Bill Gates'in iklim değişikliği odağında yaptığı yatırımlar
banner121

66 yaşında ve dünyanın en varlıklı dördüncü birey olan Bill Gates için 2021 oldukça hareketli geçti. Önce iklim değişikliğine karşın saptama ve çözüm önerilerini  anlattığı "İklim Krizini Nasıl Önleriz" adlı kitabını çıkardı. Kitapta her yıl atmosfere saldığı 51 milyar ton sera gazı salındığı ve küresel ısınmayı durdurmak ve iklim değişikliğini durdurmak için bu salınımın minimuma indirilmesi gerektiğini kaydetti. Kitapta yeşil teknoloji ile ilgili yaptığı işleri ayrıntılı bir şekilde anlattı.  Sayı ve istatistiklerle dünyanın içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdi.

Eylül ayında iklim değişikliği mücadelesini ön plana bölge bir şirkete yaptığı yatırımla gündem yarattı. Gates'in 'son büyük yatırımı' olarak lanse edilen haber, karbon nötr süt üretimi yapmaya hedefleyen teşebbüs Neutral Foods ile ilgiliydi. 2019 yılında Matt Plitch göre kurulan şirket, Gates ve Dallas Mavericks'in sahibi Mark Cuban'dan toplam 4 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım, Gates namına Breakthrough Energy Ventures tarafından yapıldı. Şirketin birincil karbon nötr marka olduğu bahis edildi. 

Gates için 2000 yılı dönüm noktası oldu

Aslında teknoloji dünyası Bill Gates'in bu alanda yaptığı yatırımlara oldukça anlaşılır. Gates, üç belli başlı koldan bu alana yatırım yapıyor. Ünlü isim bundan yedi yıl önce iklim değişikliği üstüne düşünmeye, çalışmaya ve araştırmaya başladı. İlk kere 2000 yılında eski eşi Melinda Gates Bill & Melinda Gates Vakfı'nı kurmasıyla bu işin temellerini attı. Kar amacı gütmeden sıtma, özlem gibi küresel sorunları çözmeyi amaçlayan bir organizasyon, şimdiye dek 183 işe yatırım yaptı. Bunların 41'inden çıkış yaptı. 

Bill Gates, vakfın kuruluşundan sekiz sene sonradan emekli olmayı tercih etti. O dönem 52 yaşında olan ad, küresel sağlık durumu, kalkınma, eğitim ve iklim değişikliğiyle mücadeleye daha fazla zaman yarmak için böyle bir adım attığını söyledi. 2015'e değin bu konularda yatırımlar yapan Gates, 2015'te Paris'te düzenlenen Birleşik Milletler İklim Kontrolü Konferansı'nda Breakthrough Energy Coalition (BEC)'i duyurdu. Bir sene daha sonra sürdürülebilir enerji sistemleri ve atmosferdeki sera gazlarının azaltmak için incelemeler ve yatırımlar gerçekleştirmek üzere kuruldu.

Yatırım yaptığı şirketler arasında iklim değişikliğiyle ilgili çalışan girişimlere finans akışı sağlamaya başladı. 1968 yılında kurulan atık yönetimi sağlayıcısı Waste Management bunlardan biri. Bill Gates'in en çok gelir getiren yatırımlarının ikinci sırasında yer alıyor. Gates'in bu şirket üzerinden gıdanın geleceği olarak tanımladığı Beyond Meat'e yatırım yaptığı biliniyor. Toplamda 50 milyon dolar yatırım yaptı. 2009 yılında Ethan Brown göre kurulan şirket, piyasa değeri 9 milyar dolara yükseldi.  (Vakfın bu şirketler dışarıda hangi girişimlere yatırım yaptığını buradan daha detaylı inceleyebilirsiniz.)

Temiz enerji ön planda

Şirket, Yeşil hidrojen teknolojilerini, sürdürülebilir havacılık yakıtlarını, enerji depolama projelerini ve havadaki karbonu yakalamaya eğilen teknolojileri destekliyor. Ocak ayında şirketin bünyesinde bulunan Breakthrough Energy Catalyst (BEC) fonunun, bugüne kadar i (BEC) şirketlerden 1,5 milyar dolar yatırım topladığı duyurdu. Buna karşılık toplanan miktarın takriben 10 katı (15 milyar dolar) yatırım yapılacağı bildirildi. Şimdiye değin 48 şirkete yatırım yapıldı.

En uyarı çeken yatırımlar aralarında Boston Metal bulunuyor. Metal üretimi konusunda çözümler üreten bir teşebbüs olarak karşımıza çıkan Boston Metal, 2012 yılında Antoine Allanore, Donald Sadoway ve Jim Yurko göre Massachusetts'te kuruldu. Metal üretimini daha çevre dostu bir hale getirme hedefi ile kurulan Boston Metal, bu amacı gerçekleştirmek için Molten Oxide Electrolysis (MOE) isimli bir üretim tekniği kullanıyor. MOE imal tekniği karbon salınımını denklemden çıkartıyor.

Pachama, ağaçlandırma odağında, suni zeka tabanlı karbon dengeleme pazar yerleri geliştiren şirketler arasında yer alıyor. Ormanlardaki ağaçlarda depolanan karbonu otomatik olarak varsayım ediyor. Karbon ofsetlerini yönetmenin karmaşıklığını ortadan uyandırmak için ofset projelerini erişilebilir ayla getiriyor. Karbondioksiti yakalayıp yapı malzemelerine sabitleyen ve bu vesile ile şehirlerin karbon but izini düşüren CarbonCure de Gates'in yatırım yaptığı şirketler aralarında yer alıyor. (Şirketin diğer yatırımlarını buradan daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.)

üstelik Bill Gates 1994 yılından itibaren  Bill Gates'in servetinin yönetimi Michael Larson'a geçirdiğini hatırlatmak yerinde olur. Çünkü, Gates Larson'ın yönlendirmesiyle kurduğu Cascade Investment yoluyla tarım arazilerine yatırım yapmaya başlamıştı. Gates, bu yatırımların iklim değişikliği mücadelesiyle alakalı olmadığını açıklamıştı.

Bill Gates, şu an ABD'nin toplam tarım topraklarının yüzde 0,25'ine sahip. Gates'in şu anki serveti yaklaşık 133 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Çoğu kişi tarafından 'hayır sever' olarak tanımlanan meslek insanın bundan sonraki adımının ne olacağı merak konusu. Lakin Haziran 2021'de ABD'deki Nükleer Enerji Enstitüsü'nün düzenlediği etkinlikte iklim kriziyle mücadelede temiz enerjiye duyulan ihtiyacın nükleerle karşılanması gerektiğini bildirdi. Gates'in bu açıklaması çoğu birey tarafından tepkiyle karşılandı.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2022/01/21/bill-gates-in-iklim-degisikligi-odaginda-yaptigi-yatirimlar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.