Hangisi daha iyi? Karşılaştırmalı verilerle Tiktok, Reels ve YouTube Shorts Rehberi
banner121

Sosyal medyada bir zamanların Facebook koşul bildirimleriyle başlayan Instagram fotoğrafları ile devam eden bireysel anlarımızın paylaşılma yolculuğu, yerini önce Vlog olarak adlandırılan upuzun Youtube videolarına bıraktı. Bu videolar zamanının en az 15 dakikasını tüketmek istemeyen ve daha gülünç içerikler tüketme amacı ile gezinen kullanıcılar için 7 saniyelik Vine'lara dönüştü. Vine videoları 2012'de tez popüler olup kısa içerik tüketen kullanıcılar tarafından ayrıca fazla sevildi ayrıca de günümüzün Tiktok altyapısını oluşturdu. 2017'de Vine platformu içerik hayatına Vine Camera olarak devam etse de kral koltuğunu şimdiden yeni içerik platformlarına bırakmıştı bile. 

Görsel içerik hikayesi bu şekilde günümüze değin uzanıyor. Özet Çıkarmak icabında, şuan kullandığımız platformların tek bir elden tek bir fikirle çıkmadığını söyleyebiliyoruz. Gerçekten şuan çabuk tükettiğimiz içeriklerin temelinde başka platformların da emeği var. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Vine, Tiktok, Reddit… Listeyi istediğimiz değin uzatabiliriz. Birbirine benzer birçok sosyal ağ platformu biliyoruz fakat hepsini uygulamak istiyor muyuz? Birçoğumuz yemek yemek aralarımızda birkaç gülünç video izlemek isterken, bir kısmımız da uzun bir film özeti izlemek istiyor olabilir. Hatta bir takım kullanıcılar bundan böyle Google yerine çözmek istedikleri problemleri Youtube ve Tiktok'ta aratıyor. Öbür kullanım amaçları için benzer kanalları göstermek artık yaygınlaşıyor. gerçi aralarında kıyas yaparak zamanımızı verimli kullanabiliriz. 

Burada birçok kullanıcının aklına şu soru geliyor; 

Hangi platform işletmem için daha iyi? 

Bu sorunun teorik cevabı ne aradığınıza göre değişir, ama teknik anlamda bir çözümleme yapabiliriz. En büyük kısa video platformları olan ve trendleri şekillendiren TikTok, Instagram ve Youtube'u karşılaştıralım. Bildiğimiz üzere TikTok'un süratli yükselişi ardından Instagram ve Youtube da çabucak kısa videolar trenine atlamış ve kısa sürede yeni güncellemelerle TikTok'a yetişmişti. Instagram Reels ve Youtube Shorts da benzer TikTok gibi trendleri yönlendirmede oldukça başarılı. İşte diğer kriterler:

Demografik Bilgiler

Youtube, Instagram ve TikTok'a kıyasla daha eski bir uygulama olarak daha geniş bir kitleye sahip. Yaşları 16-64 arasında değişen yaklaşık yüzde 53 erkek ve yüzde 47 bayan oranlı bir kullanıcı kitlesi var Youtube'un. bununla beraber 122 milyondan pozitif düzenli içerik tüketicisine sahip. Kullanıcılar günde yaklaşık 18 dakikalarını bu platformdan video izleyerek geçiriyor ve 31 milyondan pozitif kanal çeşidi bulunmakta.

Instagram istatistikleri de şu şekilde; toplam 3.8 milyar defa kesilmiş, 1 milyardan daha pozitif bir kullanıcı kitlesine sahip, her gün 95 milyondan fazla resim ve Reels paylaşılıyor, kullanıcılar yaklaşık günde 30 dakikalarını IG'de geçiriyor, her gün 500 milyondan artı hikaye paylaşılıyor ve IG kullanıcılarının yüzde 80'i işletmeleri için bu gerçekte. 

