NFT'ler aracılığıyla arsa kullanımına odaklanan CityDAO, yeni parseli için İzmir'i değerlendiriyor
banner121

"CityDAO nedir? NFT ile gerçek hayatta arsa sahiplenmek muhtemel mü?" başlıklı yazımızda NFT'ler üzerinden arsa kullanımı üzerine odaklanan CityDAO'nun, üyelerini bu parseller üstünde söz sahibi yapmaya hazırlandığını sizlere aktarmıştık. CityDAO kalabalık yöneticisi ile yaptığımız röportajda CityDAO'nun İzmir dahil almak üzere Parsel 1 planlarını, Türkiye topluluğunu ve yeni hibe programını konuştuk. 

Hatırlarsanız CityDAO ilk parseli olan Parsel 0, Wyoming'de konumlanıyordu. CityDAO'nun Discord sunucusunda paylaşılan bilgilere tarafından ekip, ikinci parseli Parsel 1 için İzmir'i de değerlendiriyor.  Kalabalık yöneticisine CityDAO'nun İzmir ve Parsel 1 kapsamındaki planlarını sorduğumuzda ekibin vizyonunun Ethereum blok zincirinde geleceğin şehrini ayarlamak olduğunu belirtiyor. 

Lokasyonda inşa edilmesi planlanan CityDAO elçiliği, eğitim ve etkinlik merkezi, DAO göre yönetilen bir kasaba, otel, tarım alanı / çiftlik edinmek üzere 5 ayrı kurgu üzerinde çalışılıyor: 

CityDAO olarak başladığımız deneyde kullanılan yolculuğumuzda bugüne değin geçen sürede çoğu gelişmeye imza attık. Parsel 0 ile Wyoming'de başlayan maceramızda bugün Parsel 1'i konuşmaya başladık. Vizyonumuz Ethereum blok zincirinde geleceğin şehrini hazırlamak ve biz de bu vizyon doğrultusunda çalışmalarımıza şipşak devam ediyoruz. Parsel 1 için İzmir de dahil edinmek üzere bambaşka lokasyonlar için araştırmalarımız sürmektedir. Parsel 1 ile bilhassa şehirleşme yolunda birincil adımı atacağımız için tercih konusunda titizlikle çalışıyoruz. Legal ve Real Estate Guild'lerinin etkin olarak rol aldığı bu prosesi bütün DAO vatandaşları olarak yakından peşine düşüp takip ediyor ve projeye katkı sağlıyoruz.

Parsel 1 için CityDAO NFT'lerine sahip vatandaşlar aralarında yapılan oylama sonucu lokasyonda yapı edilmek üzere ilk önce 5 farklı kurgu üzerinde yoğunlaştık. Bunları CityDAO elçiliği, eğitim ve event merkezi, DAO kadar yönetilen bir kasaba, otel, tarım alanı / çiftlik olarak özetleyebiliriz. Bütün bu kurgular arasından vizyonumuza bizi ulaştıracak versiyonlara odaklanıp, lokasyon seçimini de göz önüne alarak yolumuza devam edeceğiz. 

CityDAO'nun NFT sistemi nasıl çalışıyor? 

Topluluk yöneticisi, Parsel 0 ve Yurttaş NFT'leri arasındaki farkları paylaştı. Vatandaşlar, DAO çapında yönetim, proje, gelecekteki Parsel lansmanları gibi konularda laf sahibi oluyor, Parsel NFT'lerine sahip olanlar ise yalnızca Parsel hakkında karar süreçlerine katkıda bulunabiliyor. 

Bütün bunlara ek olarak CityDAO'nun mevcut NFT sisteminden bahsetmek yararlı olacaktır. Şu lahza vatandaşlık NFT'lerine ek olarak Parsel 0 NFT'lerimiz de blok zincirinde yerini almıştır. Snapshot döneminde vatandaşlık NFT'lerine sahip olanlar, ek bir ödenti ödemeden Parsel 0 NFT'lerini mint'lediler. bu arada mint'leme süreci Temmuz 1'e değin devam edecektir. 

Çok sorulan sorulardan birisi de sahiden vatandaşlık NFT'leri ile Parsel NFT'leri arasındaki farkın ne olduğu. Bu konuyu basitçe şu şekilde görebiliriz ; vatandaşlık NFT'sine sahip olanlar DAO çapında yönetim, proje, gelecekteki Parsel lansmanları gibi büyük çerçevede aktivitelere katılırken, Parsel NFT'lerine sahip olanlar ise yalnızca o Parsel ile ilgili konularda söz hakkına sahip oluyorlar. 

