15 stopaj yerine yüzde 40’a varan aidat uygulanacak.

Cumhurbaşkanı, yüzde 15 olarak belirlenen stopaj oranını her bir etkinlik türü için sıfıra dek indirmeye ya da bir katına değin artırmaya yetkili olacak.

Yıllık kazancı 650 bin liranın aşağıda olan youtuber ve dilekçe geliştiriciler, getirilen bu düzenleme baştan sona beyanname verme, defter tutma, bildirimde bulunma, vesika düzenleme gibi yükümlülüklerden muaf olacaklar.

Kaynak: www.sacitaslan.com URL: https://www.sacitaslan.com/youtuber-ve-uygulama-gelistirenlere-vergi-duzenlemesi-haberi-539140

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.