Meta AI yazılı olmayan dilleri nasıl tercüme ediyor?
banner121

2022'nin şubat ayında yapay akıl destekli "evrensel hitabe tercümanı" (UST) üstünde çalıştığını duyuran Meta AI, Temmuz 2022'de "No Language Left Behind" (NLLB) projesi kapsamında Asturyasça, Luganda ve Urduca gibi düşük kaynaklı diller de dahil almak üzere toplamda 200 dil için çeviriler yapacağını açıklamıştı. 

Meta AI derhal de yazılı olmayan tavır dilini çevirisini yapmak üzere çabalarını artırıyor. Peki, Meta AI yazılı olmayan hitabe dilini nasıl çeviri ediyor?  Gelin süreci yakından inceleyelim. 

Meta niçin yazılmış olmayan dillere odaklandı? 

Gerçekten geniş kitleler tarafından kullanılan İngilizce, Mandarin ve İspanyolca gibi diller çeviri araçları tarafından destekleniyor. Fakat Meta'nın paylaştığı bilgilere tarafından, dünya nüfusunun yüzde 20'sinin konuştuğu diller, bu sistemler tarafından desteklenmiyor. 

Ayrıca Meta, günümüzde kullanılan yapay zeka destekli tercüme modellerinin yaygın olarak konuşulan yazılmış dillere odaklandığını belirtiyor. Paylaşılan bilgilere tarafından, Sözlü dillerin yüzde 40'ından fazlası bu cins çeviri teknolojilerinin dahilinde yer almıyor. 

Evrensel söylev tercümanının teknik detayları 

Meta AI, "evrensel tavır tercümanı"nı oluşturmak için 3 öbür çeviri sistemi zorluğunu aşmaya odaklandı. Bu zorlukları açılmak için şirket, daha fazla dilde model eğitimine yönelik daha pozitif bilgi elde etti. Şirketin bu sayede mevcut olan verilerden yararlanmanın yeni yollarını bulduğunu söyleyebiliriz. Bu da alandaki bilgi kıtlığının giderildiğini gösteriyor.

Ayrıca modeller büyüdükçe daha pozitif dile hizmet vermek namına modelleme zorlukları ortaya çıktı. Ekip, bütün bu modelleme çalışmalarının ortaya çıkardığı sonuçları değer biçmek ve ilerletmek için faal olarak yeni yollar arıyor. 

Meta AI'nın araştırma ekibi, eğitim verisi toplamaktan modelleme seçeneklerine kadar data kümelerini kıyaslamak için örnek bir vaka çalışmasına gereklilik duydu. Bu da ekibi Hokkien üzerinde çalışmaya itti. Bu anlamda araştırma ekibi, insanların açıklamalarını taşıyan veriler oluşturmaya odaklandı. bununla beraber ekip, etiketlenmemiş büyük konuşma data kümelerinden otomatik olarak data madenciliğine yöneldi. Hem yapay zekanın etiketlenmemiş verilerin etiketlerini varsayım etmesi için etiketlenmiş bilgi modeli kullanmayı taşıyan pseudo-labeling (iddiaya göre-etiketleme) yönteminden de faydalanıldı. 

Modelleme sürecinde Hokkien'e benzer bir dil olan Mandarince'nin yazılı metinlerinden de yararlanıldı. Bu sayede Meta AI, iki kişinin konuşması sırasında çeviri yeteneklerini artırmış oldu. Bir diğer deyişle konuşmadan konuşmaya çeviri hayata geçmiş oldu.

Meta, suni akıl modellemenin ötesinde, konuşmayı yankı sekanslara dönüştürürken kendi geliştirdiği S2UT teknolojisini kullanıyor. Bu kapsamda üretilen çıktı, antre birimlerinden gelen dalga biçimlerinden oluşuyor. Buna ek olarak Meta, iki kademeli kod çözme (decoding) mekanizması için UnitY'yi benimsedi. Bu iki aşamanın ilk geçişinde kod çözücü Mandarin gibi söz konusu dil ile ilişkili bir metin üretiyor. ikinci geçişte ise kod çözücü gerekli birimi oluşturmuş oluyor. 

Meta'nın suni akıl çalışmaları nereye varacak? 

Uzun vadede Meta AI ekibinin, evrensel tavır tercümanı ile varmak istediği noktayı merak ediyor olabilirsiniz. Şirketin yapay akıl departmanı sadece çeviri üzerinde değil DALL-E sözde yapay akıl destekli video arabulucu üstünde de çalışıyor. Make-A-Video adlı aracın arkasındaki sistem, eşlenmiş metin - görsel verisinden kelimelerin nasıl göründüğünü ve metinle ilişkili olmayan kısımda dünyanın video çekimlerinde nasıl göründüğünü öğreniyor. Make-A-Video'yu desteklemek için WebVid-10M ve HD-VILA-100M data setlerinden faydalanıldı.

Meta AI lideri Jérôme Pesenti ve Meta AI Research'ün idareci direktörü Joelle Pineau'nun paylaştığına kadar şirket, bedenselleştirilmiş interaktif bir metaverse için yapay zeka geliştirme üstüne çalışıyor. Pineau'nun aktardığına kadar, Meta AI, "sınırsız robotik" kavramının ardındaki. Bu kapsamda şirket, robotları laboratuvar ya da fabrika ortamından çıkararak evde veya ofiste insanlarla ve nesnelerle doğal bir etkileşim halinde çalışmasını amaçlıyor. 

Pineau'ya tarafından varlıklı etkileşimden öğrenen robotlar inşa etmek şirketin atacağı en manâlı adımlardan biri olacak.  Bu bağlamda Carnegie Mellon University ve MIT ile iş birliği yapan Meta AI, yeni dokunma sensörleri geliştiriyor. Yapay akıl teknikleri kullanan bu sensörler, iletişim konumundan anlam çıkarabiliyor. Ayrıca sensörün içinde yer alan kameraya kaydedilen görüntüler üzerinden bağlantı gücünü ölçebiliyor. 

Tıpatıp, Boston Dynamics robotlarının metaverse ile birleştiği metamobility konseptinde olduğu gibi, Meta da avatarlar üzerinden robotlarla iletişim kurulmasını hedefliyor. Bu Nedenle sanal hakikat ve hakiki dünya arasındaki boşluğun doldurulacağına inanıyor. Kısacası şirket, bedenselleştirilmiş interaktif bir metaverse için yapay akıl geliştirme üzerine çalışıyor. 

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2022/10/21/meta-ai-yazili-olmayan-konusma-dilini-nasil-tercume-ediyor

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.