Endeavor Türkiye ve Talentmelon'ın “Girişimci Ücret ve Yan Hakları Raporu”ndan öne çıkanlar
banner121

Endeavor Türkiye ile Talentmelon'un iki taraflı yürüttüğü Girişimci Şirketlere Özel Ödenti ve Ast Haklar Raporu yayınlandı. Hatırlarsanız geçen yıl de 2021 raporunu sizlerle paylaşmıştık. Bu sene araştırma için Türkiye'nin süratli gelişen 60 girişiminden data alındı. Rapordan öne çıkan verileri sizlere aktarıyoruz. 

Rapora tarafından katılan şirketlerin 56'sı 2022 yılında hibrit çalışmaya geçmeyi planladığını belirtiyor. Katılımcıların 4'ü ise iyice uzak çalışmayı benimseyeceğini açıkladı. 

Şirketlerin açıklamalarının yanı sıra rapordaki verilere göre çalışanların yarısından fazlası en ince ayrıntısına kadar uzakta çalışmayı istediğini belirtelim. Zira çalışanlar, evde ya da ofiste çalışmanın üretkenliği etkilemediğini düşünüyor. Hatta yüzde 94'ü evden çalışmanın ofiste çalışmaktan daha verimli olduğunu görüşünü paylaşıyor. 

 

Araştırmaya tarafından; hibrit çalışmayı uygulamayı düşünen şirketlerin büyük bir kısmı, haftanın 2-3 günü ofiste çalışmayı planlıyor. Şirketlerin bir kısmı, ofisten alıştırma gününü çalışanlarının kararına bırakıyor. Ama yüzde 15'lik bir kısım hangi günler ofise gelineceğine demin karar vermemiş durumda. çoğu şirket, hibrit model kapsamında uzaktan çalışılan günler için büyük kasaba dışından çalışmaya izin veriyor.

Hibrit egzersiz ve çalışan bağlılığı

Şirketlerin yüzde 46'sı hibrit modelin çalışan bağlılığı konusunda kısmen ya da tamamen bir düşüşe sebep olacağını düşünüyor. Açıkçası; bu bilgi şirketlerin hibrit egzersiz modelini kendi istekleriyle hayata geçirmekten ziyade, bu modele çalışanlardan gelen istek ile karar verdiklerini gösteriyor. 

Vergi artışı, enflasyonun üstünde olabilir

Raporda şirketlerin büyük çoğunluğunun 2022'de enflasyon oranının üzerinde maaş zammı uygulayacağı öngörülüyor. 2022'deki tahmini ücret artışı ortalaması ise yüzde 22 olarak öne çıkıyor. Şirketlerin yüzde 87'si beklenen yıl sonu enflasyon oranından daha yüksek bir maaş artışı planı uygulayacağını belirtiyor. 

2021 yılı değerlendirildiğinde sıradan maaş artışı, şirketlerin planlarının üstünde gerçekleşti. Şirketlerin 2021 yılı için maaş beklentisi yüzde 17 iken, planlı olmayan zamlarla birlikte yapılan çoğalma yüzde 23'e yükseldi.

Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 82'si ücretlendirme stratejilerini güncelleme planı bulunurken, yüzde 44'ü yeteneği elde yetişmek için ücret stratejisini gözden geçiriyor. 

Rapora göre öyle çok şirket, çalışanlarının performansını, ücret artırma sürecinde göz önüne aldıklarını belirtse de; fazla az sayıda şirket performans değerleme sürecine sahip. Bu bağlamda şirketlerin yüzde 88'i ücret artışlarının bireysel performansa göre ayrıştığını belirtirken, yalnızca yüzde 57'si performansı şirket veya takım hedeflerine göre değerlendiriyor. 

En yüksek maaşı yazılım geliştiriciler alıyor

Geçen yıl de olduğu gibi, şirketler en yüksek maaşı yazılım geliştiricilere veriyor. Bütün yazılım geliştirme rolleri aralarında ise en yüksek maaşlar sırasıyla; Data Bilimci, Yapay Akıl Mühendisi, Kalite Yoklama Mühendisi ve Mobil Geliştirici rollerine veriliyor. 

Yazılım geliştirme tarafında seviyeler aralarında da önemli maaş farkları mevcut. Antre seviyesinden 3 sene tecrübeli orta seviyeye geçişte maaşlarda takriben iki kat artış görülüyor. Giriş ve kıdemli seviyeleri arasında aynı rollerde takriben iki buçuk hatta üç kat artış olabiliyor. 

Özel sıhhat sigortası oranları yükseldi

Şirketlerin yüzde 90'ı çalışanlarına bütünleyici veya özel sağlık sigortası sunuyor. Pandeminin yarattığı farkındalık ile bu oranın geçen yıla kıyasla %19 artış gösterdiğini belirtelim.

Çalışanların ruh sağlığı

Rapora tarafından şirketler, çalışanlarına ruhsal afiyet desteği verme konusuna her geçen yıl daha pozitif tartı veriyor. Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 50'si meditasyon, yoga, psikoterapi tipi destekler sağlıyor. Siz konusu metrik geçtiğimiz sene yüzde 35 seviyesindeydi. 

