Avrupa'da dikkat çeken 10 foodtech girişimi
banner121

Dünya nüfusunun 1600 yılında 500 milyon civarında olduğu biliniyor. 1750'de bu rakam, 750 milyonun üzerine çıktı. 1950'de 2.5 milyar oldu. 2015 yılı itibariyle bu sayı 7 milyarı aştı. 2050'de Dünya nüfusunun orta seviye projeksiyona tarafından 10 milyara yaklaşması bekleniyor. Çoğalan dünya nüfusu mevcut yiyecek ihtiyacını gün geçtikçe daha da görünür ışık halkası getiriyor. Gıda güvenliğini küresel ısınma, aşırı nüfus artışı, plansız ve seri kentleşme korkutma ediyor. 

Bu noktada yiyecek sektöründe üretilen teknolojiler gıdanın sürdürülebilirliği konusunda imdada koşuyor. Foodtech olarak adlandırılan segmentin 2022'nin ardına kadar 250 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Foodtech pazarında faaliyet gösteren şirketler temelde agtech, sürdürülebilirlik, gıda güvenliği ve inovasyonu üstüne çalışıyor.  

Dikkat çeken girişimler...

Dünyanın dört bir yanına dağılan yiyecek teknolojileri girişimleri Avrupa'da yoğun olarak etkinlik göstermeye başladı. Dikkat çeken girişimler aralarında Finlandiya merkezli Solar Foods var. Alternatif protein üretme konusunda çalışıyor. Şirket, gaz fermantasyonu teknolojisiyle su ve havadan yenilebilir protein yapıyor. Şimdiye kadar 9 yatırımcıdan 42 milyon dolar alan girişimin yakın zamanda unicorn seviyesine çıkacağı bekleniyor. 

AB'den çıkan İngiltere bu konuda epeyce potansiyel taşıyan işler yapıyor. Şimdiye değin 38,5 milyon dolar yatırım alan Tropic Biosciences bunlardan biri. Şirketin yatırımcı listesi oldukça uzun. Pontifax AgTech, Skview Life Science, Five Season Ventures, Sumitomo Corporation Europe Limited, Temasek Holdings, Emerald Technology Ventures, Agronomics, Bits X Bites, Tekfen Ventures, Genoa Ventures yer alıyor. İngiltere merkezli şirket, Dr. Eyal Maori tarafından kuruldu. Canlılar üzerinde yapılan bu denli değişiklikler canlıların sağlığı, biyolojik çeşitlilik, canlıların yaşam hakkına ve alanına müdahale ve ekolojik dengenin bozulması açısından büyükçe riskler taşıdığı tanıdık bir gerçek. Şirket, bu noktada GDO'suz ürün üretmek için gereken teknolojiyi geliştiriyor. 

Benzer coğrafya içinde faaliyet gösteren THIS™ bitkisel bazlı et üreten şirketlerden biri. Impossible Foods, Beyond Meat ve Just gibi unicorn seviyesine yükselmiş girişimler arasında şimdiye kadar 28,4 milyon dolar yatırım aldı. Yatırımcıları arasında Lever VC, CPT Capital, Backed VC, Trellis Road, Five Seasons Ventures, Business Growth Fund, Manta Ray Ventures, Veg Capital, Idinvest Partners, Seedcamp var. 2018'in Kasım ayında Andy Shovel, Pete Sharman göre kuruldu. 

Bitkisel bazlı üretim yapan girişimler yoğunlukta

26,2 milyon dolar yatırım alan İngiltere merkezli Huel de bu alan içinde yer alan şirketlerden biri. Right Side Capital Management, Highland Europe gibi isimler yatırımcıları aralarında yer alıyor. Şirket son yıllarda yeme trendleri arasına giren sağlıklı ikame yemek yemek ürünleri üretiyor. 

Hollanda merkezli The Protein Brewery şimdiye değin 26 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin yatırımcıları arasında Novo Holdings, Unovis, Roquette Ventures yer alıyor. Wim de Laat göre 2019 yılında kurulan şirket 'animal free' yani hayvan proteini üretiyor. 

Heura Foods da nebati bazlı ürün üreten girişimlerden biri. İspanya merkezli şirket, şimdiye kadar 24,2 milyon dolar yatırım aldı. Heura Foods'un yatırımcıları aralarında Lever VC, Green Monday, Impact Fooding, Capital V, Masschallenge, Crowdcube var. Şirket, Nisan 2017'de Marc Coloma kadar kuruldu. 

Stockeld Dreamery; Northzone, Eurazeo, Norrsken VC, Gullspang Re:food, Edastra Venture Capital, Astanor Ventures, Trellis Road, Inventure, Purple Orange Ventures, Creandum isimlerin yer aldığı kalabalık bir yatırımcı grubundan 20 milyon dolar yatırım topladı. İsveç merkezli teşebbüs nebati bazlı peynir üretiyor. 

İsveç merkezli öteki girişimler arasında Curb Food yer alıyor. EQT Ventures, Point72 Ventures'tan yatırım alan şirket, dark kitchen yani sanal mutfak alanında faaliyet gösteriyor. Bu, yemek yemek pişiren aniden fazla şirketin aynı mutfağı kullanması olarak tanımlanıyor. Yani bu mutfaklarda yemekler yalnızca teslimat yapmak üzere pişiriliyor. Curb Food şimdiye dek 23,3 milyar dolar yatırım aldı. 

Berlin merkezli MushLabs'in yatırımcıları aralarında Happiness Capital, Redalpine, VisVires New Protein, Joyance Partners, MassChallenge, Social tarts, Food Labs yer alıyor. Mazen Rizk tarafından kurulan şirket, miselyum bazlı sürdürülebilir gıda üretiyor. Şimdiye değin 20,5 milyon dolar yatırım aldı.

Ivy Farm Technologies yalnızca tohum yatırım turundan 20 milyon dolar yatırım topladı. İngiltere merkezli şirket, hayvanların kök hücresinden et üretimi yapıyor. "Cultivated meat" olarak adlandırılan yöntem, temelde bir hayvanın vücudunun içinde ne oluyorsa onun taklidini laboratuvar ortamında yapmaya olasılık sağlıyor. Yani aynı işlemleri laboratuvar ortamında tekrarlanıyor. Şirket, 2015 yılında Dr. Cathy Ye kadar kuruldu.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/12/23/avrupa-da-dikkat-ceken-10-foodtech-girisimi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.