Experience Talks serimizin bu bölümdeki konusu
banner121

Bugün sizlerle bizim için olduğu değin sizler için de çok manâlı olduğunu düşündüğüm bir haberi paylaşacağım. Ola Ki bugün erken saatlerde dünya basınında görmüşsünüzdür, okumuşsunuzdur ve ola ki ilk kez önemli bir haberi önce Webrazzi'de okumamış olacaksınız :) ama olsun ben şimdi fazla daha bizzat size konuyu aktaracağım.

Bilenler vardır veya ola ki halen bilmeyenler de vardır, ben Webrazzi'yi 2006 yılında kurduğumda amacım Türkiye'de bir internet ekosistemi oluşturmaktı. Çünkü o yıllarda evet önemli ve paha biçilmez internet girişimleri vardı lakin bir sektör değildik. Girişimler eksik sayıda da olsa vardı lakin girişimcilerinin kim olduğu bilinmezdi, yatırım haberleri bugünkü değin yoğun değildi ama önemli yatırım haberleri olduğunda da haberin hızlı yayılmasını sağlayacak ya da yatırımcılarla girişimleri birleştirebilecek bir medya yoktu.

2008 yılında birincil konferansımızı yaptık... Bu da kayda değer bir hareketti ve bunun önemini bu yıllarda daha iyi anlıyorum. Alışılmış konferanslardan ayrı olarak girişimcilerin, yatırımcıların, teknolojiye ve dijitale inanan, yatırım yapan profesyonellerin katıldığı, formatı daha gizli ama içeriği daha yoğun, iş potansiyeli daha yüksek lakin geleceğin milyar dolarlık şirket sahiplerinin etrafta yürüyüp yeri geldiğinde yerde bilgisayarlarıyla oturup iş yaptıkları bir konferans... egolardan arınmış, geleceği temsil eden, paraya önem vermeyen fakat şirketin parasal değerini güçlendirmek için çalışan girişimcilerin dertlerini anlatmaya çalıştıkları bir konferans... Bütün da bir Ayn Rand romanından fırlamış gibi... İşte bu konferansların ilkini 2008 yılında yapmıştık...

Sonra devamı geldi... 2010 yılından itibaren keza Webrazzi'nin haberleri ayrıca konferansları ayrıca de ulaştığı ve dokunduğu kitlenin inanılmaz artışıyla, yurtiçi ve yurtdışı bağlantıları ile ilişkileri yoğunlaştı. Bundan Böyle Webrazzi yalnızca bir medya şirketi değil, sahiden Türkiye için ve bu ülkede bu sektörün parçası olan yatırımcısından girişimcisine, profesyonel yöneticisinden danışmanına herkes için bir kanal, bir platform haline gelmişti.

İşte o dönemlerde tanıştığım biri vardı. Oldum muhtemel Webrazzi ile özdeşleştirilen dünyanın teknoloji ekonomisi alanındaki en kayda değer yayını TechCrunch'ın o dönemlerdeki yazarı ve editörü Robin Wauters.

Robin Wauters ile ayrıca arkadaşlığımız ayrıca de bizi kırmayıp Webrazzi Summit'lere hatip olarak katılmasıyla meslek tarafında da bağlantımız oluşmuştu. Webrazzi'yi de dünyaya açmaya daima hevesli olduğumdan, aralıksız Robin eğer TechCrunch'tan ayrılırsa kendisine bir öneri yapmayı düşünürdüm. Bir gün duydum ki Robin görevinden ayrıldı, kendisine ulaştım, "gel Webrazzi'de birlikte çalışalım Avrupa pazarına girelim" dedim lakin Avrupa'nın önde gelen medya gruplarından Hollanda merkezli TheNextWeb'de editör olarak işe başlayacağını söyledi... Sağlık olsun dedim :)

Aradan yeniden zaman geçti, Robin Wauters yine Webrazzi Summit'lere hatip olarak geldi, yine irtibatımız kopmadı devam etti. giderken bizim Webrazzi tarafında yurtdışına açılma çabalarımız başladı. Webrazzi İngilizce açtık, denedik, uğraştık, maddesel kaynak harcadık lakin istediğimiz noktaya gelmedi. Yeniden aklıma Robin geldi, TheNextWeb'den ayrılacağını duydum, hemen kendisine Webrazzi'ye gelmesini söyledim ama bu sefer de kendi medya şirketini kuracağını söyledi. Hayata geçirmeyi planladığı medya şirketi Tech.eu'ydu. Yine sıhhat olsun dedim...

Şirketini kurdu, haberlerini yapmaya başladı, her tarafta ulaştım ve bu sefer "madem birlikte çalışamıyoruz bari ben sana yatırım yapayım" dedim. Robin ise "minik bir tur yatırım aldım ve kapattık turu" dedi. Bu sefer sağlık durumu olsun demedim, "ee bundan böyle olmaz fakat" dedim :)

Belli Başlı fikri anladığınızı düşünüyorum... Ben Webrazzi'de Robin Wauters'la hedeflemek için senelerdir aslında çok uğraştım. Bir şekilde Webrazzi'nin yurtdışı açılımı için daima kilit nokta gibi gelirdi bana, çünkü içten isimdi. Derhal azıcık hızlıca ileriye sarıyorum ve hikayenin bu habere konu olan bölümüne geliyorum...

