Paynet'in Odağında Kadınlar ve Genç Yetenekler Var
banner121

Paynet, Türkiye'nin önde gelen mali teknoloji şirketleri arasında yer alıyor. Genç ve dinamik bir ekibe sahip olan Paynet'te tüm çalışanlar kendilerini açık açık ifade edebiliyor, farklı data ve becerilerini işlerini en iyi şekilde yapabilmek için ortaya koyuyor.

Paynet İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Günışığı Geçgil, “Birbirimizden öğrenerek tüm ekibin birlikte geliştiği aralıksız gelişim odağında olan bir çalışma kültürümüz var. İnsan kaynağı yönetiminde çalışan mutluluğu odaklıyız! Defalarca birlikte karşılıklı şirket hedefine koşup, başarılarımızı birlikte kutlarız” diyor.

Paynet'te bugünlerdeki en manâlı gelişme ise yeni terfide bayan oranının erkek oranını geçmesi. Teknoloji sektöründe kadın çalışan ve kadın idareci oranları ne eyvah fakat yüzde 10-20 bandını geçemiyor. Geçgil, Paynet'te her seviyede kadın istihdam oranının sektör ortalamasının üstünde olduğunu söylüyor. bununla birlikte çalışanların şirket içinde kendini geliştirmeleri, yeni rollere geçerek ya da liderlik rollerinde ilerleyerek gelişimleri de destekleniyor. Geçgil, 2021 yılı içinde Paynet'teki tüm liderlerle başlattıkları ‘Liderlik Gelişim Yolculuğu'nda bayan çalışanlarının %50 oranında yer aldığını aktarıyor. Bu yolculukla beraber, Paynet'teki liderleri kendi liderlik potansiyellerini artırma yönünde ekip yönetimi ve kasıt yönetimi konularıyla desteklediklerini söylüyor. Geçgil, “2022 yılında da ekiplerimizin yönetimini teslim ettiğimiz rollere terfilerimizde bayan oranı %57 olarak gerçekleşti” diyor.

Değerler Üzerinie Kurulu Bir Çalışma Yaşamı

Arena Grup İnsan ve Kültür Genel Müdür
Yardımcısı  Günışığı Geçgil

İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı  Günışığı Geçgil, Paynet'te değerler üstüne bir hayat yapı ettiklerini söylüyor. Her gün bütün meslek süreçlerini tutkuyla geliştirmeye ve defalarca daha iyisini ortaya koyarak Paynet'te yaşamı zenginleştirmeye hep birlikte odaklandıklarını ifade ediyor. Fintech, Türkiye'de son yıllarda çoğalan bir sektör. Buna paralel, bu alanda uzmanlarını kendi bünyelerinde yetiştirdiklerini, liderlerini kendi içlerinden seçtiklerini dile getiren Geçgil, şöyle devam ediyor: “Ekiplere ilham veren, yeteneği kendi içinde geliştiren, kapsayıcı bununla beraber dış dünyayı yakından takip eden bir liderlik anlayışımız var. Uzakta çalışmanın iş hayatına getirdiği yenilikler ve ihtiyaçların her çalışan için farklılaştığını gözeterek, pandemi sonrasında tek bir çalışma modeli devretmek yerine, elastik bir alıştırma düzenine geçtik. Aylık toplantılarımızda her sese dinlemek nedeniyle açık, cana yakın, iletişimi destekleyen bir platform sağlıyoruz.”

Paynet'te tüm çalışanların mutluluğu en manâlı şirket amaçlarından biri. “Çalışanlarımızın kendilerini rahatlıkla açıklama edebildikleri bir çalışma ortamının sürdürülebilirliğini karşılamak için çalışıyoruz” diye anlatan Geçgil, ayrıca Örgütsel Psikolog ile beraber sorularını hazırladıkları ayrıca sektöre ayrıca de kültürlerine yerinde tasarladıkları iyice anonim bir çalışan deneyimi anketi uygulamalarından bahsediyor. Geçgil, “Paynet'te son 2 yıldır uygulanan bu anket bir uçtan bir uca sene içinde enerjik yönlerimizi, odak noktalarımızı ve gelişim alanlarımızı belirleyerek İK stratejilerimize yön veriyoruz. Bunu da şeffafça çalışanlarımızla paylaşıyoruz” diyor.

Odakta Kadınlar ve Gençler Var

Paynet'te kabiliyet yönetiminde gençler ve kadınlar öncelikli. Genç Kabiliyet Projesi şirket gündeminin manâlı bir maddesi. Geçgil, bilhassa şirketin büyüme stratejisine paralel gereksinim duyulan yeni becerilerin destekleneceği alanlarda genç yetenekleri geliştirmeye odaklanacaklarını söylüyor. Paynet olarak şirketin bayan çalışanlar kadar en fazla çalışılmak istenen dükkan olması vizyonunu benimsediklerini ifade eden Geçgil, şöyle devam ediyor: “Kadın çalışanların ihtiyaçlarını anlamaya ve deneyimlerini daha da iyileştirmeye odaklı inisiyatifleri hayata geçirmeyi planlıyoruz. Teknolojide insanın kendi potansiyelini keşfetmesini ve fırsat eşitliğini sağlayarak teknoloji ile olan sadakât ve farkındalığını çoğaltmak ve şimdi sayıca eksik olan kadınların da Ar-Ge, İnovasyon ve Üretimde yer almasını destekleyerek çeşitliliği sağlamayı amaçlayan Teknolojide Bayan Derneği'nin kurumsal üyesi olarak derneğin proje gruplarına katılımlarımızla destek veriyoruz. Genç bayan öğrencilerin desteklenmesi amacıyla üniversite iş birliği ile hayata geçirilen mentorluk programını yürütüyoruz.”

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2022/12/05/paynet-odaginda-kadinlar-ve-genc-yetenekler-var

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.