Paribu Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması'ndan öne çıkanlar
banner121

Kripto para işlem platformu Paribu ile Akademetre bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Türkiye'nin en geniş kapsamlı kripto para araştırmasını tamamladı. “Kripto Para Bilinirlik ve Algılama Araştırması - 2022”nin Türkiye'de kripto paranın kullanımı ve bilinirliğine dair ortaya koyduğu manâlı sonuçlar açıklandı.

Paribu CEO'su Yasin Oral'ın ev sahipliğinde, Paribu Danışma Kurulu Üyeleri Cemil Şinasi Türün ve Turan Sert, Paribu Araştırma ve Raporlama Birimi Yöneticisi Semih Sercan Erkul ve Akademetre sözcüsü Halil İbrahim Zeytin'nin katılımıyla gerçekleşti. 

Yüz yüze görüşme tekniğiyle yapılan ve bütün Türkiye'yi temsilci bir örneklem grubu üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya göre, 2022 itibarıyla Türkiye'de kripto parayla operasyon yapanların sayısının 8 milyonun üstünde olduğu tahmin ediliyor.  bununla beraber kripto paraya duyulan güvende de geçtiğimiz yıla tarafından yüzde 59 yükselme olduğu gözlemlendi. Kripto parayı duyan her 10 kişiden 4'ü yatırım aracı olarak güvenirken bu oran operasyon yapanlarda 10'da 7'ye yükseldi. 

Paribu kullanıcı sayısı 2 yılda 10 katına çıkararak 6 milyona yaklaştı

 

Kripto parayla operasyon yapanlar yüzde 74 arttı

Araştırmaya göre 2022 yılında kripto parayla operasyon yapanların oranı, bir önceki yıla göre yüzde 74 arttı. Kripto parayı duyanların oranı da 2021'e kadar yüzde 11 artma gösteriyor.

aynı zamanda, yatırım aracı olarak kârlı bulanların sayısının da geçen yıla kıyasla yüksek olması dikkat çekiyor.Araştırmaya kadar; her 10 kişiden 4'ü kripto para piyasalarını kârlı buluyor. 2021 yılında bu metriğin 10 kişiden 3'ü olarak karşımıza çıktığını hatırlatalım. Buna ilave olarak kripto paranın tasarruf aracı olarak seçim edilmesinde de bir yükseliş mevcut. Kripto para yüzde 11,1 ile tasarruf araçları listesinde TL vadeli ve vadesiz hesapların ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Kripto para yatırımında motivasyon: yüksek getiri

Araştırmada paylaşılan verilere göre, her 10 kişiden 9'u kripto parayı “yüksek getiri” beklentisiyle seçim ediyor. Kısacası işlem yapanların yüzde 86'sı kripto parayı yüksek getiri beklentisi için tercih ediyor.

Bu kriteri ise “merak/alaka çekmesi” ve “teknolojiye dayalı olması” yanıtları peşine düşüp takip ediyor. Keza kripto paranın şeffaf olduğunu düşünen insanların geçen yıla oranla yüzde 44,6 artış göstermesi uyarı çekiyor. 

Kripto paralara duyulan güven yüzde 59 arttı

Kripto parayla operasyon yapan 10 kişiden 6'sı kripto para piyasasını risksiz buluyor. Bu sene hayatımıza giren kur korumalı TL mevduat hesabı en risksiz yatırım aracı olarak görülüyor. Benzer şekilde kripto paraya duyulan güven de bu sene yüzde 59 oranında yükselme gösterdi. Kripto parayla işlem yapan 10 kişiden 7'si kripto para piyasasını tavsiye ediyor. Yatırım aracı olarak kripto para piyasasını kârlı bulanların sayısı yüzde 43,5 arttı.

Kripto parayı duyan her 10 kişiden 4'ü yatırım arabulucu olarak güvenilir bulurken, işlem yapanların ise 10'da 7'si bu görüşü paylaşıyor. Bu yıl başta katılımcılara sorulan “regülasyonun zorunlu olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna her 10 kişiden 7'si gerekli olduğu yönünde yanıt verdi. “Neleri kapsamalı?” sorusuna ise, paranın korunması ve vergilendirme olması gerektiği yönünde yanıtlar geldi.

İşlem yapanlar arasında yüzde 80 ile en çok tercih edilen kripto para Bitcoin. Yerli platformların tercih edilme oranı ise yüzde 51,4 olarak öne çıkıyor.  

