Dijital Türkiye Platformu, KPMG Türkiye ile birlikte hazırladığı
banner121

Keza ülkemizi ayrıca de bütün dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgını, bilhassa iş dünyasının hızlı bir şekilde dijitalleşmesini de sağladı. Bayağı şartlarda yıllar sürecek bir süreç zarfında gerçekleşmesi beklenen dijitalleşme, Corona baştan sona bir yıl gibi kısa bir zaman içinde gerçekleşti.

TBV, TÜBİSAD ve TESİD meslek birliğiyle kurulan Dijital Türkiye Platformu, KPMG Türkiye ile birlikte hazırladığı "Dijitalleşme Yolunda Türkiye" raporunu bugün açıkladı. İkinci kere hazırlanan raporda dijitalleşme trendlerini analiz ediyor, Türkiye için yol haritası ve hedeflerle ilgili önerilerde bulunuluyor. Bu yıl KPMG Türkiye iş birliğiyle hazırlanan raporun online bir toplantıda açıklandığını da ekleyelim.

Toplantının açılışını Digital Europe Genel Direktörü Cecilia Bonefeld Dahl ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç yaptı. Raporda bulunan bilgilere kadar pandemi gibi küçük olasılıklı risklerin hayatımıza hiç beklemediğimiz anda girmesi, gelecekteki fırtınaları atlatabilecek verimli, etkin ve sürdürülebilir bir iş yaratmamıza asistan olacak dijital mutasyon için bundan böyle kaybedecek vakit olmadığını gözler önüne seriyor.

Teknolojinin her zamankinden daha pozitif gündemde olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanlığı Dijital Değişim Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, dijitalleşme ile ilgili gelişmeler nedeniyle sanayi devrimine benzer bir dönemden geçtiğimizi de sözlerine ekledi.

Dijitalleşmenin şirketleri daha dayanıklı ülkü getirdiğini ve dijitalleşen sektörlerin daha seri büyüdüğünü bildiren Digital Europe Genel Direktörü Cecilia Bonefeld Dahl, dijitale yatırımlarının Avrupa'nın en büyük gündem maddesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Avrupa Parlamentosu'nun 750 milyar euroluk salgın paketinin yüzde 20'sini dijitale ayırdığını bildiren Dahl, yatırım planının önceliklere kadar ‘Dijital eğitim, dijital sıhhat hizmetleri, dijital değişim, inovasyon ve ‘Yeşil Anlaşma', dijitalleşen Kobi'ler, bağlanabilirlik ve altyapı' olduğunu da belirtti.

2021'in bilgi ve yapay zeka için büyük bir yıl olacağını bildiren Dahl, AB'nin 2030 hedeflerini ise aşağıdaki şekilde sıraladı.

KOBİ'lerin yüzde 50'si büyük data analizi kullanmalı acilen bu sayı yüzde 12 KOBİ'lerin yüzde 30'u ansızın artı Avrupa sınırında iş yapmalı, hemen bu sayı yüzde 8.4 Öğretmenlerin yüzde 84'ü kendini dijital teknolojileri kullanmaya hazırlanmış hissetmeli, hemen bu sayı yüzde 40  Araştırma ve yeniliklerin yüzde 10'unun bilişim ve irtibat sektörlerine yapılmalı, acilen bu rakam yüzde 6.9 Avrupalı vatandaşların yüzde 75'i e-devlet kullanmalı, şimdi bu rakam yüzde 56 Çalışan kadınların yüzde 6'sı bilişim ve iletişim sektöründe olmalı, hemen bu rakam 1.4  2025'e değin unicorn yatırımlarının yüzde 25'i Avrupa'da olmalı

Türkiye Platformu ile yaptıkları çalışmada "Dijitalleşen Türkiye" için bir yol haritası çıkardıklarını gösteren KPMG Türkiye Teknoloji Sektörü Lideri Gökhan Mataracı ise Türkiye'nin dijital dönüşüm yolculuğunun belli başlı inşa taşlarının RPA'den akıllı otomasyona, bulut stratejisinden nesnelerin interneti ve bağlanabilirliğe, siber güvenlikten akıllı şehirlere uzanan bir dizi gelişmeden oluştuğunu aktardı.

Rapora tarafından zeki otomasyon çağı ve çevrimiçi öğrenme, hem teknolojik farkındalığın artmasını hem de kültürel gelişmeyi sağlayacak. Dijitalleşme yolundaki Türkiye'nin 2025 hedeflerini ise eğitim (e-devlet tatbik oranının yüzde 80'e ulaşması), bağlanabilirlik, bulut bilişim (kullanımın yüzde 60 seviyesine gelmesi), dijital servis kullanımının artması, fırsat eşitliği ve girişimci yaklaşımların benimsenmesi. "Dijitalleşme Yolunda Türkiye" raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/04/30/dijitallesme-yolunda-turkiye-raporu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.