Deloitte'un Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri Raporu'nda öne çıkanlar

Deloitte, teknoloji, medya ve telekomünikasyon eğilimlerinin işletmeleri ve tüketicileri dünya çapında nasıl etkileyebileceğini vurgulayan Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri Raporu'nu yayınladı. Pandeminin ekonomik ve toplumsal etkilerinin incelendiği raporda; pandeminin sanal ortamlar, bulut teknolojileri ve spor gibi medya alanlarındaki büyümeye etkisi ortaya konuyor.

2021'de doktor ziyaretlerinin yüzde 5'i sanal olarak gerçekleşecek

Covid-19'un, öyle çok alanda olduğu gibi sağlık hizmetlerinde de dönüştürücü bir etkisi oldu. Video tabanlı hekim ziyaretlerini de içerisinde bulunduran dünya çapında bir “teletıp” trendi çabuk bir şekilde başladı. Küresel salgın, sadece bu tür ziyaretlerin önündeki yasal engellerin kaldırılmasını gerektirmekle kalmadı aynı zamanda tüketicilerin, bilhassa 65 yaşın üzerindeki tüketicilerin, görüntülü arama uygulamalarını daha iyi anlamalarına ve bunlardan yararlanmalarına asistan oldu. Deloitte, 2021'de hekim ziyaretlerinin yüzde 5'inin sanal olarak gerçekleşeceğini öngörüyor, bu 2019'daki seviyesinin 5 katı.

Eğitimde ve kurumsal hayatta sanal hakikat pazarı yüzde 100 büyüyecek

Üç boyutlu teknolojiler kurumsal hayatta ve eğitimde popülerlik kazandıkça dijital gerçeklik pazarı da artış perfomansı gösteriyor. Deloitte, sanal, arttırılmış ve karma realite açısından, takılabilir başlıkların kurumsal ve eğitim amaçlı kullanımına karşın satışlarının 2021'de 2019 seviyelerine kadar yüzde 100 artacağını öngörüyor. Bu başlıklar için pazar büyümesi, çalışanlar ve öğrencilerin Covid-19 sebebiyle sanal sisteme geçmesiyle şimdiden hızlandı. Sanal hakikat başlıklarının, düşük maliyet, emniyet ve öğrenmeyi sürekli ışık halkası getirmek gibi bambaşka faydaları sayesinde, pandemi sonrasında da konumunu güçlendirmeye devam edeceği öngörülüyor.

2021'den 2025'e bulut pazarındaki yıllık gelir artışları yüzde 30'un üzerinde seyredecek

TMT Öngörüleri Raporu'na tarafından bulut pazarı 2020'de 2019'a tarafından daha süratli büyüdü, bu koşul COVID-19 boyunca yaşanan kapanmalar ve uzak egzersiz sebebiyle çoğalan talepten kaynaklandı. Deloitte, şirketlerin tasarruf yapmak, daha çevik olmak ve inovasyonu desteklemek adına bulut sistemlerine daha fazla yönelmesiyle, 2021'den 2025'e bu pazardaki yıllık kazanç artışlarının yüzde 30'un üzerinde seyredeceğini öngörüyor.

Bayan sporları, önümüzdeki yıllarda 1 milyar dolardan artı değere sahip olacak

Kadın sporları, önümüzdeki yıllarda 1 milyar dolardan fazla değere sahip olma yolunda ilerliyor. Bayan sporlarının televizyonda izlenme, sponsorlara bedel sağlama ve taraftarları çekme potansiyeli geçtiğimiz on sene içinde birçok defa gözler önüne serildi. Tıpatıp Covid-19'un toplumun birçok yönünü temelden değişime sürüklediği gibi, Deloitte kadın sporlarının da yeni şekillerde algılanacağını, destekleneceğini ve ticarileştirileceğini öngörüyor.

Sporda görülmeye sürekli bir diğer değişim ise, sporcu verilerinin toplanması ve analizlerinin yapılması. Bu verilerin artan bir şekilde daha fazla hakiki zamanlı ayla gelmesiyle, vücudun içindeki ve dışındaki göstergeleri ölçmek, karar verme sürecini doyurmak için yüzlerce yeni ölçüm oluşturmak, yani temelde dijital bir sporcu meydana getirmek bundan böyle mümkün. Deloitte, atlet performanslarının ölçümlenmesinin kuvvetli bir potansiyel sunması ile, 2021'in sonunda fazla sayıda profesyonel spor liginin, oyuncu verilerinin toplanması, kullanılması ve ticarileştirilmesi ile ilgili yeni devlete ait politikalar oluşturacağını varsayım ediyor.

Akıllı yelken direği bilişim küresel pazarı takriben yüzde 35'lik sıradan büyüme ile 12 milyar dolara ulaşacak

Gelişmiş kablosuz bağlantı, kompakt işlem gücü ve suni zekanın birleşimi olan zeki gönder bilişim, şimdiden dünyadaki en büyük teknoloji ve iletişim şirketlerinin bazılarını harekete geçirdi. Deloitte, 2021'de akıllı gönder bilişim küresel pazarının takriben yüzde 35'lik ortalama büyüme oranını sürdürerek 12 milyar dolara ulaşacağını varsayım ediyor. Bu artışa maksimum telekomünikasyon şirketleri ve onların genişleyen 5G ağları ile büyük bulut sağlayıcıları etki ediyor. Bu büyük ölçekli lider kuruluşlar öbür sektörlerdeki şirketlerin zeki yelken direği bilişime ulaşmasını kolaylaştırabilir.

8K TV satışlarının 2021'de 5 milyar dolara ulaşması bekleniyor

Rapora kadar 8K TV satışlarının 2021'de 5 milyar dolara ulaşması bekleniyor; 8K içerik üretmeye karşın teçhizat ve hizmetlere yapılacak yatırım yüz milyonlarca dolar artacak. Deloitte, 5G mobil ağlardan ve telefonlardan alınan radyasyonun herhangi bir bireyin sağlığını etkileme ihtimalinin çok düşük olduğunu tahmin ediyor. Ancak korkuları azaltmakta etkisi olabilmesi için 5G hakkındaki bilgilendirmelere çoktan başlanması ve zorunlu, sürekli, yaygın ışık halkası getirilmesi gerekiyor. 

Açık ve sanallaştırılmış radyo erişim ağları (RAN'lar), mobil ağ operatörlerine maliyetleri azaltma ve 5G'yi benimsedikçe satıcı seçimini arttırma potansiyeli sağlıyor. 2025 yılına değin RAN pazarındaki Açık RAN payının 10 kat ve daha pozitif büyüyebileceği öngörülüyor.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/04/01/deloitteun-teknoloji-medya-ve-telekomunikasyon-ongoruleri-raporunda-one-cikanlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.