Iyzico-PayU Türkiye'nin E-ticaret karnesini açıkladı: 37 milyon kişi çevrimiçi alışveriş yapıyor
banner121

“The Next Frontier: 2021 ve sonrasında ortaya meydana çıkan e-ticaret liderleri için en çok umut vadeden pazarlar” adlı raporla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Iyzico-PayU CMO'su Murat Büyükkucak'ın moderatörlüğünde gerçekleşen basın toplantısında iyzico-PayU CEO'su Barbaros Özbuğutu basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

4 kıtada ve 19 ülkede yapılmış araştırmaları içeren rapor, umut veren pazarları listelerken, Türkiye'nin e-ticaret bağlamında gelişmekte olan ülkeler arasında öne çıktığını gösteriyor. 

Toplantıda Covid -19 salgının e-ticaret sektörü için hızlandırıcı olduğuna dikkat çekilirken, takriben 10-15 senedir çabuk çoğalan internete erişim ve mobil penetrasyon verilerinden de bahsedildi. Hükümetlerin ve devletlerin dijitalleşmeyi destekleyen regülasyonlar çıkarmasına da değinile toplantıda Iyzico-PayU 50'den pozitif pazarda 100 binlerin üzerinde işletmeye yardım verdiği açıklandı. 

Raporda öne çıkanlar 

Iyzico-PayU'un açıkladığı verilere kadar, 83.4 milyon nüfusa sahip olan Türkiye'de internet penetrasyonu yüzde 71, mobil cihaz penetrasyonu yüzde 92,  e-ticaret penetrasyonu ise yüzde 44 seviyesinde. Verilere kadar; 37 milyon kişi çevrimiçi alışveriş yapıyor. 

İnternet penetrasyonu açasından Türkiye'nin Latin Amerika'daki böylece fazla ülkeden önde olduğunu belirtelim.Verilere tarafından; Türkiye'de ortalama bir birey günde 7,5 saat çevrim içi kalıyor ve nüfusun yüzde 92'sinden fazlası mobil cihaz kullanmakta. 

2021 ardından harcamaların yarısından fazlası çevrimiçi yapılacak

Raporda yer alan verilere kadar e-ticarette 2020'nin birincil 6 ayında, 2019'un ilk altı ayına kıyasla yüzde 64 artma yaşandı. Raporda, çekicilik ve kozmetik, moda ve aksesuar, dijital ürünler ve eğitim sektörleri detaylı olarak inceleniyor.

Türkiye'de çekicilik ve kozmetik sektöründe e-ticaret son yıllarda çabucak büyümesi uyarı çekerken; 2021 ve sonrasında tüm harcamaların yarısından fazlasının artık çevrim içi olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Raporda kayıtlı dış kaynak verilere tarafından, çekicilik ve kozmetik ürünlerinde e-ticaret harcamalarının 2019 ila 2021 sonu arasında yüzde 80 oranında artması ön görülüyor. 

Laf konusu dört sektör arasında çekicilik ve kozmetik, yüzde 229 ile PayU ve iyzico platformlarında alıcı harcamalarındageçen yıla kıyasla en yüksek artışı sağlayan sektör oldu . 2019'un benzer dönemine kıyasla 2020'nin 2. çeyreğinde kaydedilen bu en yüksek artış (% 392), incelenen altı EMEA pazarının en yükseği olarak öne çıkıyor.  

Türkiye'nin alımlılık ve kozmetik alanındaki çoğaltma oranı ile Polonya, Rusya, Çekya ve Romanya'geride bıraktığını ekleyelim. 

Moda ve aksesuara yönelik harcamalar 6,24 milyar doları aşacak

Dış kaynak verilere kadar moda ve aksesuara karşın e-ticaret harcamalarının 2021 sonunda, 2019 seviyelerine kıyasla yüzde 89.6 oranında artması ve 6,24 milyar doları aşması bekleniyor. Sektördeki 2020 büyümesi yüzde 65 seviyesinde. 

Hem PayU keza de iyzico platformlarını kullanan üye iş yerlerinden derlenen yıllık veriler ise 2020'de de yüzde 65'lik güzel bir çoğalma kaydedildiğini gösteriyor. Buna kadar; aza iş yerleri, 2019'un 2. Çeyreğine kıyasla yüzde 110 daha fazlasını kazandı. Özellikle Nisan ile Haziran aralarında büyümenin daha yüksek olduğunu da ekleyelim.

Dijital ürünler için yapılan harcamalar yüzde 52 oranında artacak 

Raporda 2019 ile 2021 yıl sonu aralarında dijital ürünlere karşın e-ticaret harcamalarının yüzde 52 oranında artarak 879 milyon dolara ulaşacağı belirtiliyor. Sektörün, 2020 yılında yüzde 30'luk artma tahminlerine rağmen yüzde 17 oranında büyüdüğünü ekleyelim. böylece sektörde 2021 yılı harcamalarının 2020'den daha yavaş büyümesi öngörülüyor.