Performans primi ve hisse opsiyonu

Az Kalsın tüm şirketler, prim ödeme modeline sahip. Şirketler arasında en sık rastlanan uygulama ise iyi performansı primle ödüllendirme olarak öne çıkıyor. Şirketler çalışanlarına öbür prim ödemeleri sunarken en çok rastlanan prim türü, yüzde 67  ile performans primi. Satış rolleri olan şirketlerin, yüzde 84'ü de satış primi sunuyor. 

Şirketlerin yüzde 58'i çalışanlarına hisse opsiyonu sunuyor. Bu şirketlerin çoğu kritik rollere veya yönetici rollerine bu planı sunarken, tüm çalışanlara bu planı sunan şirket sayısı 15. Hem şirketlerin yalnızca yüzde 12'si kar paylaşım planı sunuyor. 60 şirketten sadece 7'sinin kar paylaşımı sunduğunu ekleyelim. 

Çalışan gelişimi ve öğrenimini teşvik etmek için gelişim odaklı birebir ahenkli görüşmeler yapılıyor. Şirketlerin %67'si yönetici-çalışan birebir görüşmeleri yaptığını, %68'si ise bu görüşmelerden çıkan sonuçların takibinin, yöneticiler kadar uyumlu bir şekilde yapıldığını söylüyor.

 Kıdem arttıkça bayan istihdam oranı azalıyor

Araştırmaya katılan girişimler içerisinde toplam kadın oranı yüzde 38 olarak öne çıkıyor. Rapora göre; başlangıç düzey rollerde bayan oranları, C seviyeye doğru ilerledikçe önemli düşüşe uğruyor. Başlangıç seviyeden, C seviyeye sırası gelmişken, ortalama kadın çalışan oranı yüzde 50 düşüyor. 

Teknoloji rollerindeki kadın oranı fazla azken, teknoloji takım lider pozisyonunda hiç bayan idareci bulunmuyor. Yazılım geliştirme rollerinin yalnızca yüzde 18'ini kadınlar oluştururken, bu oran başlangıç düzey yazılım geliştirme rollerinde yüzde 25 olarak karşımıza çıkıyor. Teknoloji ekibi lideri pozisyonlarında ise hiç bayan çalışan bulunmuyor. 

Bayan ve erkein benzer seviyede çalıı rollerde kadınlar daha az maa alıyor

Kadın ve erkeğin benzer seviyede çalıştığı 83 rolün 50'sinde, kadınlar sıradan yüzde 15 daha eksik maaş alıyor. Bütün rollere baktığımızda ise kadınlar, erkeklerden ortalama %yüzde 8 daha düşük ücret almakta. 

Araştırmayı değerlendiren Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen,

“Endeavor Türkiye olarak destek verdiğimiz girişimcilerde de gözlemlediğimiz üzere girişimcilik ekosisteminde yetişmiş insan kaynağı bulmak en fazla zorlanılan konulardan biri. Bu süreçte girişimcilerin bilhassa maaşlarla ilgili karar alırken veriye ne değin fazla ihtiyaçları olduğunu gözlemledik. Bu raporu da girişimcileri, diğer şirketlerin İK stratejileri konusunda bilgilendirmek ve gelecek stratejilerini teşvik etmek amacıyla hazırladık. Ayrıca son dönemde yaşadığımız beyin göçü, keza de pandeminin yarattığı yeni egzersiz modelleri göz önüne alınca, bu raporun sonuçlarının bu dönemde daha da kayda değer olduğunu düşünüyoruz. Partnerimiz Talentmelon'a ve verilerini paylaşmak için vakit harcayan bütün girişimlere teşekkür ediyoruz. Bu raporun tüm kuruculara ve Türkiye'deki startup ekosistemine yardımcı olmasını diliyoruz” dedi. 

Talentmelon Kurucusu Sure Köse Ulutaş da şunu ekledi,

Talentmelon ekibi olarak ölçeklenmekte olan şirketlerin başarısı ve büyümesi için en kritik konunun yeteneği sürüklemek ve elde yetişmek olduğunu görüyoruz.  Araştırmamızın özellikle pandemi ile daha da gelişen, kabiliyet çekme ve tutma rekabeti sürecinde, Türkiye start-up ekosistemine, kabiliyet stratejilerini oluşturma ve bitmiş değerlendirme yolunda manâlı katkılar sağlayacağına inanıyoruz.  Kendimize misyon edindiğimiz bu yönde, her sene artan sayıda şirketten data toplayarak, bu çalışmanın şirketlere, ödenti ve alt haklar stratejilerine istikamet verecek, daha da derin analizler sunmasından mutluluk duyuyoruz. 

 

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/11/17/endeavor-turkiye-ve-talentmelon-in-girisimci-ucret-ve-yan-haklari-raporu-ndan-one-cikanlar

Anahtar Kelimeler:
Talentmelon
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.