Webrazzi Summit 2021'in geniş özeti: 5 salon, 94 konuşmacı, binlerce katılımcı...
banner121

Türkiye'nin lider girişimcilik ve teknoloji konferansı Webrazzi Summit 2021, 20 Ekim tarihinde ayrıca online hem de bedenen gerçekleşti. 2019 yılının sonunda Çin'in Wuhan kentinde başlayan, 2020'nin üçüncü ayı itibarıyla global bir salgın haline dönüşen Covid-19 sebebiyle hayatlarımız yaklaşık olarak durma noktasına gelmişti. Yaklaşık 2 yıllık bu süreçte geçici olacağını düşündüğümüz evden incelemeler kalıcı ülkü geldi, hayatımızın her alanına nüfuz etmiş etkinlikler yerini online'a bıraktı; özetle birbirimizin yüzünü bile göremez olduk. böylece 2 yılın sonunda Webrazzi Summit gibi bir etkinliğin offline olarak gerçekleşmesi bizler için keza fazla kayda değer keza de oldukça heyecan vericiydi. 

Sizleri birebir görmeyi, bedensel konferans deneyimini bir arada, birbirimize şiddet vererek yaşamayı fazla özlemişiz. bu nedenle Webrazzi Summit 2021 her şeyden önce, yani barındırdığı konular, birbirinden kıymetli konuşmacıları ve yanıt verdiği sorular haricinde siz kıymetli katılımcılarımızla bizleri tekrar bir araya getirdiği için fazla kayda değer bir yere sahip. Bu deneyimi bizlere bir kere daha yaşattığınız en ilk önce sizlere çok teşekkür ederiz. Fakat Webrazzi Summit 2021'i kaçıranlar da üzülmesin, zira önümüzde bizi daha çoğu etkinlik bekliyor ve elbet bu etkinlerde sizlerle de buluşacağız. Biz yine de konferansımızı kaçıranlar, "keşke orada olsaydım" deyip katılmaya fırsat bulamayanlar için Webrazzi Summit 2021'de neler olduğunu geniş detaylı olarak özetlemeye çalışacağız. 

Webrazzi Summit 2021, bu yıl Disrupt, Grow, Create, Academy ve Start almak üzere 5 bambaşka salonda gerçekleşti ve bu salonlardan yalnızca bir tanesine, Başlangıç, online bir salondu. Yani geriye kalan tüm salonlarımızda sunumlar ve paneller bedenen gerçekleşti.

Disrupt Sahnesi: 9:00 - 13:00

Webrazzi Summit 2021, Disrupt salonunda Arda Tanrısal'ın açılış konuşması ile başladı. Başlangıç konuşmasından sonra sahnede Arda Tanrısal'a Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran eşlik etti. "Geleceğin Bankası Olmak" adlı panelde Aran, 100. yıl planını yaparken geleceğin bankası olmayı planladıklarını paylaştı. Dijital dünyanın bankacılık fonksiyonlarının nerede yapılacağına kafa yorduklarını belirten Aran, ticaret az daha bankacılığın orada olacağını da sözlerine ekledi. Hakan Aran, tüm bankacılık fonksiyon ve faaliyetlerinin pazar yerlerine yedirilmesi gerektiğini de belirtti. Aran, pazar yerlerinin dijital banka kurma konusunda aksiyona geçecekleri düşüncesine sahip olduklarını söyledi ve bu da gelecekte ödeme sistemlerini ve bankacılığı şekli konusunda bizlere en manâlı ipuçlarından birini verdi.

Hakan Aran'dan sonradan, Earlybird Digital East Fund Ortağı Cem Sertoğlu, ScaleX Yönetici Ortağı Istek Dayınlarlı ve geçtiğimiz günlerde satın aldığımızı açıkladığımız Avrupa'nın önde gelen teknoloji sitelerinden Tech.eu'nun Kurucu Editörü Robin Wauters, "After Pandemic, what is the agenda?" paneli ile sahnedeydi. Robin Wauters'in moderatörlüğünü üstlendiği panelde Istek Dayınlarlı ve Cem Sertoğlu'na VC'ler özelinde dağıtılmış sorular soruldu. Dilek Dayınlarlı, Türkiye ve Doğu Avrupa'daki girişimleri büyük pazarlara götürmenin önemli olduğunu söylerken Cem Sertoğlu, bir takım şeylerin kültürel olarak kaybolabileceğini açıkladı. Cem Sertoğlu, yaratıcılığın geniş bir alanda yayıldığını, derhal oyunun kurallarının değiştiğini söyledi. Global piyasaya çıkan şirketlerin daha hırslı şirketler olduğunu da sözlerine ekledi. Dilek Dayınlarlı ise önümüzdeki 10 seneye odaklandıklarını; bütün ekiplerinin girişimcilere destek etmeye tutkusuyla çalıştığını söyledi.