Eğitim harcamaları 2019'a kıyasla %28 daha fazla süratli arttı 

Rapordaki verilere göre; 2020 yılında tüketiciler, hem PayU hem de iyzico platformlarını kullanan eğitim perakendecilerinden 2019'a kıyasla yüzde 28 daha fazla masraf yaptı. En büyük yıllık çoğaltma ise 4. çeyrekte gerçekleşti. Bu verilere ek olarak, 2020'deki sıradan operasyon değeri 2019'dan 100 dolar daha yüksek oldu. 

Pandemi ile birlikte değişen Iyzico kullanıcı rakamları 

Toplantıda pandemi ile birlikte değişen Iyzico kullanıcı rakaları da paylaşıldı. 2019'a kıyasla 2020'de kayıt olan kullanıcı sayısı yüzde 50 arttı. Canlıya çıkan işletme sayısı ise yüzde 55 çoğalma gösterdi. E-ticaret hacmindeki büyüme ise yüzde 125 olarak öne çıktı. İşletme kazanma konusunda yüzde 100'ün üstünde artış görüldü. 

Pandemi dönemindeki dijitalleşme sürecinde Iyzıco'nun değişik ürünler ile farklı çözümler sunma imkanı da konuşuldu. Linkle ödemenin önemli ülkü geldiği belirtilirken, berber gibi küçük işletmelerin bile easylink üzerinden temassız ödeme yöntemlerini tercih ettiği açıklandı. Ödeme yönetemlerinde jenerayonun değişimiyle birlikte dijital ile fizikseli bağlayan çözümlerin önem kazanacağı vurgulandı. 

Büyük pazaryerlerinin yarattığı tekelleşmesi

Basından gelen soruların akabinde, büyük pazaryerlerinin sektörde yarattığı tekelleşme de konuşuldu. Iyzıco'nun sunduğu kormalı alışveriş özelliğinin genel anlamda kobileri destekleyen bir yapı sunduğunu bildiren Özbugutu, büyük şirketlerin ve pazaryerlerinin sunduğu avantajları, kobilerin kendi sitesinde de sunabildiğini hatırlattı.  

"İkinci ligin birincisiyiz bundan böyle birinci lige çıkmamız lüzumlu"

Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler aralarında öne çıktığını bildiren Özbuğutu, 2017'den bu yanlamasına gerçekleşen büyüme verilerini de paylaştı.

Paylaşılan verilere tarafından; 2017'de Türkiye'deki toplam ticarette, e-ticaret'in payı yüzde 4 iken, 2019'da takriben yüzde 10'a yükseldi .ciddi bir katalizör haline gelen Pandemi döneminde ise bu pay takriben %10'dan %16'ya yükseldi . 

Bu noktada Özbuğutu: "İkinci ligin birincisiyiz artık birinci lige çıkmamız lazım" dedi ve birinci ligte bulunan ülkelerin verilerini paylaştı. Türkiye'de yüzde 44 olan e-ticaret penetrasyonunun ABD'de yüzde 88, Almanya'da yüzde 85, Hollanda'da ise yüzde 83 seviyesinde olduğunu sözlerine ekledi. 

Özbuğutu birinci lige çıkabilmek için atılacak adımları da paylaştı. Türkiye'de banka hesabı olan insan sayısının %68 seviyesinde, kredi kartı yer alan yüzde 41 civarında olduğunu belirterek, "Banka ve kredi kartı bulunmayan kesimi dijital ticaretin bir parçası haline getirmeliyiz." dedi. 

Neobanking ve Super App yaklaşımı Türkiye'de de görülecek 

Sunulan ödeme seçeneklerinin artması gerektiğini vurgulayan Özbuğutu, dijital cüzdanların oluşumunun e-ticaret penetrasyonları için ağırlık teşkil ettiğini açıkladı. Verdiği bir misal ile "Nakiti dijitalleştirmem lüzumlu fakat banka hesabı olmadan da dijital ticaretin bir parçası olmalıyım"  dedi ve öngörülerini ekledi: "Tüm kredi kartı bu kurgusu cüzdan bazlı oluşuyor olacak."

Özbuğutu "Dijital Bankacılık Lisansların gelmesi ile sektör nereye gider?" sorusunu da yanıtladı. 

ABD'deki yeni tür bankalarda (Neobank) olduğu gibi, yatırım/ fatura ödeme süreçlerinde cüzdanı banka hesabı gibi kullanılabileceğine uyarı çekti. Benzer şekilde Güneydoğu Asya'daki süper uygulamaların (Super App) ülkemizde de görülmeye başlanabileceğini açıkladı. Bu Nedenle taksi çağırma ve yemek siparişi gibi gün içinde geçekleşen harcamaların da tek bir uygulamadan yapılması olası olacak. 

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/06/02/iyzico-payu-turkiye-nin-e-ticaret-karnesini-acikladi-37-milyon-kisi-cevrimici-alisveris-yapiyor
Anahtar Kelimeler:
Iyzico-PayU Payu Türkiye
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.