Girişim İş Birlikleri ile Değer Yaratmak – Nash Dengesi
banner121

John Nash'in Princeton Üniversitesinde doktora öğrencisi iken Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görülen “toplamı sıfır olmayan” oyunlar teorisini çoğunuz duymuştur. Özet Olarak hatırlatmak gerekirse; Nash, “n” sayısında katılımcılı, sonucu sıfır olmayan oyunları geliştirmiş; pat diye çok oyuncunun, birlikte hareket ederek, bununla birlikte kazanç elde edebileceğini ispatlamıştır.

2001 yılında John Nash'in hayatını konu bölge film “Beatiful Mind – Akıl Oyunları”, Oyun Teorisinin popülaritesini arttırdı . Russell Crowe'un Hafıza Oyunları filmindeki harikulade oyunculuk performansı en iyi erkek oyuncu ödülünü almasına yeterli olmasa da Hafıza Oyunları, en iyi film ve en iyi yönetmen dahil almak üzere toplamda dört Oscar ödülü kazandı. Filmin akademik ve sanatsal performansının ötesinde; çağımızın küresel oyun kurucuları, birlikte hareket ederek toplam çıktının arttırılabileceği fikrini de ödüllendirmiş olabilirler mi?

Oyunlar içerisinde ola ki de oynadığımız en güvenli olmayan oyun doğaya karşısında oynadığımız olan. Energy Monitor'un araştırmasına tarafından 2017-2020 yılları arasında Kurumsal Girişim Sermayelerinin yaptığı yatırım 58 milyar doları geçmiş. Yalnızca Bill Gates'in kurduğu iklim teknolojileri fonunun büyüklüğü 1 milyar dolar ve bu alandaki fonların her geçen gün arttığını gözlemliyoruz. Wall Street'de “Less carbon, more cash” daha az karbon daha pozitif yatırım bakış açısı, sonucu sıfır olmayan oyunlar kategorisinin en güncel örneği olarak göze çarpıyor. Yeşil mutasyon kadar yaşamsal bir öneme sahip olmasa da sonucu sıfır olmayan diğer oyunlar, girişim ve inovasyon ile nasıl yaratılabilir?

Günümüz teşebbüs ve inovasyon oyununun daha sonra katılımcısı olan fazla uluslu büyük şirketler oyunun içinde daha fazla yer edinmek istiyorlar. En fazla kullandıkları vasıta ise Kurumsal Teşebbüs Sermayesi (CVC) yatırım fonları. Bu fonlar göre desteklenen ve 100 milyon dolar üstü olduğunda da “Mega Round” olarak adlandırılan yatırımların 2016 yılındaki sayısı 36 iken, 2021 yılının yalnızca ilk yarısında, geçen seneki rakamını da üçe katlayarak 218 olmuştur. Kurumsal teşebbüs sermayesinin büyük oyuncuları varsayım edebileceğiniz gibi dev teknoloji şirketleri ve finans kurumları. 2021'in de lider oyuncuları unicorn yatırımları ile Google, Salesforce ve Citi Bank gibi şirketler.

Yeni Yatırım Fonları ve Kurum İçi Girişimcilik kültürü ile oyuna dahil almak isteyen yeni oyuncular ise “Consumer Staples – Tüketici Temelleri” şirketleri. Alıcı temelleri sektörü, yiyecek, tütün ya da öteki kişisel ürünler gibi insanların günlük olarak kullandığı mal ve hizmetleri karşılayan şirketlerden oluşuyor. Gazlı meşrubat ve kişisel bakım kategorisi devlerinin, bir “Plastivist” veya “Well-being” şirketi elde etmek için, Kurumsal Teşebbüs Sermayesi fonlarıyla girişimlere yatırım yapma yarışına girmesi, büyük dönüşümlerin yolda olduğunun en büyük habercisi.

Kurumsal teşebbüs sermayeleri tarafından belli başlı hedef, parasal gelirler olarak gösterilmesine karşın kendi faaliyet alanları ile ilgili gelişmekte olan şirketlerle stratejik olarak düzen temin etmek da asgari yatırımın geri dönüşümü değin hedefleniyor. Stratejik armoni alanında fark yaratabilen girişim/kurum ortaklıklarının geleceğin dünyasını çoktan şekillendirebildiklerine tanık oluyoruz. BioNTech – Pfizer ve ITM (Blokzincir Teknoloji Girişimi) – Microsoft ortaklıklarını bu alana misal gösterebiliriz. Girişim Sermayelerinin ötesinde Kurumsal Girişimcilik ve İnovasyon muhtemel mü?

Girişimcilik Ekosistemini desteklemenin en etkin aracının yatırımların arttırılması olduğu kuşkusuz. Geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Üniversiteler ve Sivil Toplum Kuruluşları ekosistemin bütün oyuncuları hedefleyen varlıklı içerikli program ve destekler ile yatırımlar haricindeki öteki kayda değer etkenleri (kabiliyet havuzu, regülasyonlar, teşvikler, vb.) de geliştirmeyi başardı. Yatırımın ötesinde Büyük Şirketlerin ekosisteme katkısının da değerlendirilmesi gerekiyor.

