iNFT nedir ve NFT'den farkı nedir? iNFT ve metaverse birlikte neleri değiştirecek?
banner121

Akıllı NFT'ler üreten Alethea AI, yatırımcılara özel token satışı ile 16 milyon dolar kazanç elde etti. Oyun ve kripto yatırımcılarının katıldığı satmak "iNFTs" olarak da aşina akıllı NFTlere olan ilgiyi artırmaya devam edebilir. Alethea AI'ın metaverse ile düzenli zeki NFT satışı, markalar, kişiler ve sanal ortamlar için pek fazla fırsatı beraberinde getiriyor. Bu yazımızda NFT ve iNFT arasındaki farkları, iNFT'nin sunduğu yenilikleri ve imkanları inceliyoruz. 

Akıllı NFT nedir? 

NFT'yi ilk kez duyanların ilk olarak şu yazımızı okumasını öğüt ederiz. Non Fungible Token (NFT) ile akıllı NFT arasındaki ayrım; iNFTlerinde daha alçak yapısında suni zeka kullanılması. iNFTlerde, değişmeyen zeki sözleşmelerin bir parçası olarak Open AI Foundation'a ait GPT-3 istemi gömülü oluyor. 

Alethea'nın kurucu ortağı ve CEO'su Arif Khan'ın paylaştığı blog yazısı akıllı NFT teknolojisinin detaylarını açıkça ortaya koyuyor. 

Bir iNFT, sadece algılanabilir seviyede akıllı olmanın ötesinde, bununla birlikte akıllı sözleşme katmanında depolanan ve incelikle geliştirilmiş istemler bir uçtan bir uca interaktif ve animatif özelliklere de sahip olabiliyor. Sabit kodlanmış istemler, sadece birkaç adımlı ve tek adımlı öğrenmedeki son atılımlarla mümkün olan üretken olasılıkları kolaylaştırmak için son teknoloji bir Transformer Language modelini çağırır. 

acilen bazıları için bir spekülasyondan öteye gidemeyen NFT dünyası, iNFTler ile öbür bir boyut kazanabilir. Khan'ın görüşüne tarafından; NFTlerin değerini 100 kat artırıacak olan iNFTler, akıllı, ölçeklenebilir, türetilebilir ve interaktif olabilir. Bunlara ilave olarak iNFTler, Alethea AI üzerinden zeki ağ erişimine sahip olabilir.  

iNFT'nin öne meydana çıkan özellikleri ve başvuru örnekleri

iNFTler, etherum ve token tabanlı yapısıyla, ERC 721 ya da ERC-1155 Non-Fungible Token (NFT) protokolleri dahilinde faaliyet gösteriyor. iNFTlerin yeteneklerine baktığımızda ise NFT'nin gelişmiş bir versiyonu olarak tanımlamak muhtemel. 

iNFTler, daha alçak yapısında gömülü akıl ve kendi kendine öğrenme yetenekleriyle uyarı çekiyor. Yazının başında bahsettiğimiz GPT-X'in yazılım mimarisine entegre olması, interaktif bir konuşmada uçsuz bucaksız ihtimaller üretiyor. Kendi kendine öğrenme özelliği ise keza iNFT'yi üreten kişiye, hem de iNFT'nin sahibine zekanın yeni formlarını sunmasını sağlıyor. 

Ayrıca iNFTlerin izin almaya gereksinim duymayan yapısı, evrensel olarak kullanılmasını ve sansürden kaçınılmasını sağlıyor.

giderken NFTlerin iyelik meselesi de iNFTer ile birimsel olarak sahipliğin yolunu açarak; blok zincirin merkeziyetsiz yapısıyla birebir harmoni gösteriyor. Gerçekte şimdi da NFTleri birimsel olarak sahiplenmek mümkün fakat iNFTler, söz konusu sahipliğin yeni formlarda içerik üretimi ve erişimine olanak tanıyor. Mesela, bir kalabalık kadar sahiplenen bir dijital karakterin IP'si, sadece token sahiplerinin erişimine açılarak, meme ve içerik üretimi sadece sahiplere açık ülkü getirebilir. Bu da dijital varlık sahipliğine yepyeni bir amaç kazandırıyor. Bir diğer deyişle ola ki de internet tarihinde her şeyin kopyalanabilir ve paylaşılabilir olduğu günleri özleyeceğiz. 

