Mehmet Çelikol ile Garaj Sepeti'nin satış sürecini ve Carvak'ı konuştuk
banner121

İki sene aradan sonradan fiziksel olarak gerçeklelen New HR Summit 2022, konferansının manâlı oturumları arasında bulunan Duygu Alptekin Gürsu "Bayan Liderliği Gelişimi ve Cam Tavan Paradoksu" isimli sunumu gerçekleştirdi. Oturumda meslek dünyasında kadın liderlerin çoğalan önemi, sırça tavanı uyandırmak için bayan liderliğini destekleyecek bileşenler ve yöntemlerinin detaylarını paylaştı.

"Kadınların önderlik rolüne gelebilmeleri için işlerini ve ilişkilerine iyi yönetmeleri için erkek gibi davranması gerektiğine inanmıyorum. Kadın liderlerinin kendilerini kanıt etmek için daha fazla çalışmaları gerektiğine inanmıyorum. Kadınları liderlik rollerinden ödemeleri gerektiğini düşündükleri bedeller yüzünden vazgeçmelerini istemiyorum. Hem kadınların kesintisiz erkek hakim liderlik becerilerine tarafından değerlendirilmelerini istemiyorum. Amacım kadınlara ayna tutmak ve özgüvenlerini " diyerek sözlerine devam etti.

Gürsu, kadın liderliğinin ayrıca dünyada hem Türkiye'de elzem bir koşul olduğunu belirtti. Kadınların iş dünyasında eşdeğer ve aktif olarak yer alması gerektiğini ifade etti. Çünkü dünyanın bugünün ve geleceği için eşitlik ve dengeye gereksinim olduğuna inandığını söyledi. Kadının her tarafta kadın olduğunu belirten Duygu Alptekin Gürsu, bir kadının yönetici olduğunda da eşini, ailesini, çocuğunu bireysel bakımını, sosyal hayatını aynı gayret ve emekle idare ettiğini dile getirdi.

Gürsu, "Bir kadın bir pozisyona başvururken yüzde 100 hazır olmayı bekliyor. Erkeklerde bu oran yüzde 60... Terfi etmek istedikleri vakit yöneticisinden aracısız yardım görmüyor. Kariyer fırsatları geldiğinde benzeyen ve aile ve sosyal çevreden evi nasıl yöneticilik edeceksin sorusuyla karşılaşıyor. Bu doğrusu bütün dünyada böyle" diye konuşuyor.

Kadın liderliği niçin önemli

Duygu Alptekin Gürsu, sözlerini kadın liderliğinin niçin önemli olduğunu anlatarak devam ediyor. Kadın liderlerini terfi edilme yüzdesi fazla olan şirketlerin karlılığı etmeyenlere tarafından daha artı olduğunu belirtti. Bu oranın yüzde 45 ila yüzde 116 arasında değiştiğini kaydetti. Bayan liderlerinin üst yönetime geldiği şirketlerde inovasyona dayalı pazar payı artışının yüzde 45 olduğunu aktardı. Kadın erkek temsili eşit olan şirketlerde olumlu bir şirket kültürü oluştuğunu kaydetti.

Kadın liderlerin günümüzün koşulları çerçevesinde daha çevik davrandığını aktardı. Kadınların dönüşümsel liderlik konusunda fazla daha etkin olduğunu kaydetti. İş dünyasının kadınlarda doğal olarak bu önderlik çeşidine ihtiyacı olduğunu belirtti. Yönetim kurulunda kadınların temsiliyet oranı yüzde 30'a fakat bu sene ulaştığını söyledi. Türkiye'de bu sayı yüzde 16... Bunun da yüzde 43'ü aile bireylerinden oluştuğunu aktardı. Kadınların her alanda eşdeğer temsil edilmesi için 136 ila 225 yıl gerektiğini dile getirdi. 

Duygu Alptekin Gürsu, cam tavanın insanların belirli bir ırk, yaş özelliği ya da cinsiyete sahip olmaları dolayısıyla kurumlarda belirli işlerde açıklanmış kademelerden daha yüksekte bulunamamasına' dikey katmanlaşma anlamına geldiğini kaydetti. Bu kavramın 40 yıldır var olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: "Cam tavanı kavramaya sağlayacak yaklaşımların birincil boyutu içsel faktörler... Yani kadınların kendisi... Burada en önemli şey öz tatminkarlık. Kadınların bir konuda yetkin hissetmesiyle ilgili. İkinci konu önderlik motivasyonu. Çoğu şirkette duyacağınız şeylerden biri kadın liderlerin üst pozisyonlara aday olmayacağı ile ilgili. Kadınlar doğuştan olan liderlik motivasyonları yoktu. Bireysel maliyet ve faydaları hesaplamadıkları için liderlik pozisyonlarına geldiklerinde çok zorlanıyorlar. Y jenerasyonunun meslek dünyasında faal olmasıyla bu koşul değişti. Çünkü kadınlar öbür alanlarda önderlik deneyimi kazandı."

Gürsu, "bir de dışsal faktörler var. Sosyal beklentiler, kadının toplumdaki yeri, sosyal zorlama, doğum izni... Dışsal faktörlerin manâlı bir boyutu organizasyonel takviye. Çalışanların katkılarının kıymetli bulunması ve esenliklerin önceliklenmesiyle ilgili" diyerek konuşmasını bitirdi.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2022/09/21/duygu-alptekin-gursu-kadinlarin-her-alanda-esit-temsil-edilmesi-icin-136-ila-225-yil-gerekiyor

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.