Tiktok'a baktığımızda ise istatistikler: toplam 3 milyardan artı indirildi, dünyanın en çok kullanılan 6. uygulaması, aylık 1 milyardan artı kullanıcısı bulunmakta, öteki sosyal ağ uygulamalarına göre etkileşimin en yüksek olduğu dilekçe, yüzde 57 oranla kullanıcı cinsiyeti kadın ve hayret verici derecede düşük bir oranla yüzde 4.5 kullanıcı kitlesi Tiktok'un en gözde uygulaması olduğunu söylüyor.  

Popülerlik

Youtube verilerine kadar, bu platformun yaklaşık 2.5 milyar aktif kullanıcısı bulunmakta. Dünyada 8 milyar insan nüfusu olduğunu düşünürsek az kalsın tüm internet erişimi olan kullanıcıların aktif olarak Youtube içeriği üretmese de bu kanaldan hesap oluşturduğu ve videoları izlediği anlamına kazanç. Bu oran diğer video platformlarını düşündüğümüzde oldukça yüksek.

Instagram Reels ise sıradan 1.2 milyar kullanıcı ile karşımıza çıkıyor. Instagram'ın, Youtube ve Tiktok'tan bu anlamda ayrıldığı nokta ise kullanıcıların daha fazla üreticilik yapıyor olması. Instagram'ın yeni güncellemeleri ile paylaştığınız eski hikayelerden Reels oluşturma seçeneği, bu üreticilik yolculuğunu nispeten kolaylaştırıyor.

2020'nin en çok indirilen mobil uygulaması olarak listelere adını kazıyan Tiktok'un ise 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşacağı bekleniyor.

Güncel içerik boyutları

İçerik uzunlukları, görsel kalitesi, formatı, çeşidi gibi daha teknik özellikleri karşılaştıracak olursak Youtube'un bilhassa içerik uzunluğu ve görsel kalitesi açısından daha esnek olduğunu görebiliriz. Youtube, tüm içerik üreticilerinin 15 dakikalık videolar yüklemesine izin veriyor. Lakin 15'ten artı ve 10 saate yakın videolar atfetmek için iyi bir izleyici kitlesine ve Youtube istatistik bilimi uyumuna ihtiyacınız var. Rivayete tarafından Youtube'un en uzun videosu neredeyse 596 saat! Bakış kalitesi olarak 2160p'ye değin çözünürlük tanıyan bu platformda aynı zamanda kısa videolar uzantısı olan Shorts seçeneği de var. Bu kısımda videolar 15 saniyeyi geçemiyor ve hızlı içerik tüketicileri için daha ideal. 

Arasında süratli bir yarış olan Tiktok ve Instagram yeniliklerle her gün rekabete heyecan katsa da, birbirlerine benzedikleri çoğu nokta var. Instagram için bu özelliklere bakarsak, Reels uzantısı oldukça aktif lakin birçok Reels videosu Tiktok'tan çekilmekte. Bu da içerik özgünlüğünü azaltıyor. Reels'lerin pikselleri 1080x1920 arasında ve 9:16 oranında içerikleri destekliyor. En uzun videonun 60 saniye olması lüzum, bu videolara tanımlama olarak da 2000 kelimeye dek izniniz var. Anasayfada gösterilen thumnail'iniz ise 4:5 oranında kullanıcılara sunuluyor.

Tiktok'ta ise içerik şu şekilde şekilleniyor; içeriğinizin ekran boyutu 9:16 olmalı, 720px x 1280px, 640px x 640px ve 1280px x 720px piksel oranlarını kullanabilirsiniz, 5 ve 60 saniye arasında dilekçe içerisinde çekilen video uzunluğunuz olabilir, başvuru formu dışarıda hazırlanan ve editlenen videoların uzunluğu ise 10 dakikaya kadar çıkabiliyor. 9 ve 15 saniye arasındaki videolar en kullanıcı düzenli olarak sayılıyor, isminiz 2 ila 20 harf arasında olmalı. 

