Citi'nin
banner121

Citi bu ay  "Metaverse and Money" isimli bir rapor yayımladı. Raporda Metaverse'ün tanımından geliştirilmesi gereken projelere ve örnek olgu çalışmalarına dek öyle çok detaylar yer alıyor. Sektör liderlerinin görüşleriyle desteklenen rapor, Metaverse'ü iyi anlamak isteyenler için kapsamlı bir rehber olarak konumlanıyor. Gelin rapordan öne meydana çıkan detaylara birlikte bakalım. 

Raporda öne meydana çıkan sonuçlar

2025 yılına değin 5 milyar kullanıcı ve 13 trilyon dolarlık ekonomi

Rapora kadar, metaverse ekonomisinin 2030 yılına değin 5 milyar kullanıcıya ve 8 trilyon ila 13 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Rapor bizim de daha önce "Metaverse ne değildir?" yazısında belirttiğimiz argümanı destekleyerek, Metaverse'ün yalnızca Sanal Realite üzerinden erişilen bir ortam olamayacağını belirtiyor.

Metaverse'e yalnızca VR'dan ulaşılmayacak

Rapora göre Metaverse, masaüstü bilgisayardan, oyun konsollarından ve cep telefonlardan erişilebilen bir ortam sunacak. 5 Milyar kullanıcı sayısı da bilhassa mobil kullanıcı tabanı gözetilerek yapılan bir varsayım. Eğer Metaverse yalnızca VR gözlüklerden erişilebilen bir ortam olsaydı, kullanıcı tabanı 1 milyar ile kısıtlı olabilirdi. 

5G problemleri

Geliştirilmesi gereken altyapılar olduğunu belirten rapor, bilhassa geç kalma oranlarına uyarı çekerek temas hızının önemini vurguluyor. 2025 itibarıyla dünya nüfusunun yalnızca yüzde 25'inin 5G'ye erişebileceği düşünülüyor. 

Kaç metaverse olacak? 

Rapora kadar, eğer kullanıcıların birçok, Metaverse'e cep telefonu üzerinden erişirse, işletim sistemi aynı olacak. Bu noktada teçhizat üreticilerinin Metaverse için manâlı portallar olarak konumlanacağı açıklanıyor.

Citi, günümüzün internet yapılanmasında olduğu gibi, Metaverse'de de ülkeler arası bir ayrışma bekliyor. Çin'in güvenlik duvarları ve yasaklarıyla muhafaza ettiği bir yapının yanında, dünyanın geri kalanı ve ABD'de ise milletlerarası açık erişimin söz konusu. aynı zamanda Citi, meslek modelleri bağlamında merkezcil ve merkeziyetsiz Metaverse'lerin kendi arasında ayrışacağını belirtiyor. 

Blockchain ve Web3'ün metaverse ile ilişkisi

Rapor, Web3 kavramına da tarafsızlık getiriyor. Web3, internetin iyelik ve merkeziyetsizlik kavramları odağında değişmesi anlamına geliyor. Metaverse'ün Web3 ile ilişkisinin de yine bu kavramlar odağında geliştiğini belirtiyor. Blockchain (Ethereum zinciri) üzerine inşa edilen ve Web3 ile örtüşen Metaverse'ün “Açık Metaverse” olarak adlandırıldığını açıklıyor.

Bu noktada birçok Web2 merkezi platformunun Metaverse'de önemli bir rol oynamasının mümkün olduğunu belirtelim. Rapor, günümüzde Web3'ün bile merkezcil unsurlara dayandığını vurguluyor. 

MetaFi: Metaverse'de Finans 

Web3'ü kim istiyor kullanıcılar mı yoksa yatırımcılar mı?

Merkeziyetsiz ve ve demokratik bir internet ideali ile yola meydana çıkan Web3 şu anda uygulanma açısından bazı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Rapora göre kullanıcıların birçok, daha iyi bir kullanıcı arayüzü, daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve daha üstün içerikler istiyor. Günümüzdeki web3 çözümlerine bakıldığında, bu çözümlerin web2'nin sunduğu uygulamaların ardındaki olduğu belirtiliyor. Rapora tarafından, oyun ekosistemindeki kullanıcılar dahil almak üzere o kadar çok kişi, çevrimiçi geçirilen zamanın, tokenlar ve iş modelleri yoluyla finansal bir yapıya dönüşmesini hoş karşılamıyor.

