New HR Summit 2022'de teknolojinin İK üzerindeki etkisini ve İK'nın dönüşümünü konuştuk
banner121

2019 yılında, Crenvo İK ve Webrazzi meslek birliği ile düzenlemeye başladığımız New HR Summit, bütün hızıyla başladı. Katılımcılar için paha biçilmez bir networking imkânı karşılayan konferansımızın oturumlarından biri de Ahmet Buğra Ferah moderatörlüğünde gerçekleşen "Teknoloji İK'yı Nasıl Dönüştürüyor?" oldu. Oturumda PeopleBox kurucu ortağı Uzlaştırma Kürşat, Coensio'da Head of Marketing görevindeki Kübra Ömüral ve Techcareer.net'te Managing Partner görevindeki Okan Ay yer aldı.

Techcareer.net, dijital yeteneklere ulaşımı kolaylaştırıyor

Okan Ay, dünyada ve bütün Türkiye'de büyük bir teknoloji yeteneği dediğimiz kişilere varmak sıkıntısı olduğunu; bu noktada işe alımlar bıkkınlık iken onları elde tutmanın da huzursuz olabileceğini belirtti. Ay, 2021 verilerine kadar dünyada 40 milyon, Türkiye'de ise 400 bin dijital kabiliyet açığı olduğunu belirtti. Okan Ay, Techcareer'in arzı kuvvetlendirmek için oluşturulmuş bir kurumsal teşebbüs olduğunu ve bu alanda bootcamp'ler düzenlediklerini de sözlerine ekledi.

Birkaç firmanın desteği ile çözülebilecek bir şey olmadığını; bu nedenle dijital yetenek çalıştıran çoğu firmanın elini taşın altına atması gerektiğini açıklayan Okan Ay, junior çalışanları sektöre kazandırmanın öneminden bahsetti. Son bir senede 100'den fazla etkinlik yapıldığını, 150 bin gence dokunulduğunu, büyük hacimli işler yapıldığını belirtti. Bu süreçte 2 bin kişi ücretsiz bir şekilde canlı teknoloji eğitimleriyle desteklendi ve yüzde 71 oranında yerleşme oranı yakalandı.

Coensio, ön değer biçme sürecini 25 günden dakikalara düşürüyor

Kübra Ömüral, Coensio'dan bahsetti. Buna tarafından Coensio, insan kaynaklarının işe alım sürecine odaklanıyor, özellikle ön değer biçme odaklı çalışılıyor. Doğru kişiyi, içten sürelerle içten yöntemle işe elde etmek kayda değer. Doğru kişi fiilen rolün gerektirdiği teknik yeterlilikle o adayın yeterliliklerinin uyuşması anlamına geliyor. Dürüst sürelerle işe alım da önemli. Kübra Ömüral, mevcut yöntemlerle sıradan bir pozisyonunun kapanma süresi 50 gün olduğunu ve bunun 25 günü ön değerleme olduğunu söylüyor. Bu noktada ise yöntem devreye giriyor. 

Ömüral, Coensio'dan önce CV'lerİN topladığını ve bir araya getirildiğini ve tüm CV'lere bakmanın mümkün olmadığını söylerken; Coensio'nun tatbik yapan bütün adayları adaletli bir zeminde değerlendirdiğini açıklıyor. Yani Coensio, normalde 25 günlük süreci dakikalara düşürüyor. Coensio'nun hem globalde keza de Türkiye'de 3 bine yakın müşterisi bulunuyor. 

Peoplebox, kurumların kendi yapılarına en uygun şekilde işe alım sürecini dijitalleştiriyor 

Barıştırma Kürşat ise Peoplebox'ın aday peşine düşüp takip sistemi olduğunu açıkladı ve bu noktada iki asıl dayanağın öne çıktığını belirtti; kurumsal hafızanın oluşturulması ve otomasyon sistemi. Bu sistem de üç esas persona üzerinden dijitalleştirildi; namzet, işe alım profesyonelleri ve iç bölüm yöneticileri. Peoplebox bu noktada kurumların kendi yapılarına en uygun bir şekilde işe alım sürecini dijitalleştiriyor ve oldukça esnek bir metot sunuyor. 

Okan Ay, teknoloji bu sürece nasıl adapte ettiklerini de anlattı. Buna tarafından her etkinliğe 2 bin civarında uygulama geliyor. bu 2 bin kişiyi alıp 25 kişiye adaletli bir şekilde indirebilmek ise fazla zorlama. Burada aday takip sistemi olarak Peoplebox'ı kullanıyorlar. Tespit için de Coensio'yu kullanıyorlar. 

Kübra Ömüral'a tarafından ise bir sezgi yaratılması gerekiyor. Teknoloji şirketi olduğunu söyleyen şirketlerde deha eski yöntemler kullanılıyordu. Coensio bunu değiştirmeyi odağına alıyor. Teknolojiyi hızlandırıcı bir araç olarak kullanmak fazla manâlı ve bunun sonucu olarak teknoloji rolleri de giderek artarken işe alımda teknolojiyi kullanmak öne çıkıyor.

Barış Kürşat, insanın rutin olarak yapacağı işlerin değil, kişilerin yaratıcılığını ortaya çıkarak sistemlerin manâlı olacağını; böylece teknolojiyi insan için kullanmanın manâlı olduğunu belirtiyor. bununla beraber de kişilerin zamanlarının kıymetli olduğu göz önünde tutulmalı. İşe alım süreçlerinde teknoloji kullanıldığında zamandan tasarruf da sağlanıyor. Peoplebox da kişisel verilerin işlenmesi ile ilgili çözümler de sunuyor.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2022/09/21/teknoloji-ikyi-nasil-donusturuyor

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.