Metaverse trendinde iNFT nasıl konumlanacak

iNFTlerin son günlerde gündemimizde olan Metaverse ortamlarda çalışması ise farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gözünüzde canlandırabilmeniz için birkaç örnek paylaşmakta da avantaj var. Mesela satın aldığını Cryptopunk NFT'si sizinle konuşmaya başlayabilir. Bunu bir adım ileri taşıyarak iki Cryptopunk NFT'sini birbiriyle konuşturabilir, hatta Khan'ın anlattıklarına kadar; her iki Cryptopunk'ın müşterek rap yapmasını Twitch'te 7/24 canlı olarak yayınlayabilirsiniz. Şimdi göznüzde canlandırdığınız bu yeni içerik formatını sanal realite ya da artırılmış hakikat ortamına taşıyın.

Aynı bir şekilde dünyanın her yerinden 70 sanatçının ürettiği 16,384 benzersiz dijital portre koleksiyonu Hashmasks'in canlandığını ve sizinle etkileşim kurduğunu düşünebilirsiniz. Yakın zamanda1,2 milyon dolarlık satışla yıldızı parlayan Bored Apes de bu etkileşimli sanal dünyada zahmetsizce yerini alabilir. 

kişisel olarak iNFTleri Instagram ve Snapchat'in AR filtrelerinde görmeye başlayabiliriz. TikTok'un da adım attığı AR dünyası, bizi markaların iNFTler üzerinden ürün önerileri sunduğu bir evrene dürüst sürükleyecektir. İş toplantılarını Horizon Workroom ile sanal gerçeklik evrenine taşıyan Facebook ise, iNFTleri taşıyan ödeme yöntemlerine sahip sanal bir alışveriş merkezi kurmakta gecikmeyecektir. Binance ve NFT dünyasına adım atan Vısa'nın sunacağı projeler ve çeşitliliğin şimdilik akla hayale sığmadığını söyleyebiliriz. 

Alethea AI'a yakından görüntü 

iNFT teknolojisini yakından tanımak, iNFT'yi üreten ve16 milyon dolarlık token satışıyla gündememize içeren Alethea AI'da çözümleme ihtiyacı yaratıyor. Alethea AI, geçen yaz piyasaya sürülen GPT-3 API'sine erişim sağlayan birincil ekiplerden biri oldu. bu nedenle, Alethea ekibi Open AI ekibiyle yakın bir şekilde çalışıyor. Bu egzersiz zarfında takım, Open AI teknolojisini deneme etmeye ve iyileştirmeye muavin oluyor.

Alethea AI'ın Robert Alice ile yaptığı iş birliği sonucunda ortaya çıkardığı To the Young Artists of Cyberspace isimli  Akıllı NFT, 10 Haziran 2021'de Sotheby's Natively Digital aracılığıyla 478 bin dolara satılarak yeni bir rekora imza attı. 

Yatırım detayları

Alethea AI, token satışında liderliği Metapurse ve Crypto.com Capital üstlendi. Token satışına katılan öteki stratejik alıcılar arasında Multicoin, Alameda, Mark Cuban, Bitkraft, Dapper Labs, Galaxy Interactive, Sfermion, LD Capital, Hof Capital, Gemini Frontier Fund, IDEO CoLab, Defiance, Whitestar Capital, IOSG, Nascent, Borderless Capital, ve CMS Holdings yer aldı.

Satış ayrıca Sandeep Nailwal, DeFi Dad, Andrew Steinwold, Meltem Demirörs, Sid Jain, Haseeb Qureshi, Ravindra Kumar, Gabby Dizon, Jeff Morris Jr, Mike Dudas, DCInvestor, Gmoney NFT ve Bitscale gibi kripto dünyasının önde gelen isimlerini kendine çekti. 

Sadece teknolojinin kendine çektiği yatırımcılara baktığımızda bu token satışının heyecanlandırıcı gelişmelere hamile olduğunu bildirmek mümkün. Akıllı NFT dünyasını ve yarattığı yeni fırsatları yakından izlemeye devam edeceğiz. 

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/08/25/inft-nedir-ve-nft-den-farki-nedir-inft-ve-metaverse-birlikte-neleri-degistirecek

Anahtar Kelimeler:
Alethea Alethea AI
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.