Bilimsel araştırmalar yönetmeliği askıya alındı
banner121

Askıya alınan yönetmelik ile alakalı YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç şu açıklamayı yaptı,

“Bilindiği gibi özellikle 2011 yılı sonrasında ülkemizde araştırma - teknoloji geliştirme - yenilik süreçlerinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Ülkemizin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olma hedefi dikkate alındığında, bu süreçte yükseköğretim odaklı iki önemli strateji, bilgi üretimi ve bu bilginin transfer ortamının oluşturulması ile bu bilgiyi üretecek ve bu bilginin aktarımı sürecinde yer alacak her düzeydeki insan kaynağına gerekli yeterliliklerin kazandırılmasıdır.

Bu hedeflere ulaşabilmek üzere bu sürece katkı vermesi beklenen 10.04.2002 tarih ve 24722 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Yükseköğretim Kurumları Bilimsel Araştırma Projeleri Hakkında Yönetmelik”in, hızlı değişen küresel ve ulusal gelişmeler kapsamında yenilenmesi ihtiyacı hissedildi. Bu süreç ile ilgili olarak Yükseköğretim Kurulu, Üniversite-Sanayi İşbirliği Daimi Komisyonu’muz tarafından Çalışma Grubu oluşturuldu ve mevcut Yönetmelik ile ayrıca “Yükseköğretim Kurumları Bütçelerinde Bilimsel Araştırma Projeleri için Tefrik Edilen Ödeneklerin Özel Hesaba Aktarılarak Kullanımı, Muhasebeleştirilmesi ile Özel Hesabın İşleyişine İlişkin Esas ve Usuller” dikkate alınarak “Yükseköğretim Kurumları Bilimsel Araştırma Projeleri Yönetmeliği” hazırlandı.

Yeni YÖK olarak sorumluluğumuzdaki konuları katılımcı bir yaklaşımla değerlendirmekte ve takibinde de gerekli düzenleyici kararları alıyoruz. Bu yaklaşım kapsamında “Yükseköğretim Kurumları Bilimsel Araştırma Projeleri Yönetmeliği”ne ilişkin taslak askıya çıkarıldı.İlgili Yönetmelik ile ilgili görüş ve önerilerinizin 1 Haziran 2016 tarihine kadar bildirilmesini rica ediyoruz.”

Anahtar Kelimeler:
YökYönetmelikYekta Saraç
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.