Globalde öne çıkan agritech girişimleri
banner121

Bugün dünyada takriben 27 milyon kilometrekare tarım arazisi olduğu aşina bir gerçek. Bu arazilerin büyük bölümü, Afrika, Orta ve Güney Amerika'da yer alıyor. Bir taraftan dünya üstünde geniş tarım arazileri olsa da araştırmalar gösteriyor ama her 8 kişiden biri açlıktan ölüyor. 2050'de 2 milyar kişinin bu durumla mücadele edeceği söyleniyor. Gıda üretiminin yüzde 70 oranında artırılması gerekiyor. Bunun da yolu tarımsal Ar-Ge çalışmalarına siklet verilmesinden geçiyor.

Hindistan örneği ile bakacak olursak: İklimi sebebiyle ülke topraklarının yarısı tarıma kullanışlı. Ülkenin en önemli tarım ürünü aralarında patates yer alıyor, bundan üç sene önce Hindistan'daki patates tarlalarında damla sulama yönteminin kullanılması su tüketimini yüzde 50 azalttı, bölüm başına alınan verim ise yüzde 31 arttı. Tarımsal teknolojileri (agriculture) bu örnekte de görüldüğü gibi temelde ürünlerin verimli ve daha sürdürülebilir şekilde üretilmesini sağlıyor. 

Unicorn seviyesinde olan girişimler var

Mahsüllerin durumunu izlemek için gelişmiş sensörler, robot teknolojisi, cihaz öğrenme ve suni akıl gibi teknolojik gelişmeler tarım sektöründe etkin olmaya başladı. Sürdürülebilirlik konusunun gündeme gelmesi de bunu etkileyen sebeplerden biriydi. Bilhassa birkaç sene içinde girişimlerin sayısı arttı. Bu teknolojiler birim alandan alınan verim, mahsül, su dağıtımı ve toprak kimyası gibi büyük çevresel faktörleri etkiliyor. Bu girişimlere yapılan yatırım, 2020'de 30 milyar dolar idi. Bu senenin birincil yarısında  salgının da etkisiyle bu sayı 24 milyar dolar oldu. Sene sonunda alana yapılan yatırımların artması bekleniyor. Kuşkusuz Apeel Sciences, Farmers Business Network, Indigo, Meicai, Nxin, Qdama ve Ynsect unicorn seviyesine yükselmiş girişimler ise bu alanın vaat ettiği potansiyeli kanıtlıyor.

Dünya üzerinde bu konuda faaliyet bildiren şirketler, yatırımcıların yakın markajına giriyor. Hatta geçen Mayıs ayında New York merkezli dikey tarım girişimi Bowery, son yatırım turunda 300 milyon dolar yatırım almış ve bunun şirkete 2,3 milyar dolar değerinde verdiğini açıklamıştı. Buna paralel olarak bölge değişme ve gelişmeye devam ediyor. Girişimlerin geleceği oldukça aydınlık. 2017 yılında Jonathan Webb kadar ABD'de kurulan AppHarvest 9 yatırım turunda yaklaşık 567 milyon dolar yatırım aldı. AppHarvest, kapalı alanda tarım yapmanıza odaklanan teşebbüs... Şirket, Nisan ayında ABD merkezli robotik ve yapay akıl girişimi Root AI'ı satın aldı.

Bir diğer halka açılan girişim AeroFarms... ABD'li teşebbüs 2004'te kuruldu. Dünyanın en büyük düşey tarım şirketi şimdiye değin 238 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin toplamda 14 yatırımcısı mevcut. Şirket, David Rosenberg, Marc Oshima ve Edward Harwood tarafından kuruldu. Topraksız tarım teknolojileri geliştiren şirket, mahsullerin artış zamanını kısaltmak, verimlilik ve en düşük çevresel etkiyle sağlıklı ürünler üretmeyi sağlıyor. Bunu geliştirdiği "aeroponic" sistemiyle yapıyor. Bu sistem, geleneksel tarım yöntemlerine göre az su ve daha eksik hidrofobik kullanan kapalı döngü modeli olarak tanımlanıyor

