Meme Büyütme Ameliyatı İle Özgüveninizi Yükseltin
banner121

Meme Büyütme Ameliyatı İle Özgüveninizi Yükseltin

Küçük ve şekilsiz memeler bazı kadınların psikolojilerini bozarken özgüvenlerine de ciddi bir darbe vurmaktadır. İstediğini özgürce giyememek, bedeninden utanmak, özellikle iç çamaşırı veya bikini alırken sorun yaşamak, yaz aylarında herkes göğsünü gere gere gezerken destekli çamaşır veya bikini aramak ya da göğüs bölgesini kamufle edecek şekilde giyinmek. Tüm bunların hepsi mevcut meme hacminden veya şeklinden memnun olmayan kadınların günlük rutinleri haline gelmiş ancak kişiyi gün geçtikçe mutsuz eden ve özgüvenini azaltan durumlardır. Hepsinin çözümü ise tek bir operasyonda mevcut; meme büyütme ameliyatında. Sürekli aynı kısır döngüyü yaşamak ve gittikçe bu durumdan mutsuz olmak yerine kalıcı ve yüz güldürücü sonuçlar sunan meme büyütme ameliyatları günümüzde sıklıkla yapılan estetik operasyonlarının en başında gelmektedir. Peki meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır, en ideal yöntem hangisi, riskleri neler, ilerleyen dönemde implantın çıkarılması ya da değiştirilmesi gerekir mi, implantın bir ömrü var mı? Meme büyütme ameliyatlarına dair merak edilen tüm soruları Quartz Klinik Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas’a sizler için sorduk.

Meme büyütme ameliyatı için uygun adaylar kimlerdir?

  • Meme hacim, dolgunluk ve şeklinden memnun olmayan,
  • Meme kanseri nedeniyle göğüslerinden biri veya her iki göğsü de alınmak durumunda kalan,
  • Vücuduyla daha orantılı olacak büyüklükte ve şekilde memelere kavuşmak isteyen,
  • Memelerde sağlanan dolgunluk görünümünün kalıcı olmasını isteyen,
  • 18 yaşını doldurmuş,
  • Genel anestezi almasında sağlıksal açıdan herhangi bir engeli bulunmayan her kadın meme büyütme ameliyatı için uygun adaydır.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme büyütme yöntemlerinden en yaygın ve en kalıcı sonucu sağlayan uygulama meme büyütme ameliyatlarıdır. Bu ameliyatlarda meme bölgesine silikon protezler yerleştirilir. Hastanın vücut yapısına, göğüs genişliğine, cilt esnekliğine ve beklentisine göre en doğal duracak şekilde damla ya da yuvarlak şekilli protezler mevcuttur. Protezin büyüklüğüne ve şekline ameliyat öncesinde yapılan detaylı muayene esnasında karar verilir. Yine bu muayenede hastanın özelinde kendisi için en uygun olacak olan kesi yeri de belirlenir. Ameliyat esnasında protezin vücuda yerleştirilebilmesi için genellikle meme başından, meme altından veya koltuk altından küçük kesiler açılmaktadır. Devamında protezler göğüs bölgesine yerleştirilip son kontrolün ardından estetik dikişlerle ameliyat yeri kapatılmaktadır. Kanaması çok olan hastalarda kanın göğüs bölgesinde birikimini engellemek için dren takılması gerekebilmektedir. Son olarak hasta ameliyathaneden odasına çıkarılmadan önce ameliyat bölgesi sıkı bandajlarla kapatılmaktadır.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Meme büyütme ameliyatı esnasında açılan kesi yerleri 4-5 cm’i geçmeyecek şekildedir ve estetik dikiş ile kapatılırlar. Ameliyatın ardından ilk 3 ay boyunca izler daha kırmızı ve belirgin olsalar da hem meme başı, meme altı veya koltuk altı gibi kolay görünmeyen bölgelerde olduklarından hem de küçük izler olduklarından dolayı hastayı rahatsız etmezler. İlk 6 ay içerisinde mevcut izlerin renkleri solmaya başlarken, ilk bir yılın tamamlanmasının ardından cilt rengine neredeyse tamamen yaklaşarak belirgin olmayan bir hal alırlar.

Silikon protezlerin büyüklüğü nasıl belirlenir?