2018 yılında Londra'da iki konferans organize ettik, yurtdışında faaliyet yapma tecrübesine sahip olduk. Benzer dönemlerde yeniden yurtdışında bazı öbür çalışmalarımız oldu ve yabancı ekiplerle çalışmayı öğrendik. 2020 yılında pandeminin etkisiyle kendi online konferans platformumuzu geliştirdik, fazla başarılı oldu. Keza medya gücümüz, hem uluslararası network'ümüz, keza de etkinlik tecrübemizle bu sefer yurtdışı açılımımızı yapmaya hazır olduğumuzu düşündüm. Bu sefer bir ayrım vardı, içimden bir ses yine Robin Wauters diyordu fakat bir yanlamasına da Tech.eu iyi gidiyordu. Tanıdığım tanıdık olmayan yatırımcılar bana her zaman Tech.eu raporlarından, veriye dayalı haberlerinden, haber bültenlerinden bahsediyorlardı.

Bu konuda da hızlı bir veri paylaşayım. Tech.eu özellikle veri ve araştırma odağında içerikler oluşturuyor. Bu da kendi konsantre ve etkin kitlesine sahip olmasını sağlamış. Yabancı yatırımcıların ve kayda değer kurumların çok bedel verdikleri bir platform ve bu yolda da büyüme için kayda değer planları var.

Elbette ben 2020 yılının sonuna doğru tekrar Robin'i aradım. Neler yaptığını konuştuk, bizim tarafı anlattım ve anlattıkça tabir-i caizse gaza geldim. Tekrar konuştuk, sonra baştan derken Webrazzi'nin Tech.eu'yu satın alması ve bizim güçlerimizi birleştirmemiz durumunda 1+1=2 değil 10 olacak gibi hissettim. Robin'e fikrimi söylediğimde sıcak baktı ama umulan satın alma basit iş yok ve Tech.eu'nun dünyanın önde gelen çoğu melek yatırımcısı ve yatırım fonu hissedarı pozisyonundaydı. Bu yatırımcılardan da bahsedeyim 500 Startups, Adeo Ressi (The Founder Institute), Roxanne Varza (Station F), Daniel Waterhouse (Balderton) ve Carlos Eduardo Espinal (Seedcamp).

Şubat 2021'de başlayan sözleşme süreci ardından imzalar vs derken bugün burada bu manâlı haberi paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Webrazzi, Avrupa'nın önde gelen teknoloji medyası Londra merkezli Tech.eu'yu satın aldı!

Tech.eu'nun yönetimi satın alma ardından Robin Wauters'da kalmaya devam edecek, ekibi de aynı şekilde yoluna devam edecek. Muhakkak hem dünyanın çeşitli ülkelerinden keza de Türkiye'den Tech.eu ekibine yeni ekip arkadaşları dahil edeceğiz. Webrazzi'nin sahip olduğu online konferans sistemi, doğal reklam servisi, içerik yönetim sistemi, faaliyet yönetimi ve bilet satış sistemleri gibi bir fazla teknolojimizi Tech.eu ile paylaşarak birlikte ilk olarak Avrupa almak üzere Tech.eu'nun hali hazırda enerjik olduğu pazarlarda büyümeyi hızlandıracağız ve bağlı yeni pazarlara açılacağız.

Türkiye'den dünyaya açılan teknoloji girişimlerinin sayısı bu dek artmışken, yanlarında her zaman alışkın oldukları, tanıdıkları Webrazzi'nin dünyanın başka bölgelerinde de onlarla birlikte olmaya devam edeceğini gururla söyleyebilirim.

Unutmamak gerekiyor ama, Türkiye'den önümüzdeki dönemlerde fazla daha artı unicorn çıkacak ve tanıdık olmayan teknoloji yatırımcılarının da ilgisi artacak. Bu kapsamda Webrazzi olarak artık sadece Türkiye'nin değil Avrupa ilk kez edinmek üzere bölgesel olarak da bütün teknoloji pazarlarının büyümesinde yanlarında olacağımız için heyecanlıyız. Silikon Vadisi yatırım fonlarının son dönemlerde Avrupa öncelikle almak üzere Amerika dışı pazarlardaki pozisyonlanmasını da değerlendirdiğimizde, Tech.eu'yu satın alarak laf konusu pazarlardaki medya gücümüzü artırıyor olmak beni ve bütün ekiplerimizi fazlasıyla heyecanlandırıyor.

Biz gururluyuz ve heyecanlıyız, umarım sizler de heyecanımızı bu yazımı okuduğunuzda hissetmişsinizdir. Tech.eu ve Webrazzi'nin bundan sonraki yolcuğunda da çok büyük başarıları ve sektörel gelişimi birlikte yaşayacağız.

Sözü daha pozitif uzatmadan Tech.eu ekibine ilk olarak Robin Wauters almak üzere Webrazzi'ye hoşgeldiniz demek istiyorum. Eğer siz de kendisine hoşgeldin çağırmak isterseniz, Robin'in bu yıl 20 Ekim'de gerçekleşecek Webrazzi Summit'te bizimle olacağını da belirtmiş olayım. ;)

Bizimle olduğunuz ve bu heyecanımızı bugün bu haberimizde bizimle paylaştığınız için teşekkürler.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/10/07/webrazzi-tech-eu-satin-alma
Anahtar Kelimeler:
Robin Wauters Tech.eu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.