Bütünsel İK yaklaşımı ile şirketlerin dijitalleşmesini destekleyen Startup: İdenfit
banner121

Bütünsel İK yönetimi kavramı insan kaynakları departmanlarının 2022 yılı hedefleri aralarında üstteki sıralarda yer alıyor. Bütünsel yani holistik insan kaynakları yönetimi yaklaşımı çalışanlarla aracısız ilişki kurulmasını ve sağlam metriklere dayanan ölçümlerle adaletli bir performans değerleme süreci uygulanmasını hedefliyor. Pandemi sonrasında bütün iş dünyasını merkezine bölge insan odaklı İK yaklaşımında hem şirkete hem de çalışanlara üstünlük sağlayacak bir ortam yaratılması hedefleniyor. İdenfit; İK süreçlerinizi tek bir platform aşağıda yürütmenize ihtimal sağlayarak bütünsel İK yaklaşımında işletmelere takviye sağlıyor.

Bütünsel İK Yönetimi İçin:  İdenfit 360 Derece Performans Değerlendirme Modülü

İdenfit Performans Yönetimi modülü ile 90,180,270 veya 360 derece değerlendirmeler yapılabiliyor, hatta organizasyon şemasında değerlendirilecek kişinin astı üstü eşiti olmasa bile birlikte etkileşim ile çalıştığı ayrı departmandan birileri varsa bu kişiler de öteki seçeneğinde değerlendirmeye dâhil edilebiliyor. İdenfit ile performans değerlendirmeleri periyodik zaman dilimlerinde KPI (Anahtar Performans Göstergesi) oluşturularak 360 derece uygulanabiliyor. Bütünsel İK değerlendirmesinin hedeflediği geri bildirim kültürü ve veriye dayalı performans değer biçme süreci İdenfit ile tek panel altından yönetilebiliyor.

Adaletli Bir Işlem İçin Veriye Dayalı Performans Değerlendirmesi

2022 yılı İK trendlerinde şirketlerde insan kaynağının değerini arttırmak, farklılık ve ön yargılardan arındırılmış, sağlam metriklere dayanan performans yönetimi süreçleri en önemli konu başlıkları aralarında yer alıyor. Şirketlerin işletme performanslarını arttırmak ve çalışanların neye ihtiyacı olduğunu tespit etmek için ölçülebilir ve raporlanabilir bilgi analizi büyük yük taşıyor. İdenfit performans değerlendirme modülü çalışanların niyet ve yetkinlikler bazında ölçülmesine olanak sağlıyor. Şirketler kasıt ve yetkinlik havuzunu kolaylıkla oluşturabiliyor ve benzer değerleme içinde keza amaç ayrıca yetkinlikler değer biçme kurgunuza kadar ağırlıklandırılabiliyor. Performans değerlendirme sonuçlarına dayalı olarak geliştirici geri bildirimler alınabiliyor ve sonuçlar SMS, e-posta ya da bildirim olarak gönderilebiliyor.

İdenfit ile Objektif ve Detaylı Geri Bildirimlerle 360 Derece Performans Değerlendirme

İdenfit ile geleneksel performans değerleme yönteminin ön yargılı yaklaşma riskinden arındırılmış veriye dayalı ve kolay raporlanabilir ölçümlerle adaletli sonuçlar elde edilebiliyor. Çalışanlardan geri bildirim alınmasıyla sağlıklı sonuçlar elde edilmesini sağlayan 360 derece sistemiyle ekiplerin motivasyonu detaylı şekilde ölçülebiliyor. Yapılan ölçümler sonucunda işletmede uygulanması gereken eğitim ve gelişim programları da sağlam metriklere dayalı olarak planlanabiliyor, tek panel üzerinden yönetilebiliyor.

Yoğun meslek yüküne sahip İK departmanları dijitalleşen performans değerleme süreçleriyle zamandan tasarruf ederek layık yaratan işler üretme fırsatı sağlayabiliyor.

İdenfit yazılımı, birincil günden itibaren olduğu gibi ihtiyaç ve trendler doğrultusunda aralıksız güncellenip gelişiyor.  İK dünyasında büyük yeniliklere imza atma hedefiyle yolculuğuna belirli adımlarla devam ediyor.

İdenfit hizmetleri ve avantajları hakkında daha fazla bilgi veya kullanım için idenfit.com ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/11/17/butunsel-ik-yaklasimi-ile-sirketlerin-dijitallesmesini-saglayan-startup-idenfit

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.