Artırılmış gerçeklik ile tarihi lokasyonları bulunduğunuz yerde gezmenize yardımcı olan platform: GoArt
banner121

GoArt, geçmişi ve içinde bulunduğumuz hatıra aynı zamanlı deneyimleyebilmemize olanak veren artırılmış hakikat tabanlı bir metaverse platformu. 2015 yılında Burak Soylu göre kurulan RoofStacks bünyesinde hayata geçirilen GoArt, bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmez objesi olan boyut kapılarını AR teknolojisini kullanarak gerçek kılıyor ve kullanıcıların mobil cihazı ile boyut kapılarından geçmesini sağlayarak zamanda yolculuğu olası ülkü getiriyor. 

Nesnelerin, insanların, şehirlerin geçmiş zamandaki dijital ikizleri ile zamanda yolculuk

Son 6 ayda Facebook, Niantic, Fortnite, Epic Games gibi şirketlerin az önce yatırım yapmaya başlayacağını duyurduğu Metaverse çalışmalarında RoofStacks'in geliştiricisi olduğu GoArt, temmuz ayı itibarıyla uygulama marketlerinde son kullanıcıya sunuldu. GoArt ile kullanıcı mobil cihazından başka hiçbir ekstra donanıma ihtiyaç duymaksızın fiziki kâinat ile Metaverse arasında ebat değiştirerek içinde bulunduğu lokasyondaki nesnelerin, insanların, şehirlerin geçmiş zamandaki dijital ikizleri ile zamanda yolculuk yapabiliyor.

Burak Asilzade, GoArt'ı şu sözlerle tanımlıyor: "GoArt benim 9-10 yaşlarında iken kurduğum çocukluk hayalim. Gittiğim yerlerde geçmişte nasıl bir hayatın olduğunu düşünür, hayal eder, o dönemin içerisinde o anları deneyimlemek mümkün olabilir mi diye her zaman düşünür ve araştırırdım. Bu açıdan GoArt, kararlı hayalin realite olduğunu uygulamak açısından da önemli bir başarı benim için." 

İlk süre kapısı: Elazığ/Harput

AR tabanlı, lokasyon bazlı çalışan, içerisinde kullanıcıya eşlik eden bir sanal rehberin olduğu, gidilen zamandaki insanların bulunduğu bir âlem inşa etmeye çalıştıklarını ve ilk vakit kapısını Elazığ/Harput'ta açmayı başardıklarını söyleyen Soylu, uygulamanın geliştirilmesinde AR destekli Unity Oyun Motoru kullanılırken, sanal realite karakterlerinin Motion Capture teknolojisi ile canlandırıldığını dile getiriyor.

Sırada 19. asır Taksim'i var

GoArt'ta acilen Harput/Elazığ lokasyonunda yer alan 31 süre kapısını kullanarak Urartu, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine zamanda seyahat gerçekleştirmek mümkün. O bölgelerin geçmişteki hallerini, yaşayan insanları, nesneleri sanal rehberin toplam 65 anlatım noktasında gerçekleştirdiği sesli anlatım ile deneyimleyebiliyorsunuz. 29 Ekim 2021 tarihinde Taksim/İstanbul lokasyonunda yeni zaman kapılarının açılışı gerçekleştirilecek. Taksim Meydanı çevresinde 19. yüzyılda o bölgede yaşayan insanları, atlı tramvayları, o dönemin mimarisini 36 anlatım noktasında sanal kılavuz eşliğinde birebir görme ve deneyimleme imkanı sunulacak.

Geliştirmeler, Türkiye ve ABD'deki ofislerde devam ediyor

RoofStacks'in, bugün Bilişim Vadisi başta olmak üzere Türkiye'de 3 öbür teknoparkta ve ABD'nin yeni teknoloji kümelenmesinin olduğu Austin/Teksas'ta ofisleri bulunuyor. Şirketin RoofGames, RoofXR, RoofTicket ve RoofMoney olarak 4 bambaşka birim ile turizm teknolojileri, parasal teknolojiler, ödeme sistemleri, oyun geliştirme, AR/VR, Metaverse gibi ayrı alanlarda teknoloji ve ürün geliştirmeleri devam ediyor. 