İlk arazinin Wyoming'de olmasının sebebinin, Wyoming eyaletinin 2021 yılında çıkarttığı DAO kanunu olduğunu hatırlatalım. Laf konusu kanuna kadar, LLC şirketlerinin DAO yönetimleri yasal olarak tanınıyor. Bu noktada CityDAO'nun İzmir'de nasıl bir regülasyondan destek alabileceğini sorduk. 

CityDAO kalabalık yöneticisi, ABD'deki eyaletlerin, regülasyonlarla DAO'ları desteklemesinin yaygınlaştığını dile getirdi. İzmir özelinde ise şirket yapısı üzerinde Legal Guild'in çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı. 

Wyoming'in DAO'ları tanıması fiilen CityDAO projesinin fitilini ateşleyen ilk kıvılcım olmuştu. Yakın zamanda Wyoming'i Tenessee'de peşine düşüp takip etti ve DAO'ları Amerika'da tanıyan ikinci eyalet oldu. Biz Amerika ile beraber öteki coğrafyalarda da bu gibi gelişmelerin artarak devam edeceğini öngörüyoruz. İzmir özelinde Amerika'daki limited şirket ile mi devam edileceği ya da lokal bir şirket mi açılması gerektiği konusunda Legal Guild'imiz çalışmaktadır. Buradaki odak noktamız CityDAO projesi ve topluluğu için en efektif yolun bulunması ve bu yönde süreci devam ettirmek olacaktır. 

CityDAO Türkiye Topluluğu, Çin'den sonra en topluluk ve en aktif topluluk

Türkiye'deki CityDAO topluluğunun büyüklüğünü sorduğumuzda Çin'deki CityDAO topluluğundan sonra en topluluk ve aktif kalabalık olduğunu öğreniyoruz. 

CityDAO topluluğu merkez olarak Amerika'da başlayan bir proje elde etmek ile birlikte yolculuğumuza milletlerarası bir kalabalık olarak devam etmekteyiz. Amerika dışarıya Çin, Türkiye, Tayland, Nijerya, Avrupa ülkeleri başta elde etmek üzere çoğu lokasyondan vatandaşlarımız bizimle beraber bu yolculukta yerini almış durumda. Türk Topluluğu olarak da Çin'den sonradan en kalabalık ve en faal topluluk olarak göze çarpıyoruz. Projenin son dönemlerde lokal çalışmalara tartma vermesi ile beraber daha fazla Türk vatandaşlarımızın da bize katılacağından şüphemiz değil. 

CityDAO yakın zamanda 20 bin dolarlık yeni bir hibe programı duyurdu. CityDAO kalabalık yöneticisi hibeden web3 tarafındaki proje sahiplerinin faydalanabileceğini aktarıyor: 

CityDAO olarak çoğu alanda faaliyet kullanmak ve web3 tarafında öncü projelere imzalamak hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bunu teşvik etmek namına, bilhassa web3 tarafında proje sahipleri ile iki taraflı araştırmalar yerine getirmek ve onlara destek olmak istiyoruz. Mevcut Guild yapımızın içinde bulunan Grants Guild'inin kuruluş amacı tamamen bu sebepten kaynaklanmaktadır. 

Hali hazırda projesi olan kişi ya da takımların finansal bağımsızlık sebebi ile hayata geçiremedikleri projelere süreç boyunca destek olmak istiyoruz. Sınırlama yapmamak ile birlikte, biz bu dönemde birkaç Üniversitenin blok zincir toplulukları ile iletişime geçtik ve onlardan başvuruları almaya başladık. Proje başına minimum destek miktarı bulunmamakla birlikte maksimum 20.000 dolarlık bir hibe ile çalışmalarına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Proje sahipleri, projeleri hakkında internet sitemizden dolduracakları tatbik ile beraber sürece katılabilirler ve gelişmeleri discord kanalımızdan takip edebilirler. 

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2022/06/22/nft-ler-araciligiyla-arsa-kullanimina-odaklanan-citydao-yeni-parseli-icin-izmir-i-degerlendiriyor

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.