İki exit'e imza atan Ali Servet Eyüboğlu'nun girişimci profilinde öne çıkan detaylar
banner121

Dün Ali Servet Eyüboğlu tarafından 2016 yılında kurulan English Ninjas'ın Open English göre satın alındığını duyurmuştuk. Bu satın almayla 30'dan fazla ülkede online İngilizce eğitimi konusunda önemli bir marka olan Open English, Türkiye operasyonuna da başlamış olacak. Ekosistemin ünlü ve başarılı ismi 2007'de az önce bir üniversite öğrencisiyken başladığı girişimcilik kariyerine iki exit sığdırdı.

Eyüboğlu, bunun girişimcilik kariyerindeki en zorlu iki şey olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Bir fikri bu aşamadan şirketleştirmek basit yok." Konuyla ilgili sözlerine şöyle devam ediyor: "Bir fikir fazla başarılı veya karlı bir iş olabilir. Fakat uluslararası ölçekte büyük bir kurumun sizin şirketinizi satın alabilmesi için bazı yeterliliklere sahip olmanız gerekiyor. Bu yeterliliklere sağlayamıyorsanız o şirket, sizi satın almayacaktır. Mekanist'i satın alan Zomato, şu an Hindistan'da unicorn seviyesine ulaştı. Open English'te kendi alanında başarılı ve büyük. Yani Türkiye'de kurduğumuz işi kendi alanında etkinlik gösteren milletlerarası 'büyük' oyunculara satmak benim için manâlı bir galibiyet oldu."

Bir taraftan hem Mekanist keza de English Ninjas kendi alanlarında sıfırdan başlayan iki marka olma özelliğini taşıyor. Satın almalarının arkasından iki şirketin adı piyasadan silinmiş oldu. Girişimci bu durumun şehvetli bir tarafı olduğunu söylüyor. Ona tarafından girişimlerin exit edilmesi yapılan işin taçlandırılması anlamına geliyor. Bunun kibir verici olduğunu belirtiyor.

Ülke müdürü olarak yoluna devam edecek 

Şu an şirkette ülke müdürü unvanıyla devamlı Ali Servet Eyüboğlu, girişimin ayrıca Türkiye ayrıca de Orta Doğu operasyonundan sorumlu olacak. Buradaki motivasyonunun bu anlamda fazla yüksek olduğunu belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Mevcut yaptığımız işi fazla daha geniş bir alana yayarak farklı bir tecrübe kazanarak ilerleyeceğiz. Bu da beni heyecanlandırıyor. English Ninjas olarak Suudi Arabistan'da operasyonumuz vardı. Tabii ki Open English bünyesinde bu işi daha enerjik bir şekilde devam ettireceğiz." Eyüboğlu, bundan sonradan da güvendiği ekiplere ve işlere yatırım yapmaya ve mentorluk yapmaya devam edeceğini belirtiyor. 

Ali Mal Varlığı Eyüboğlu, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Üniversite yılları epeyce hareketli geçen girişimci, MicrosoftStudent Partners Türkiye Grup Lideri, IEEEMühendislik Kulübü Başkanı ve Türkiye Bilişim Derneği Gençlik Kolları Yöneticisi olarak devir yaptı. Bu dönemde Turkcell, Türk Telekom, Intel, Microsoft ve Google gibi şirketlerle müşterek projeler yaptı.

Ortağı Eren Baydemir ile Mekanist'i kurduktan iki yıl daha sonra Silikon Vadisi kökenli Pond Ventures grubundan aldı. Bu yatırım, Mekanist'in büyümesinde aktif rol oynadı. Eyüboğlu birincil girişimi Mekanist'i Ocak 2015'te sattı. Lokanta arama ve buluş platformu Zomato'nun yaptığı bu satın alım, o dönem gündem için manâlı exit'i idi. Zomato'nun Türkiye'deki en önemli hamlesi olarak yorumlanmıştı. Çünkü Eyüboğlu ve ortakları, Türkiye'de alanında lider bir şirket haline getirmiş, o dönem Türkiye'de olmayan bir pazarı yaratmış, önemli bir kullanıcı kitlesine ve içeriğe ulaşmıştı. Bu satışın ardından girişimci, bir sene her tarafında Zomato Türkiye Ülke Müdürü olarak görev yaptı. Geçiş sürecinde şirkette bulunan girişimci, bir sene daha sonra buradan ayrıldı. Amacı, yeni girişimlere yatırım yapmaktı. 

Türkiye'de İngilizce bilmenin ve konuşabilmenin eksiklerine görerek 10 öbür fikir arasından English Ninjas'ı hayata geçirmekle başladı. Kasıt, kurumlara ve bireylere hitabe pratiği ağırlıklı online İngilizce eğitimi vermekti. Bu fikre birincil can suyu Nisan 2016'da Ömer Erkmen, Tahir Zaimoglu, Selçuk Saraç, Ihtilal Sönmez, Çağlar Erol, Zeynep Engebeli, Seyhun Özkara, Emre Açık Fikirli ve Ersan Öztürk'den gelmişti. İkinci yatırım ise TRPE Venture Partners'ın yönettiği Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu yapmıştı. Mart 2020' de Londra merkezli Founders Factory'den yatırım aldığı açıklanmıştı. Eyüboğlu, yapılan yatırım miktarı ile ilgili net bir şey söylememişti. Ancak girişimci bu parayı 79 ülkede kullanıcısı olan English Ninjas'ın küresel anlamda daha da etkileşmesi için kullanacaklarını belirtmişti.

Bu satın almayla tüm operasyon Open English'in olduğunu belirten Eyüboğlu, "Şu lahza Türkiye operasyonu devam ediyor. Oysa bunu Open English yönetiyor. Open English gibi online İngilizce eğitimi alanında lider bir kurumun çatısı altında daha zinde bir şekilde ülkemizin İngilizce seviyesini yükseltmeye devam edecek” diyerek sözlerine son veriyor.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/11/02/iki-exit-e-imza-atan-ali-servet-eyuboglu-nun-girisimci-profilinde-one-cikan-detaylar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.