Meme büyütme ameliyatının öncesinde hasta detaylı bir şekilde muayene edilirken hastanın mevcut vücut yapısı ve şekline, kilosuna, cilt elastikiyetine, göğüs çevresi ile omuz genişliğine bağlı ameliyat esnasında yerleştirilecek olan protezlerin hem boyutları hem de şekilleri belirlenir. Ameliyat esnasında ise kesi yerleri kapatılmadan önce yerleştirilen protezlerin uygunluğuna son bir kez bakılır. Eğer bu esnada tecrübesi doğrultusunda estetik ve plastik cerrah farklı şekil veya farklı büyüklükteki bir protezin daha iyi duracağına kanaat getirirse, karar verilen protezi bir diğeri ile değiştirebilir. Bu esnada önemli olan ameliyat sonrasında ödemler gittikçe nihai şekli ortaya çıkan protezin en doğal ve hastanın vücuduna en uygun olan protezler olmasıdır.

Meme implantında yuvarlak mı yoksa damla model implant mı daha doğaldır?

Aslında her iki model implant da doğru hastaya takıldığı takdirde doğal görünüm sağlar. Doğallık için önemli olan hastanın ihtiyaçları ve beden yapısına en uygun olan implantın takılmasıdır.

Memenin nihai şeklini alması ne kadar zaman sürer?

Meme büyütme ameliyatından yaklaşık 6-12 ay kadar sonra memedeki ödem tamamen inmiş, silikon protezler meme bölgesinde yumuşayarak iyice yer etmiş ve meme doğal görünümüne kavuşmuş olur. Bu döneme kadar memelerin ameliyat öncesinde karar verilen büyüklükten biraz daha büyük ve gergin görünmeleri oldukça normaldir.

Meme büyütme ameliyatının riskleri var mı?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bu ameliyatlarda da uzman estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılmadığı takdirde enfeksiyon kapma, ödemin fazla olması veya yanlış boyutlarda ve şekilde protez takılması nedeniyle doğal olmayan bir görünümle sonuçlanma gibi bazı riskleri bulunmaktadır. Aksi halde oldukça güvenli ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilen operasyonlardır.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında kaç gece hastanede kalınır?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında ön görülemeyen bir durumun oluşmaması halinde bir gece hastanede kalınması yeterlidir. Bu sayede özellikle protezin kas altına yerleştirildiği hastalarda ilk gece oluşan ağrıların düzenli aralıklarla buz kompres ve ağrı kesici ilaç uygulanacak ağrısının hafifletilmesi sağlanır.

Meme büyütme ameliyatının sonrasında hastanın çok ağrısı olur mu?

Meme büyütme ameliyatı esnasında protezler kas üstüne yerleştirildiyse hastanın hafif ödem dışında neredeyse hiç ağrısı olmaz. Ancak kas altına yerleştirilen protezler az da olsa ağrı yapabilmektedirler. Bu hafif ağrı da ilaçlarla kolaylıkla kontrol altına alınır. Ameliyat sonrasında hastalar yaşadıkları süreci ağrı olarak tanımlamaktan daha çok, göğüs bölgesindeki ödem ve baskı yapan bandajlar nedeniyle gerginlik ve ağırlık hissi olarak tanımlamaktadırlar.

Hamilelikte meme büyütme ameliyatı yapılır mı?

Ameliyat esnasında genel anestezi uygulanıyor olmasından dolayı hem anne hem de bebek sağlığı açısından hamilelik ve emzirme süreçleri tamamlanmadan meme büyütme ameliyatlarının yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Ayrıca bu süreçlerin sonunda memede şekil ve hacim değişikliği de yaşanabileceğinden dolayı ameliyat yapılsa dahi kişiyi tatmin eden bir sonuç alınamaz.

İlerleyen dönemde implantın çıkarılması ya da değiştirilmesi gerekir mi?

Yeni teknoloji ile üretilen ve FDA onaylı meme implantları, dışarından kaza veya darbelere bağlı olarak travma oluşacak şekilde bir zarar görmedikleri sürece hastanın bedeninde 15-25 yıl boyunca kalabilirler. Ancak herhangi bir kesici alet ya da kaza nedeniyle silikona zarar gelse dahi son teknoloji implantların içerisindeki dolgu maddesi vücuda karışmaz. Yalnızca şekil bozukluğuna neden olacağı için değişimleri gerekir.

Meme büyütme ameliyatının fiyatı nedir?

Meme büyütme ameliyatları Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Aynı zamanda meme büyütme işleminin fiyatı hastanın istediği dolgunluk derecesine ve uygulanacak olan protezin şekil, marka, büyüklük ve kalite gibi detaylarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle mevcut memesinin büyüklüğünden rahatsız olan ve daha diri daha dolgun göğüslere sahip olmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.

 Op. Dr. Leyla Arvas

Website:https://www.drmemebuyutme.com/

Facebook  :@drleylaarvas

Instagram :@drleylaarvas

YouTube: LeylaArvas

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.