Tüm bu oranlar ve teknik teferruat göz önüne alındığında her platform için farklı bir boyuttan ve uzunlukta içerik üretmek oldukça yorucu. Çekilen bir içeriğin tüm bu sosyal ağ kanalları için ayrı olarak revize edilmesi gerekiyor. Bu da birçok vakit içerik üreticisinin ve firmaların yalnızca bir kanal seçmesiyle sonuçlanıyor. Bu kanallar da tekrar tekrar en yüksek dönüşümü getiren olarak belirleniyor. 

Pazarlama uzmanları için reklamlar üzerinden bir mukayese rehberi

Youtube

Youtube reklamlar sekmesine kadar, kullanıcıların Youtube videolarında gördükleri bir ürünü ya da hizmeti araştırma ve satın alma oranı diğer sosyal medya platformlarının reklamlarından dört kat pozitif. Hatta kullanıcıların yüzde 70'den fazlası da Youtube doğru yeni firmalar ve hizmetler tanıdıklarını belirtiyor. Bu da firmalar ve pazarlama uzmanları için Youtube reklamlarına yapılabilecek yatırımın değişim oranını oldukça çekici hale getiriyor. 

Youtube'da reklam tahsis etmek isteyen içerik üreticileri ve dijital pazarlama uzmanlarının seçebileceği 6 değişiklik reklam çeşidi var. Bunlar;

Trueview Reklamlar: Bu reklam türü hepimizin en fazla gördüğü ve başladıktan 5 saniye sonra geçebildiğimiz reklamlar. Keza kazan-kazan mantığı ile ilerleyen Trueview'lar için Youtube, 5 saniyede geçilen reklamlar üzerinden içerik sahibine ödeme yapmıyor. Yalnızca minimum 30 saniye izlenen reklamların ücretini yatıran Youtube, bu reklamlarla hangi kitlenin sizin maksat kitleniz içerisine girdiğini incelemeniz için size bir fırsat sunuyor. Bu şekilde reklam verebilmek için 12 saniye - 6 dakika aralarında bir video seçmelisiniz. 

Atlanamayan Video Reklamları (Non-skippable Ads): 15-20 saniye uzunluğunda ve adından da anlaşılacağı gibi izlemek zorunda olduğumuz atlanamayan reklamlar. Bu reklamlarda izleyiciler reklamı geçemeyeceği için BGBM (bin gösterim başına maliyet) ile fiyatlandırılırsınız. Bu reklamlar ürününüzü açıklamak yok, ürününüzün spesifik bir özelliğini maksat kitlenize arzetmek için size asistan olacak.

Bumper Reklamları (Bumper Ads): Bu reklam türü de Atlanamayan Video Reklamları gibi, sadece daha kısa. Bu stil reklamlar en fazla Remarketing dediğimiz her tarafta pazarlama stratejileri için etkili. 

Yer Paylaşımlı Reklamlar (Overlay Ads): Videonuzu izlerken vakit barınızın hemen üstünde kapatabildiğiniz banner reklamlarına hiç dikkat ettiniz mi? Bunlara Yer Paylaşımlı Reklamlar diyoruz. Sadece banner görseli uygulamak zorunda da değilsiniz, yazılı olarak da siyah arkadaki planlı Youtube reklamı çıkabilirsiniz.

Görüntülü Reklamlar (Display Ads): Bu reklamlar sağ kolonda bulunan videolarınızın en üstünde kutucuk biçiminde gösteriliyor ve genellikle marka bilinirliğinizi arttırmak için kullanılıyor. Display ads gösteriminin sadece masaüstü ekranda olduğunu ve mobilde bulunmadığını unutmamalısınız.

Sponsorlu Kart Reklamları (Sponsored Card Ads): Adı yabancı gelebilir lakin bu reklam tipi genelde her videoda bulunuyor. Sağ üstteki köşede bulunan i butonu ile bu reklamı açabilirsiniz. Genelde içerik sahiplerinin aksiyon çağrısı yaptığı bir buton.

