Elon Musk, Neuralink'in insanlı deneyine yaklaşık altı ay kaldığını söyledi
banner121

Birleşik Krallık'ta başlayıp Avrupa'dan dünyaya yayılan ve finans sektörünün geleceği olarak görülen Açık Bankacılık konseptinden geçtiğimiz dönemlerde o kadar çok defa sizlere bahsetmiştik. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) web sitesi üzerinden yaptığı açıklamalara kadar Açık Bankacılık hizmetleri ülkemizde de kullanıma açıldı.

Konu ile ilgili detayları da paylaşan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen ve taraflara standart Açık Bankacılık işlemleri sunulmasını karşılayan "Açık Bankacılık Geçidi" (GEÇİT) altyapısı üzerinden hizmet vermeye başlandığını duyurdu.

GEÇİT altyapısının dünyadaki en iyi dilekçe örnekleri de incelenerek TCMB ve BKM meslek birliği ile yapılan araştırmalar sonucunda oluşturulduğunu da ekleyelim. Laf konusu çalışmalar sonucunda ise paydaşlara süratli entegrasyonunun sağlandığı, düşük maliyetli, bereketli ve etkili ödeme hizmetleri data paylaşım servisleri deneyimi için müşterek bir platform tasarlandı.

Paylaşılan bilgilere göre testlerini ve teknik sertifikasyonlarını başarıyla tamamlamış olan 6 banka bugün itibarıyla ‘GEÇİT' üzerinden hesap hizmeti sağlayıcıları olarak hizmet vermeye başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından paylaşılan açıklamayı altında bulabilirsiniz.

12 Kasım 2019 tarihinde güncellenen “6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun”un 12 nci maddesinin birinci fıkrasına ödeme emri başlatma hizmeti (f bendi) ve ödeme hesabına ilişkin konsolide edilmiş bilgilerin çevrim içi platformlarda sunulması hizmeti (g bendi) eklenerek söz konusu hizmet türleri kanun kapsamında ödeme hizmeti olarak tanımlanmıştır. Ödeme Hizmetleri Bilgi Paylaşım Servisleri (ÖHVPS) olarak adlandırılan bu iki hizmet ile ödemeler alanındaki açık bankacılık servisleri tanımlanmıştır.

Düzenleme çalışmalarına paralel olarak ÖHVPS tatbik stratejisi ile detaylı teknik ve operasyonel gerekliliklerin belirlenmesi amacıyla dünyadaki en iyi tatbik örnekleri de incelenerek TCMB ve BKM işbirliği ile çalışmalar yürütülmüştür. Söz konusu çalışmalar sonucunda Ülkemiz koşulları ve ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak, paydaşlarımızın süratli entegrasyonunun sağlandığı düşük maliyetli, verimli ve etkili ödeme hizmetleri veri paylaşım servisleri deneyimi için karşılıklı bir platform tasarlanmıştır. Bu doğrultuda mali hizmet kullanıcılarının birbirinden bambaşka ödeme hizmeti sağlayıcıları nezdindeki hesaplarını tek bir erişim noktasından yönetebileceği ve ödeme emirlerini verebileceği güvenli, verimli, etkili, düşük maliyetli ve yenilikçi meslek modellerinin oluşmasına fırsat tanıyan ‘‘GEÇİT' altyapısı tesis edilmiştir. BKM kadar ayrıntılarıyla kurum içi beşeri ve teknik kaynaklar ile geliştirilip sunulan GEÇİT, karşılıklı ÖHVPS altyapısı olarak konumlandırılmıştır. 

Bugün itibarıyla, testlerini ve teknik sertifikasyonlarını başarıyla tamamlamış olan altı bankamız ‘GEÇİT' üzerinden hesap hizmeti sağlayıcıları olarak hizmet vermeye başlamıştır. 

bununla beraber, ÖHVPS Egzersiz Grubunun gerçekleştirdiği incelemeler sonucunda ÖHVPS için teknik ve operasyonel gereksinimlerin belirlendiği ÖHVSP API İlke ve Kuralları (API Standardı) belgesi hazırlanarak kamuya açık bir şekilde Bankamız internet sayfasında yayınlanmıştır.

Ödeme Hizmetleri Alanındaki Veri Paylaşım Servislerinin, 7/24/365 hemen olan para transferine ihtimal karşılayan Fonların Anlık ve Aralıksız Transferi (FAST) Sistemi, ödemeler alanında ülkemizin milli karekod standardı olan TR Karekod,  IBAN numaraları yanında; telefon numarası, kimlik numarası ya da e-posta adresi ile basit ve süratli bir şekilde FAST ödemesi yapılabilmesine olanak sağlayan Basit Adresleme Sistemi ve orta ve uzun dönem amacı liranın en pratik, en faydacı, en ucuz ve en kapsayıcı ödeme arabulucu olmasını temin etmek ve devam etmek olan TCMB'nin 15 Eylül 2021 tarihinde bildiri ettiği Dijital Türk Lirası İş Birliği Platformu ile birlikte dijitalleşme hedeflerimiz doğrultusunda ülke ekonomimize çok kayda değer katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2022/12/01/turkiye-cumhuriyet-merkez-bankasi-acik-bankacilik-hizmetlerini-kullanima-acti

Anahtar Kelimeler:
Açık Bankacılık
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.