sonra Arda Kutsal ile Mynet kurucusu ve idare heyeti başkanı Emre Kurttepeli, "Türkiye Girişimcilik Ekosisteminin Her Yerde Altın Yılı" panel için sahnedeydi. Mynet'teki hareketlilikten bahseden Emre Kurttepeli oyun tarafının radarlarına girdiğini açıkladı. Şirketten son güncellemeleri paylaşan Kurttepeli, Mynet'teki oyun operasyonuna Covid-19 dönemi öncesi başladıklarını belirtti. Mynet'in medya, eğitim ve oyun elde etmek üzere 3 başlıca segmente odaklandıklarını açıkladı. Covid dönemindeki dijitalleşme ile medya segmentinin yüzde 30 ila 40 civarı çoğaltma kaydettiğini de sözlerine ekledi. Aynı şekilde eğitim alanında da güzel gelişmeler kaydedildiğini dile getirdi.

Emre Kurttepeli'den daha sonra sahne, istegelsin kurucusu ve CEO'su Sedat Yıldırım'daydı. Yıldırım, "Gıdanın ve Gıda Perakendeciliğinin Geleceği" adlı sunumunda yiyecek israfının toplam parasal değerinin 1 trilyon dolar olduğunu bunun da Türkiye Gayrisafi Milli Hasılası'nın takriben 1,4 katı ettiğini açıkladı. Her gün 25 bin kişi her yıl ise 10 milyon kişinin açlıktan öldüğünü gösteren Sedat Şimşek, "İsraf edilen gıdanın dörtte birinin kurtarılması özlem çeken insanları doyurmaya yetiyor" diyerek konunun önemine uyarı çekti. Konuşmasına yiyecek israfının beraberinde yakacak, tarım ilacı, su, enerji, iş gücü israfını da getirdiğini, gezegene hasar verdiğini iklim krizinde büyük rol oynadığını söyleyerek devam etti. Türkiye'de ise her yıl 18,8 milyon ton gıdanın çöpe gittiğini gösteren Şimşek, bu gıdalar aralarında en fazla da sebze, meyve ve ekmeğin olduğunu söyledi. Sedat Şimşek ile gerçekleştirdiğimiz röportajı ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Disrupt salonundaki sunumlardan sonradan networking imkanı için bir kahve molası verdik. Bu sırada katılımcılarımız ayrıca fuaye alanını gezerken hem de birbirleriyle tanışma imkanı yakaladı. Saat 11:00 olduğunda ise Webrazzi Summit 2021 için hareketli saatler başladı, çünkü 5 salonumuzda da etkin bir şekilde sunumlar ve paneller gerçekleşmeye başladı. Disrupt sahnesinin açılışında Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, "Dijital Değişim Yolculuğu" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Niçin dijital değişim içinde almak gerektiğini altı maddede değerlendirdiğini söyleyerek konuşmaya başlayan Ceyhun Özata bu maddeleri şöyle sıraladı: "Maliyetleri idare etmek, yeni servis ve ürünler ilerletmek, yeni kanallar, gelir ve karlılığı artmak, herif deneyimi ve rekabette ayrım yaratmak... Tek kavramda özet çıkarmak gerekirse şirketlerin dijitale dönüşümü içinde olmak seçenek değil, bir mecburiyet." 

Şirketin iki sene içinde sektörel ve dijital çözümler geliştirdiğini kaydeden Özata, bu yönde geliştirmeye başladığı çözümleri 2019 yılının başında onları daha fiziksel bir yapıya taşıdığını söyledi. Ceyhun Özata ile gerçekleştirdiğimiz röportajda da kurumların dijital dönüşümünü konuştuk. 