Hangisini seçim edeceğiniz ise ihtiyacınıza ve bereketli bütçe kullanımıza kalmış.

Instagram Reels Reklamları

Instagram Reels Reklamları ise tek bir çeşide sahip. Reels sekmesinde, anasayfamızda ve Keşfet'te izlediğimiz videoların arasından az kalsın kaybolan reklamlar, aynı Reels içerikleri gibi loop'ta dönüyor. Aşağı bir aksiyon butonu veya linki yer alan, azami 30 saniye süren reklamlara da açıklama yapabiliyor ve onları beğenebiliyorsunuz. Bu reklamları Meta Reklam Yöneticisi'nden ayarlayabilirsiniz. 

Tiktok 

Tiktok reklamları da içerik izlenme sayısını arttıran, marka bilinirliği sağlayan kanallardan biri. Ufak bir işletmeye sahipseniz de milletlerarası bir firmanın pazarlama yöneticisiyseniz de Tiktok reklamları ile işletmenize ve işinize bereketli dönüşümler sağlayabilirsiniz. Tiktok şuan için size iki bütçe imkanı sunuyor: jurnal veya ömür boyu ödemeler. Benzer Instagram Reels reklamları gibi, istediğiniz süre kampanyanızı askıya alma şansına sahipsiniz. Ama Instagram'dan ayrılan ve Youtube'a benzeşen özelliği ile Tiktok Reklamlar birkaç çeşide ayrılıyor. 

Yayınlama içi reklamlar (in-feeds Ads): Tiktok'lar aralarında kaydırırken önümüze çıkan reklamlar yayın içi reklamlardır. 

Üstten görünüm (Top View): Uygulamayı açtığımızda karşımıza çıkan ilk reklam Reels'i

Marka devralma (Brand Takeover): Uygulamayı açtığımızda karşımıza meydana çıkan reklam görselleri., Üstten görünüş reklamlarından farkı da bu.

Markalı etiket challenge: Bu reklam türü bir markanın ya da işletmenin viral olması namına açtığı özel bir etiket, dans, müzik, role-play olarak verdikleri reklamlar olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce Tiktok'taki doğru kanaat önderi (influencer)'ların getirdiği erişim ve değişim sürecini açıklamıştık. Yine buna benzer bir şekilde dürüst influencer'larla anlaşılarak üretilen markalı etiket meydan okumaları viral olarak milyonlarca kişiye ulaşabilir. 

Reklamlar çoğu zaman kandırmacalı bir izlenim bırakabiliyor. Bunun sebepleri reklamlara para verdikten sonradan derhal geri dönüş beklemek, yalnızca yüksek bütçe yatırarak milyonlara ulaşabileceğinizi düşünmek, bir reklam stratejisi oluşturmamak, yayına aldığınız reklamları takip etmemek, geçmiş reklamlarınızdan analizler çıkarmamak olabilir. Bu sebeple reklamlarınızı ihtiyacınıza tarafından ayarlamayı unutmamalısınız. 

Sizler için üç sosyal medya kanalını kısa videolar açısından karşılaştırdık. Bu kanallar içerisinden size en yüksek erişim-mutasyon faydası sağlayacak olanları tercih etmek işletmenizi büyütmeniz ve sosyal mecralardaki görünürlüğünüzü arttırmanız açısından epeyce önemli. Markanızı bu platformlarda öne çıkarırken niyet kitlenizi belirlemeyi, doğru araçlar, içten içerik formatları bulmayı ve tüm bunları içten mesajla kitlenize iletmeyi unutmayın.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2022/08/11/hangisi-daha-iyi-karsilastirmali-verilerle-tiktok-reels-ve-youtube-shorts-rehberi

Anahtar Kelimeler:
Instagram Reels
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.