Hoşnutluk oranı 2,5 kat artış gösterdi

Kripto parayla işlem yapan her 10 kişiden 8'i yaptığı işlemden hoşnut olduğunu açıklıyor. Kripto parayla işlem yapanların tatmin oranı bu yıl 2,5 kat arttı.  Yüzde 84,9 ile tatmin düzeyi en yüksek olan kesim Y Kuşağı. Cinsiyet bazında ele alındığında operasyon yapan kadınların yüzde 64,2'sinin, erkeklerin de yüzde 44,8'inin çok hoşnut olduğu görülüyor. Kullanıcıların memnun olma nedenlerinin başında “alım satım kolaylığı” ve “yüksek gelir” geliyor. 

Nüfus Istatistikleri Bilimi

Kripto parayı duyan her 10 kişiden 3'ü, işlem yapan her 10 kişiden 2'si kadın. Oysa Kripto parayla operasyon yapan kadınların oranı yüzde 55 azaldığını eklemekte üstünlük var. Kripto parayla işlem yapan her 10 kişiden 8'i Y Kuşağı. X Kuşağı'nda işlem yapanların oranı 2021'e göre yüzde 80 arttı.

Kripto parayla operasyon yapan her 10 kişiden 7'sinin C1 grubunda yer aldığını belirtelim. Geçen yıl ile karşılaştırdığımızda 10 kişiden sadece 4'ü C1 grubunda yer almaktaydı. Hem kripto parayı duyan ve işlem yapan 10 kişiden 7'sinin lise mezunu olduğunu eklemekte üstünlük var. Toplantıda bu veriler, kripto para yatırımının yeniliğe açık kesimden daha geleneksel bir demografiye yayılmaya başladığı yönünde yorumlandı. Bunlara ek olarak kripto parayı duyan ve işlem yapan her 10 kişiden 9'unu ücretli çalışalar oluşturuyor. 

Dikkat çeken sonuçlar

Kripto parayı duyanlar arasında blokzincir kavramını bilmeyenlerin oranı yüzde 77,1 olarak öne çıkıyor. Kripto para ile işlem yapan her 10 kişiden 4'ü NFT kavramını biliyor. Yasin Oral, bu oranın negatif olmadığını, pazarda yeni fırsatlar olacağını dile getirdi. Oral, kullanıcıların NFT'nin ne olduğunu bilmeden elinde NFT bulunduracağı zamanlara geleceğimizi belirtti. 

“Kripto paraya olan alaka artışı sürüyor”

Araştırmanın sonuçlarının her yıl piyasalarda yaşanan gelişmelere kadar istikrarsızlık gösterdiğinin altını çizen Paribu CEO'su Yasin Oral, bundan sonra yıllık tablolara ilave olarak her çeyrekte yayınlanacak endeksler hazırlayacaklarını duyurdu. Buna ek olarak açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“Bu sene üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Türkiye'deki en kapsamlı idrak araştırmasında, ekosistemdeki yeniliklere istinaden daha önceki araştırmalarda sorulmayan sorular yönelttik ve elde ettiğimiz sonuçları; sektör dinamikleri, teknoloji, deneyim, güven, memnun etme ve nüfus istatistikleri bilimi edinmek üzere 6 başlık altında topladık. Bu yılki tabloda kripto paraya olan ilginin ve güvenin ciddi oranlarda arttığını görüyoruz. Buna alt olarak, kullanıcıların bu piyasayı ve ürünleri benimsemeye başladıklarını söyleyebiliriz. Önümüzdeki sene yalnızca kripto paraya yok, blokzincire ve yeni teknolojik ürünlere duyulan ilgi ve merakın da artacağını umuyoruz.”

Yasin Oral hem Bitcoin'in çöküşünü tetikleyen UST saldırısı ile beraberinde Luna Foundation Guard'ın yaşadığı çöküntü ve Celsius projelerinin piyasada yarattığı korkuya dair soruları da yanıtladı. Yaşanan olayların, insanların araştırma yapmasının önemini gösterdiğini bildiren Yasin Oral, paralarımızı yatırdığımız platformların önemine dikkat çekti. Yüksek getiri konusunda da bu anlamda kendimizi frenlememiz gerektiğini vurguladı. Platformların sorumluluklarına uyarı çeken, getiri kaygısıyla ilerlemediklerini ve kullanıcı güvenliğini önde tuttuklarını dile getirdi. Bu projelere platformda yer verebileceklerini ama kullanıcıya sunmayı tercih etmediklerini belirterek "Bu projeler Paribu'da niçin yoktu?" sorusuna gönderme yaptı. 

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2022/08/02/paribu-kripto-para-bilinirlik-ve-algi-arastirmasi-ndan-one-cikanlar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.