Kanada merkezli Semios ise Michael Gilbert tarafından kuruldu. Şirket, 9 yatırımcıdan toplamda yaklaşık 216 milyon dolar yatırım aldı. Ağaç meyvesi, kabuklu yemişler için reel zamanlı mahsul verileri ve böcek yönetimi yapıyor. Bunun için günlük iklim, toprak nemi, böcek ve rahatsızlık aktivitesini ölçen sensör ağından yararlanıyor. Yetiştiriciler için ürün risklerini azaltmaya çalışıyor. eksilmek için büyük veri analitiği ve makine öğrenimi uyguluyoruz. 2021'de Semios, dünyanın en büyük bağımsız AgTech çözüm sağlayıcılarından birini meydana getirmek için Altrac, Centricity ve Agworld'ü satın aldı.

Öne çıkan diğer girişim Berlin merkezli teşebbüs Infarm, Geçen yıl 170 milyon dolarlık yatırım almıştı. LGT Lightstone kadar yönetilen yatırım turuyla şirketin toplam yatırım miktarı yaklaşık 405 milyon dolara çıktı. 20 şahsiyet yatırımcı ağı kadar desteklenen şirket, 2013 yılında Osnat Michaeli, Erez Galonska ve Guy Galonska göre kuruldu. Infarm'ın dikey çiftlikleri, şehirsel alanlarda, süpermarketler, dağıtım merkezleri, restoranlar, alışveriş merkezleri ve okullar gibi tesislerde bulunuyor. Bu tesisler hem, tesis sağlığını ve kaynak tüketimini izleyen bulut bağlantılı zeki cihazlarla entegre bir şekilde çalışıyor. Bu Vesile Ile son kullanıcı bu alanlarda ürünü kendi seçebiliyor. 2025 yılına dek Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya'daki tarım tesislerinde dünyanın en büyük şehirsel dikey tarım ağını inşa etmeyi hedefleyen şirket, dünya çapında 11 ülkede1000 şahsiyet çalışanıyla faaliyet gösteriyor.

Hindistan da öne çıkan platform ise 2012 yılında Shyam Sundar Singh , Amrendra Singh, Adarsh ​​Srivastav ve Shashank Kumar göre kurulan DeHaat... Şirket, sektörde verimliliği ve şeffaflığı artırmayı amaçlıyor. Minik çiftçileri geniş bir eğitimli mikro girişimci ağı aracılığıyla tohumlar, gübreler, donanım, ürün danışmanlığı ve pazar bağlantısı gibi çeşitli ihtiyaçlarına bağlıyor. Belirli çiftçiler, aracısız rekabetçi kaynaklardan tohum, gübre ve mahsul koruma gibi çok değişik tarımsal girdilere erişebiliyor. DeHaat, Sofina ve Lightrock'ın liderliği üstlendiği D Serisi yatırım turunda 115 milyon dolar yatırım almış, toplam yatırım miktarını takriben 164 milyon dolara çıkardı

Abu Dabi merkezli teşebbüs Pure Harvest, yazılım ve teçhizat yoluyla sıcaklık ve nem seviyelerini yoklama ediyor. Şirketin geliştirdiği teknoloji 32 kat daha fazla su tasarrufu sağlıyor. Üretim, ithal taze gıdalardan yaklaşık yüzde 20 ila 40 daha ucuz... Geçen sene Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'daki sürdürülebilir seraların kiralanması ve devamlılığın sağlanması için Wafra International Investment Company'den 20,6 milyon dolar yatırım almıştı. Bununla  toplam yatırım miktarını takriben 154 milyon dolar çıkardı. Şirket, yedi yatırımcı kadar destekleniyor. 

Potansiyel taşıyan girişimler hangileri?