Metaverse'de NFT'nin rolü

Bu konuyu daha önce yazılarımız, videolarımız ve etkinliklerimizde o kadar fazla kere ele aldık. Fakat Citi'nin görüş açısını eklemekte de fayda var.

NFT'ler gibi dijital varlıklar, sahipleri için Metaverse'de muhakkak bir nesil sahiplik sağlayacak. NFT'ler metaverse içinde değiş tokuş edilebilir, birleştirilebilir, değişmez ve başlıca başka Metaverse girişimleri ile birlikte çalışabilir olacak. Metaverse'deki NFT'ler, Metaverse içinde her yere götürülebilen, dijital bir cüzdanda saklanan sanal öğeler olarak konumlanacak. 

MetaFi: Metaverse DeFi 

Citi'nin paylaştığı tahminlere tarafından, geleceğin Metaverse'ü dijital olarak lokal tokenları daha artı kapsarken, paranın görece daha geleneksel formlarını da kabul edecek. Para kavramı, oyun içi tokenlar, sabit para birimleri, merkez bankası dijital para birimleri ve kripto para birimleri ile Metaverse'de çeşitlilik taşıyan ve sıvı bir yapıya sahip olabilir. şu anda kullanılan ödeme sistemleri, Metaverse için eksik kalıyor. bu nedenle Citi, Merkeziyetsiz finansa sistemleri (DeFi) ile mevcut geleneksel finansal sistemlerin bir arada var olacağını düşünüyor. 

Metaverse-as-a-Service

Daha önce yazılarımızda Metaverse girşimlerinin, ayrıca görsel grafikler bakımından keza de iletişim ve veri aktarımları açısından birlikte çalışabilmesinin öneminden bahsetmiştik. Bu alanda şu lahza için yeterli daha alçak yapı olamdığını ve protokoller geliştirilmesi gerektiğini belirtmiştik.

Citi de raporda bu probleme atıfta bulunarak, Metaverse birli a Service kavramını ortaya atıyor. Tıpatıp Fornite'ın iOS, Android, Xbox ve Playstation ekosistemlerinde yer almasının, girişimin rekabette gücünü artırması gibi, bu durumun rakipleri de birlikte çalışmaya iteceğini açıklıyor. 

Günümüzde Web2 teknoloji devleri Apple ve Google benzer teknolojiler sunsa da, platformların birbirine geçiş yapması sağlanmıyor. Ölçeklenebilir bir Metaverse için birlikte çalışabilirlik ise bu işin olmazsa olmazı. Rapora tarafından, tam da bu nedenle Metaverse-as-a-Service (MaaS), şirketlerin standart protokoller yoluyla kendi Metaverse'lerini oluşturmalarını sağlayacak.

giderken merkezcil uygulamaların köprülerle birbirine bağlanması AB yasaları çerçevesinde günümüzde de tartışılan bir konu. Dijital Piyasalar Yasası'nın mesajlaşma uygulamalarını birbirine bağlama fikrini incelemekte avantaj var. 

Metaverse'ün Hukuki Süreçleri 

Rapora göre; Metaverse'ler eğer internetin iterasyonu ise küresel düzenleyiciler ve politikacıların incelemesi altına alınacak. şu anda Web2'de yaşadığımız bütün zorlukların Metaverse'de fazla daha büyük ölçekte yaşanması mümkün. Bu zorluklar arasında içerik moderasyonu, açıklama özgürlüğü ve gizlilik yer alıyor. Bunlara ek olarak, blockchain tabanlı Metaverse, günümüzde hala gelişmekte olan kripto para ve DeFi yasalarıyla aleyhinde karşıya kalacak. 

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2022/04/09/citi-nin-metaverse-and-money-raporundan-one-cikanlar

Anahtar Kelimeler:
Citi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.