Metaverse pazarının 2030 yılında 1.5 trilyon doları geçmesi beklenirken, Metaverse'ün 2030'a dek küresel ölçekte 5 trilyon dolarlık etki yaratacağı ön görülüyor. Bu tahminler eşliğinde Metaverse altyapısı sunan şirketler de öne çıkmaya devam ediyor.

Hatırlarsanız, Metaverse ve Web3 altyapısı sunan Hadean'dan sizlere daha önce bahsetmiştik. Bir başka metaverse altyapı sağlayıcısı MeetKai ise CES 2023'te  MeetKai Reality, MeetKai Metaverse Editor ve MeetKai Cloud AI ürünleriyle öne çıktı. MeetKai, konuşmaya dayalı yapay zeka (conversational AI) ile metaverse'ü bir araya getirmeyi planlıyor. 

Teşebbüs Etkinlik alanı 

James Kaplan ve Weili Dai kadar kurulan MeetKai, yüksek çözünürlüğe sahip çevreleyici 3D görseller yerine bir web tarayıcı üzerinden herkesin erişebileceği deneyimler inşa etmeyi hedefliyor. Bu girişim, kullanıcıların pahalı donanım ihtiyaçlarını ortadan kaldırıyor. 

Teşebbüs, ağırlıklı olarak konuşmaya dayalı suni akıl teknolojisi doğru 50 milyondan artı kullanıcıya ulaşmış durumda. Ekip, yayınladığı yeni araçlarla, Metaverse'ü yapı etmeye çalışmaktan ziyade kullanıcılarının metaverse'ü inşa etmesine desteklemek istiyor. 

MeetKai, şimdiye kadar 20 milyon dolar yatırım aldı. 50 karakter ekibiyle metaverse girişimleri arasındaki rekabetini hızlandırmaya devam ediyor. 

Mahsul setinin detayları 

MeetKai Reality, bir odanın videosunu dakikalar içinde 3 boyutlu bir ortama dönüştürebiliyor. Sadece telefon kullanarak oluşturabileceğini bu dijital ikizler, saatler süren 3D modellemelerinin veya fiyatı yüksek 3D tarayıcıların devre dışı kalmasına yol açıyor. 

Hem şirket, bu sayede hakiki hayattaki bir mağazanın dijital ikizini dakikalar içinde oluşturabiliyor. Bu oluşturulan dijital mağaza mobil, sanal gerçeklik ve masaüstü deneyimlerde kullanılabiliyor. 

MeetKai'ın Metaverse Editor'u ise kullanıcıların metaverse içerikleri oluşturmasını kolaylaştırıyor. Sanal tasarıma odaklanan diğer içerik üretim araçlarına kıyasla kullanımı kolay bir tecrübe sunuyor. Platfrom üzerinde ekipçe müşterek üretimler yapabilir ve proje yönetim süreçlerini kolaylaştırabilirsiniz. 

Yazının girişinde de bahsettiğimiz üzere MeetKai konuşmaya dayalı suni zeka üzerine çalışmalarına devam ediyor. Teşebbüs, özel kurumsal şirketlere özel başvuru senaryoları (use case) arzetmek için kendi büyük dil modelini (LLM) geliştiriyor.

bununla birlikte MeetKai'ın Bulut Yapay Akıl teknolojisi, sanal ortamlarda gerçekleşen yapay akıl - insan ilişkisini yeni bir seviyeye taşıyor. Şirket, kendi alanında öne çıkan bilgiye dayalı sanal ahali oluşturabiliyor. 

MeetKai'ın ürettiği Sanal İnsanlar, havadan sudan konuşmak ya da konuşurken geçmişte edindiği sabit bilgileri kullanmak yerine hakiki zamanlı olarak fikir yürütme yeteneklerini kullanıyor. Bu da, sanal insanların sektördeki maliyetlerin çok aşağı 10 kat daha seri etkileşimler kurmasını sağlıyor. Hem sanal halk, etkileşim kurarken herhangi bir multimedya biçiminden faydalanabiliyor. 

MeetKai'ın Sanal İnsanları, ister istemez akıllara sanal realite, oyun ve metaverse ortamları için yapay akıl destekli sanal karakterler geliştiren Inworld AI'ı getiriyor. gerçi MeetKai'ın Sanal İnsanlarının daha gerçekçi bir görünümesahip olduğunu söylemek muhtemel. Bunlara ilave olarak  MeetKai'ın suni akıl ve metaverse araçlarını merkeze alan yaklaşımı, öteki metaverse girişimlerinden ayrışmasını sağlıyor.  

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2023/01/11/metaverse-uretim-araclari-sunan-meetkai-konusmaya-dayali-yapay-zeka-ile-metaverse-u-bir-araya-getiriyor