Novo Nordisk Diyabette Ses Getirecek Dijital Farkındalık Projesi Başlattı
banner121

Geçen hafta Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) raporuna kadar, dünyada üretilen yıllık 4 milyar ton gıdanın 1,3 milyar tonu çöpe gittiğini söylemiştik. Bu gıdanın 4'te 1'i kurtulabilirse dünyadaki 821 milyon aç insan doyuracağını anlatmıştık. Gıda israfının finansal değerinin de yaklaşık 1 trilyon doları bulduğunu kaydetmiştik.

Dünyada her gün 25 bin kişi açlıktan ölüyor. Gıdanın savurganlık edilerek veya atık olarak çöpe gitmesi açlığın en kayda değer nedenlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu sorunun temeli imal sürecindeki sorunlara, depolama tesislerinin bulunmamasına ve miktar zinciri problemlerine dayanıyor. Dünya nüfusunun 2050 yılında 9,8 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. İhtiyaçların karşılanabilmesi için küresel yiyecek üretiminin bu yıla değin yüzde 60 oranında artması gerekiyor.

Gıda atığı kavramı insan tüketimi için üretilmiş; tüketilmesinde sağlık durumu açısından herhangi bir problem taşımayan gıda ve içecekler olarak tanımlanıyor. Rengi, şekli veya pozitif üretim yüzünden tüketilmemiş, tabakta bırakılmış, çöpe atılmış gıdalar bu kapsamın içine giriyor. Gıda atıkları ikiye ayrılıyor. Biri önlenebilir gıda atıkları diğeri ise önlenemez yiyecek atıkları... Yiyecek israfı ise gıdaların tüketilmeden çöpe gitmesi olarak tanımlanıyor. İki kavram doğrusu birbirinden oldukça öbür. 

Son yıllarda gelişmiş ülkeler, gıda atığı ve israfını azaltmak için teknolojinin sunduğu imkanlardan faydalanıyor. Özellikle Covid-19 pandemisi nedeniyle küresel ölçekte üstünde epeyce konuşulan önemli bir konu haline gelen alanda akıllı buzdolapları, fırınlar ve öteki teknolojik ürünler yiyecek atığının azaltılmasında önemli rol oynuyor. Dolayısıyla bu bölge hem girişimcilerin ayrıca de yatırımcıların dikkatini çekiyor. 

2000'li yılların başında yiyecek atığıyla ilgili işler yapan teknoloji tabanlı girişimler birer birer ortaya çıkmaya başlamış olsa da bu konu üstüne yapılan çalışmalar 1980'li yıllarda başladı. Bu işin başında 1983 yılında kurulan City Harvest geliyor. New York merkezli şirketin amacı; gıda israfını engellemek, ihtiyacı olan kitleye yiyecek yardımları yapmak. Helen verDuin Palit, Harley BrookeHitching ve Peter Schmidt göre kurulan dünyanın ilk yiyecek kurtarma operasyonu her gün restoranlar, fırınlar, marketler ve tarlalardan yılda 10 milyon kilo atık topluyor.

2008 yılında kurulan Florida merkezli Harvest Power da bunlardan biri. Nathan Gilliland ve Paul Sellew göre kurulan şirket, şimdiye dek yaklaşık 11 yatırımcıdan yaklaşık 250 milyon dolar yatırım aldı. Harvest Power gıda atıklarını enerjiye dönüştürerek israfı müdahale etme amacıyla kuruldu. Parklardan, otellerden, restoranlardan gelişen gıda atıklarını topluyor. Her ay yaklaşık 3 bin evin bir yıl her tarafında kullanabileceği miktarda enerji üretiyorlar. 

Kenya merkezli The Twiga Foods ise bereketli, adil, saydam ve devlete ait bir pazar için organize edilmiş bir platform aracılığıyla güvenli pazar oluşturuyor. Bunu 10 binden artı perakendeci kullanıyor. 2014'te  Peter Njonjo kadar kuruldu. Şimdiye kadar yaklaşık 160 milyon dolar yatırım aldı. Şirket, 23 yatırımcı tarafından destekleniyor. 

2015'te kurulan Olio ise yenilebilen yiyeceklerin komşular ve lokal işletmelerde değiş tokuşuna imkan sağlıyor. Tessa Clarke ve Saasha Celestial-One göre kurulan teşebbüs aslında bir yiyecek paylaşım uygulaması. Sistem şöyle çalışıyor; kullanıcılar paylaşmak istedikleri gıdanın fotoğrafını çekiyor, fiyatını belirliyor, konumlarını paylaştıktan sonra potansiyel alıcılara ellerindeki artı gıdayı ulaştırıyor. 20 yatırımcıdan takriben 54 milyon dolar yatırım bölge şirket, beş yatırım turu tamamladı. Şu lahza 49 ülkede faaliyet gösteriyor. 

Konaklama endüstrisi yiyecek atığının en çok oluştuğu sektörlerden birisi. Her yıl 80 milyar dolara benzer değer gıda bu endüstride israf ediliyor. 11 yatırımcıdan toplamda yaklaşık 32 milyon dolar yatırım bölge Winnow, bütün da bu alandaki soruna çözüm buluyor. Kevin Duffy ve Marc Zornes göre kurulan şirket, endüstride faaliyet bildiren firmalara gıda atıklarını izleme ve eksilmek için çalışıyor. 2013'te kurulan şirket, kurumlar gıda atıklarını ve masraflarını azaltabiliyor. 5 ülkede etkinlik bildiren İngiltere merkezli şirket, bu yöntemle 42 milyon doların çöpe gitmesini engelledi. 

Bu şirketler arasında hali hazırda unicorn seviyesine yükselmiş girişimler de bulunuyor. Geçen yıl yiyecek israfını önlemeye tezgâhtar olan Apeel, Singapur hükümetinin yanı sıra Oprah Winfrey ve Katy Perry gibi dünyaca ünlü isimlerden 250 milyon dolar yatırım aldığını yazmıştık. Girişimin değerlemesi, aldığı yeni yatırımla beraber 1 milyar doların üstüne çıktı. Bugüne değin aldığı toplam yatırım miktarı 641 milyon dolardan artı olan şirket, 2012 yılında hayata geçirildi.

Teşebbüs, ABD ve Avrupa'daki en iyi yiyecek perakendecilerinde bulunan ürünler için çürüme sürelerini azaltmak için ürünler geliştiriyor. Bu ürünler, bitki kaynaklı olarak üretiliyor ve soğutma gerektirmeden birçok meyve ve sebzenin raf ömrünün iki ya da üç katına çıkmasına asistan oluyor. Gıda atığı yönetiminin diğer bir tarafı ise şeffaf bir gıda sistemi sağlamaktan geçiyor. Bunu da Abi Ramanan tarafından kurulan Impactvision yapıyor. 2015'te kurulan şirket, San Francisco merkezli. Toplamda 2,8 milyon dolar yatırım alan şirket, yiyecek güvenliği ve gıda atığı konularını birleştirerek gıdanın kalitesini değerlendirip müşterilerle paylaşıyor. Bu senenin Mayıs ayında Apeel kadar satın alındı. Bu satın almayla ilgili parasal değerler açıklanmadı. 

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/11/16/gida-atigi-uzerine-calisan-ve-unicorna-giden-sirketler

Anahtar Kelimeler:
Gıda Israfı Girişim
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.