RoofStacks'te RoofGames, RoofXR , RoofTicket ve RoofMoney olarak 4 bambaşka birimde 100'ü aşkın yazılım, sanat ve ürün geliştiricisi bulunuyor. GoArt uygulamasının geliştirilmesinden sorumluluk sahibi RoofXR takımı ise 45 kişiden oluşuyor. RoofStacks'te mahsul geliştirme süreci; mahsul analizi, teknik analiz, geliştirme, mahsul testi, kullanıcı deneyimi testi ve marketing olarak gerçekleşiyor.

Burak Soylu, dört sene önce geliştirme çalışmalarına başladıkları GoArt'ın AR-GE sürecindeyken zeka ulusal ve uluslararası ön yatırımcıların yoğun ilgisini gördüğünü söylüyor. Asilzade, şirket politikası olarak bu yatırımı öz kaynakları ile yapıp ürün son kullanıcıya çıktıktan daha sonra yatırımcıya açacağımızı bildirdiklerinin altını çiziyor. GoArt'ın pre-launch sürecinin kendilerine daha çabuk büyümek için tatmin edici altyapı ve ürüne sahip olduğunu gösterdiğini söyleyen Soylu, bununla beraber sektörün çoğalma hızının da büyük oyuncuların dahil olmasıyla ciddi şekilde arttığını; bu sebeple, GoArt için yurt içi ve yurt dışarıya yatırımcılarla daha yakın bir diyalog içerisinde olduklarını belirtti.

GoArt'ın gelir modelleri

Burak Aristokrat, bedensel evrende yapılan her etkinlik ve gelir modelinin GoArt içerisinde olabileceğini. GoArt'ın halihazırda geliştirilen bölümünün yanına reel dünyada kitlelerin takip ettiği sosyalleşme uygulamalarının, oyun platformlarının, online pazar yerlerinin GoArt içerisinde GoSocial, GoGames, GoShopping biçiminde dahil olarak metaverse içerisindeki ekonomiyi oluşturacağını söylemek muhtemel. Bunların açık havada platformun belli başlı kazanç modeli ise dilekçe içi satın alma, tatbik içi reklam ve ürün yerleştirme.

Şirket, GoArt V8 ile insanların fiziksel dünyada yapabildikleri her şeyi geçmiş dijital ikizleri ile Metaverse içerisinde yapmasını, insanların fiziksel olarak kendisine fazla uzakta olan mekan ve insanlarla etkileşim kurabilmesini, haritalar ile senkronize çalışan ve kullanıcıları dışarı dahil etmemek ve harekete geçmeye teşvik etmek ve en önemlisi kullanıcının bulunduğu bölgenin geçmişini deneyimleyerek hakiki dünyadaki tecrübelerini geçmiş hayattaki dijital ikizi ile tamamlayabilmesini sağlamayı planlıyor.

5 sene içerisinde, Türkiye'de 15 yeni lokasyonda, yurt dışarıda ise toplamda 50 lokasyonda vakit kapıları açılacak

GoArt, önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türkiye'de 15 yeni lokasyonda, yurt dışarıya ise dünyanın en çok turist bölge 7 bambaşka ülkesinde toplamda 50 lokasyonda zaman kapıları açıp 500 milyonu aşkın insanın temas ettiği bu alanlarda GoArt bağlantı noktası kurmayı hedefliyor. Bunun yanında GoArt'ın içerisinde GoSocial, GoGames, GoShopping ile kullanıcıların bir kullanım kullanıcısından öte “vatandaş” olabileceği, bir başka ifade ile farklı alanlara yönlendirilmiş varlık ve hak sahipliklerinin olabileceği bir altyapı, sosyalleşme platformları, oyun platformları, online pazar yerleri eklentileri planlanmış durumda. Şirket, her versiyonda yeni özellikler ve platformları ekleyerek kullanıcılarına sunduğu hizmetleri çeşitlendirmeyi planlıyor.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/09/21/artirilmis-gerceklik-ile-tarihi-lokasyonlari-bulundugunuz-yerde-gezmenize-yardimci-olan-platform-goart
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.