Arya Retreat 2021'da sunum yapan 5 girişim
banner121

Arya Bayan Yatırım Platformu, Türkiye'de kadın girişimciliğini destekleyen en aktif yatırım platformlarından biri. İş Bankası ve Fark Holding sponsorluğunda bu sene altıncı kere düzenlenen milletlerarası Arya Retreat Konferansı 8-10 Ekim tarihleri arasında Bodrum'da gerçekleşti. 2014 yılından bu yana düzenlenen etkinlikte; girişimci, yatırımcı, idareci gibi çok yönü olan profilleriyle uyarı çeken 75 bayan bir araya geldi. 

Arya, kadın liderliğindeki şirketleri, kadının gücüne inanan yatırımcılarla ile bir araya getiriyor. Girişimcilere yatırım bulmaktan öte, girişimci-yatırımcı ekosistemini tüm etki alanları ile güçlendiriyor, bununla birlikte sosyal etkiyi de artmak için birbirinden ayrı organizasyonlar düzenliyor. Bunun amacı girişimini hayata geçirmiş ve işini büyütmek için yatırım desteğine ihtiyaç duyan, teknoloji odaklı  bayan girişimcileri yatırıma planlamak. Bu seneki etkinliğe 19 şirket arasından seçilen 5 teşebbüs katıldı. Bu girişimler aralarında Upschool, Sizlikiş, Plastic Move, Pusula Ai ve Advoard Robotic yer aldı. 

Advoard Roboitc: Otonom mobil platform ve robotik yazılım çözümleri sunuyor. İnsan ve robot işbirliğinin önemli olduğuna inanan şirket, İzmir BilimPark'ta kuruldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nden üç genç Bekir Bostancı, Sercan Modern Tekkök ve Mehmet Emre Söyünmez hocaları İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Dr. Öğretim Üyesi Pınar Oğuz Ekim kadar kuruldu. İç alanlarda haritalandırma ve konumlandırma yapabilen otonom bir cihaz üzerinde çalışmaya başladı. Robot, bir sene içinde geliştirildi. Her 400 metrekareye, içinde hidrojen peroksitin olduğu 1 litre istikrarsız bırakan robot, İçindeki aküler ve akıcı tankı ile birlikte takriben 45 kilo. 5 bin 700 metrekareyi 90 dakika içinde temizliyor.

Pusula Ai: 2020'nin Ocak ayında faaliyete geçen girişim, şirketlerin maliyetleri düşürüp kar oranlarının iyileşmesi için yapay zekaya dayalı algoritmalar kullanan öngörücü karar mekanizması yazılımları geliştiriyor. Yasemin Oğuz, Barlas Oğuz, Yunus Sarıkaya, Kayhan Eritmen tarafından kuruldu. Pusula Ai'nin amacı makinelerin giderleri düşürmeyi ve kârı artırmayı düşünmesini karşılamak. Şirketin kurucuları suni akıl ve optimizasyon teorisi alanındaki keza akademik keza de endüstriyi deneyimine sahip. Şirket bununla birlikte e-ticaret alanında da yapay zekaya dayalı algoritmalar geliştirilmesi ve uygulanması konusunda projeler yürütüyor.

Upschool: Mina İlköz tarafından kurulan şirket, teknolojide rol model kadınlar yetiştirmek için kurulan bir eğitim teknolojisi girişimi olarak tanımlanıyor. Kadınlara teknik teçhizat ve özgüven kazandırarak kariyerlerine başlangıç olanağı sağlıyor. Benzer modellerden ayrı olarak UP School'u öğrencilere ücretsiz sunuyor. Programlar bilirkişi eğitmenler göre sınıf etkileşimi yüksek şekilde yüzde 100 canlı olarak online olarak veriliyor. Teori değil, proje bazlı eğitimle, öğrenciler sektördeki projeleri bu program deneyimleniyor.

Sizlikİş: Begüm Karslıoğlu ve Güneş Günay kadar kurulan girişim, kaliteli iş gücüne erişim, performans yönetimi, süreç kontrolü ve yeni tür dinamik egzersiz tarzı sunuyor. Mayıs 2020'de kurulan platform; dijital, kreatif, araştırma, tahlil, yazılım, mühendislik ve back büro gibi yaklaşık 40 alanda hizmet veren tecrübeli freelancer ekiplerini KOBİ'lerle bir araya getiriyor. Kampanyadan yararlanan işletmeler, şirketlerinin ihtiyaçlarını 'ayrıcalıklı fiyatlarla' karşılıyor. Sizlikİş; gıda, dokuma, mimarlık, mühendislik, bilişim, turizm ve organizasyon gibi çoğu sektöre hizmet sunuyor.

Plastic Move: Büşra Köksal göre kurulan şirket, nişasta bazlı tarımsal ve gıda atıklarından elde ederek ürettiği biyopolimer ile ambalaj, otomotiv ve beyaz eşya sektöründe plastik kullanımını azaltmayı hedefliyor Ürettiği biyopolimer üretimde petrol bazlı plastik kullanımını yüzde 20 azaltıyor ve bununla birlikte minimum yüzde 600 daha çevreci bir mahsul olarak doğaya katkı maddesi sunuyor. Bundan Başka bu biyopolimeri tarımsal ve yiyecek atıklarından elde ederek tarım alanlarının ve gıdanın kullanılmasını önlüyor.

Dereceye giren girişimler arasında Upschool, Pusula Ai ve Advoard Robotic yer aldı. İlk üçe giren girişimcilere Türkiye İş Bankası kadar 25, 15 ve 10 bin lira ödül verildi.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/10/09/arya-retreat-2021-da-sunum-yapan-5-girisim
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.