Bir taraftan henüz yüksek yatırımlar almayan fakat büyük yatırımcılar ya da gruplar göre desteklenen girişimler de bulunuyor. 2020'nin Eylül ayında Silikon Vadisi'nin meşhur yatırımcısı Marc Andreesen California merkezli girişim Silo'ya yatırım yaptığını duyurmuştu. Antonio Bustamante, Ashton Braun ve Chia-ying Jackie Lee göre kurulan şirket, 2018 yılında kuruldu. Şimdiye dek 37 milyon dolar yatırım bölge şirket, yiyecek dağıtımcıları için bir değişiklik tescil sistemi geliştiriyor. Şimdiye kadar 10 yatırımcı tarafından desteklenen Silo, distribütörlerin karşılaştıkları sorumları azaltmayı amaçlıyor.

Hindistan merkezli diğer bir şirket CropIn'in toplam yatırım miktarı 33 milyon dolar. 52 ülkede tarım projelerine yardımcı olmak için hükümetlerle işbirliği yapıyor. B2B tabanlı çalışan şirket, suni zeka güdümlü bilgi ve yazılım çözümleri sunuyor. 20'ye yakın ülkede etkinlik bildiren CropIn, 12 yatırımcı kadar destekleniyor. 

Kenny Ewan tarafından kurulan Londra merkezli Wefarm çiftçilerin birbirleriyle tanışmalarına, fikir alışverişinde bulunmalarına, birbirlerinden tavsiye almalarına ve hatta teçhizat ile malzeme satmalarına bile yardımcı oluyor. Dünyada 500 milyonun üzerinde olan ve çoğunluğu günde 1 doların altında bir gelirle yaşayan minik çiftçilere hizmet vermeyi amaçlıyor. Geçen aylarda Octopus Ventures göre yönetilen A Serisi yatırım turunda 11 milyon dolar yatırım aldı. Toplam yatırım miktarını 32 milyon dolara çıkardı. Tura, True Ventures, Rabo Frontier Ventures, LocalGlobe, June Fund ve AgFunder da katıldı. Şirketin Wefarm SMS adlı özelliği, sosyal ağı yalnızca web sitesi olmaktan çıkarıyor ve çiftçiler aralarında SMS ile iletişimi de sağlıyor. Bedava SMS özelliği sayesinde 400 bambaşka türde çiftçilikle uğraşan 2.5 milyon kullanıcısı bulunuyor

2011'de kurulan İsviçre merkezli girişim Ecorobotix, akıllı bir ot ayıklama çözümü olarak tanımlanıyor. Bitkileri arasındaki yabani otları etkili bir şekilde tespit ediyor. Güneş enerjisiyle çalışan robot, şarj olmadan 12 saat çalışabiliyor ve akıllı telefonlarla uzakta kontrol edilebiliyor. Toplamda 7 yatırımcı kadar 28,5 milyon dolar yatırım bölge şirket, Aurelien G. Demaurex, Steve Tanner tarafından kuruldu. 

Toplamda 18,3 milyon dolar yatırıma sahip olan Connecterra, zeki çiftlik sahibi asistanı olarak tanımlanıyor. Bilhassa ineklerin davranışlarını izlemek içi geliştirilen teknoloji, süt üretiminin verimini artırmayı hedefliyor. Her bir ineğin yeme davranışını ve süt verimini ölçen şirket 13 yatırımcı tarafından desteklenmiş. Şirket 2014'te Saad Ansari ve Yasir Khokhar göre kuruldu.

Fransa merkezli Vitibot, Cedric Bache tarafından kuruldu. 2015'ten beri faaliyet gösteren şirket, şimdiye değin 14 milyon dolar yatırım aldı. Şirket, üzüm bağlarını gözetmek için güneş enerjisiyle çalışan Baküs adı bahşedilen bir robot geliştirdi. Robot, tek seferde 10 saate değin çalışabiliyor.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkisiyle çok da uzakta olmayan bir tarihte bu şirketler daha fazla yatırımcının dikkatini çekecek. Tarımsal teknoloji üretenler değerli ışık halkası gelecek. 

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/11/30/globalde-one-cikan-agritech-girisimleri

Anahtar Kelimeler:
Agriculture
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.