Büyük Şirket ve Girişimlerin Sonucu Sıfır Olmayan Oyunu: Girişim İş Birlikleri ve Kurumsal İnnovasyon

Oyun teorisini açıklarken değinmediğimiz, çok önemli bir kavram olan “başat taktik”'yi tasvir etmek gerekiyor. Başat strateji; bir oyuncunun, belirtilmiş koşullar aşağıda, kazancını en yüksek seviyeye çıkaracak ve tercih edilmesi en mantıklı olan stratejidir. Belki bir oyunda, bir oyuncu için en kazançlı olan başat taktik seçilirse ve bu egemen taktik diğer oyuncular için de geçerliyse, burada bir Nash dengesi (Nashequilibrum) oluşur. Eğer büyük şirketler ayrıca kendileri için kazancı maksimize eder, hem de girişimler için en akılcı olan ortaklık stratejisini seçerse, Ekosistem Nash Dengesini sağlamış olacaklardır. Teşebbüs fikirleri ile sadece büyük kurumları yıkmaya odaklanmak veya girişimlerin getirdiği yeniliklere aleyhinde önyargılı elde etmek sonucu sıfır olan oyunları oynamak isteğidir. Zaman, nasıl yeteri değin girişimci olmayan sermaye yapılarını ortadan kaldırdıysa benzer şekilde ortaklık yapısına uzakta profesyonel yöneticileri ve onların iş yapış şekillerini (kazan/kaybet) de ibretlik olgu çalışmalarına dönüştürecektir.

Kolay Formül

Büyük şirketler açısından bakıldığında, girişimler, şipşak uygulanabilecek yerinde maliyetli, pilot çözümler sunar. Yeni kurulan girişimler için şirketler ise, büyüme çabalarını hızlandırmak ve desteklemek için altyapı ve uluslararası varlık sağlar. Kayda Değer olan formülün ne kadar kolay olduğu yok, ne değin uygulanmaya hazır olduğudur. Yakın tarihli bir Accenture raporuna tarafından, şirketlerin sadece sınırlı bir kısmı satışlarının büyük bir bölümünü yeni projelerden ve ürünlerden gerçekleştirebiliyor. Reel anlamda mutasyon oysa yeni ve zenginleştirilmiş zihin biçimleri ile gerçekleşiyor, ancak birçok şirket geçmiş başarılarının tuzağına düşmüş durumda ve zorunlu kurumsal esnekliğe sahip değil. Bu alandaki engelleri kaldırabilecek en büyük “Game Changer” etmen ise girişimler ve kurum içi girişimcilik. Girişimler ile kurulacak ortaklık yapısının başarıya ulaşması için birçok kritik faktör bulunuyor:

Kurum kültürünün girişimler ile iş birliğine yerinde ülkü getirilmesi Üstteki yönetim seviyesinde girişimler ile inovasyon sürecinin sahiplenilmesi Yapısal bir girişim ortaklık sürecinin kurum göre hayata geçirilmesi Eğer var ise Kurumsal Teşebbüs Sermayesi (CVC) ile karşılıklı hareket edilmesi Yalnızca girişimler ile değil ekosistemin diğer aracı kuruluşları (STK, Hızlandırıcılar, Yatırımcı Ağları,
vb.) ile müşterek araştırmalar yapılması Kurum içerisinde girişimler ile ortaklık fikrinin savunucusu olan yöneticiler Fikir aşamasını geçerek sağladığı mahsul veya hizmetin kavram ve/veya değerinde ispatı aşamasında
ilerlemiş girişimler ile ileri gitmek Kurumsal satın alma / ortaklık süreçlerine düzen sağlama konusunda hevesli girişimciler Girişimlerin finansal ihtiyaçları ve işleyişleri hakkında data sahibi olan Kurumsal Proje Yöneticileri “Intrapreneurship” olarak isimlendirilen mevcut bir kurum içinde yeni bir dijital girişim
başlatabilecek şahısların desteklenmesi

Türkiye'de Girişim İş Birlikleri ile Layık Yaratmak

Çok sayıda büyük ve fazla uluslu şirketin İstanbul'da yerleşik Orta Doğu ve Kuzey Afrika operasyon merkezleri, kurumsal ortaklık stratejisi için büyük bir rekabet avantajı yaratıyor. Türkiye'de birçok holding teşebbüs sermayesi fonu kurmaya başladı ve fon sayısının yakın zamanda 50'ye ulaşması bekleniyor. San Francisco merkezli, araştırma ve politika danışma kuruluşu olan Startup Genome, 2021 Ekosistem raporunda, İstanbul'u “Uygun Maliyetli Kabiliyet Erişimi” ve “Girişim Ekosistemi Finansmanı” alanlarında Dünya'nın En İyi 10, “Ekosistem Kabiliyet Tecrübesi” alanında ise En İyi 20 merkezi arasında konumlandırıyor. Ekosistemin sağladığı bu avantajları uygulamak bir ihtiyacın ötesinde mecburiyet haline
geliyor.

Facebook'un WhatsApp'ı 19 milyar dolara satın almasını, 2021 yılının ilk yarısında Kurumsal Teşebbüs Sermayeleri tarafından harcanan 80 milyar doları veya Kurumsal Hızlandırıcı (Accelerator) programları için harcanan büyük kaynakları Nash dengesi ile açıklamamız mümkün. Oyun teorisi, psikoloji, savaş, politika, ekonomi ve işletme dahil olmak üzere geniş bir dilekçe alanına sahip ve hala genç ve gelişmekte olan bir bilim olarak kabul ediliyor. Teşebbüs Ekosisteminin ise faydalanması gereken bir bilim alanı olarak ön planda.

Unutmamak gerekir fakat, oyun teorisine kadar, bütün katılımcıların eylemleri ve seçimleri bütün katılımcıların sonucunu etkiler!

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2022/01/16/girisim-is-birlikleri-ile-deger-yaratmak-nash-dengesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.