Ceyhun Özata'dan sonradan Arda Kutsal'ın moderatörlüğüde, "Teknoloji yatırım dünyası tekrar tanımlanıyor" adlı panel gerçekleştirdi. Panelin konuşmacıları ise Re-Pie Yönetimin Kurulu Başkanı Dr. M. Emre Çamlıbel, Turkven Genel Müdürü Seymur Tarı ve Core Finance Managing Partner'ı Yağız Sözmen oldu. Covid-19 pandemisi sonrasında teknoloji dünyasını ve bu kapsamda yatırımların nasıl şekillendiğini değerlendiren konuşmacılar, hem yatırımcılara keza de girişimcilere ipuçları verdi ve merak edilenleri cevaplandırdı. 

Sırada ise Webrazzi İçerikten Sorumluluk Sahibi Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Buğra Ferah'ın moderatörlüğünü üstlendiği “Büyümenin formülü = Inovasyon×Yatırım” panelinin konuşmacıları arasında Inventram CEO'su Cem Soysal, Startupfon CEO'su Gülsüm Çıracı ve Boğaziçi Ventures Idare Heyeti Üyesi Kenan Çolpan yer aldı. Tecrübeli üç isim, bir girişimde aradıkları üç özelliği sıraladı.

Bu özellikler aralarında ekip, meslek planı ve iş fikri konusunda ortaklaştılar. Soysal buna paralel olarak 2022'de daha pozitif girişimle dirsek teması düzenlemek istediklerini belirtti. 2022'de daha fazla girişimle dirsek teması koymak istediklerini söyledi. Bilhassa paylaşım ekonomisi, mobilite ve afiyet teknolojileri alanına odaklanan şirketleri yakın markaja aldığını dile getirdi. Çıracı ise bu beklentisini tek cümle ile özetledi: "Yatırım sayısı arttıkça başarılı hikayeleri artacak. Dolayısıyla bizi daha güzel günler bekliyor." Son sözü bölge Çolpan ise ekosistemlerini daha da genişletmeyi hedeflediklerini söylüyor. Bunu da daha fazla teşebbüs ve yatırımcıya ulaşarak başaracaklarını kaydetti.

Inventram CEO'su Cem Soysal ile gerçekleştirdiğimiz röportaja ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Panelin derhal akabinde Philip Morris/Sabancı'nın Genel Müdürü Filiz Yavuz Diren "Bir Ekosistemin Dönüşümü" başlıklı oturumda Philip Morris/Sabancı'nın startup yatırımlarını ve geliştirildiği ürünleri anlattı. Şirketlerin dijital dönüşümde ekiplerinin manâlı rol oynadığını dile getiren Diren "organizasyonel gelişime" şive yaptı. Aynı şekilde veri odaklı altyapının önemine de dikkat çene Diren girişimlerle ortaklık kurmanın yarattığı dönüşüme örnekler verdi. Filiz Yavuz Diren 150 milyon dolarlık fon ile yaklaşık 11 girişime yatırım yaptıklarını açıkladı. Diren, "PM Türkiye'de altyapımızı girişimlerle birlikte kurduk" dedi.

Diren'in sunumunda sonradan Disrupt sahnesi bir panele daha ev sahipliği yaptı. "Üstteki yönetimin girişimcilik yaklaşımı" başlıklı oturum Core Strateji kurucusu İhsan Elgin moderatörlüğünde, Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Lüle,  Anadolu Efes Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş ve Otokoç Genel Müdürü İnan Ekici'nin katılımıyla gerçekleşti. 

Otokoç Genel Müdürü İnan Ekici şirketlerin önceliklerinin çeşitlilik verimlilik ve hız olduğunu belirtirken trendleri okuduğunuzda dijitalleşme ve teknoloji ile sürdürülebilir büyümeyi sağlamanın ilintili yeni bir bölge yarattığını dile getirdi. Anadolu Efes Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş konuşmasında "teşebbüs kafası neyi değiştiriyor?" sorusuna yanıt vererek geçen haftaya bakıp 3-5 günü planlayan çabuk harekete açık bir yapıyı tasvir etti. Ağırbaş, Türkiye'den meydana çıkan 5 girişimin değerlemesinin 30 milyar doların üzerinde olduğunu dile getirdi. Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Lüle Maxis, artış fonu, Softtech Ventures ve Workup'ın içinde yer aldığı yatırım şirketlerini aktardı. 

Disrupt sahnesinin bir sonraki sunumu ise, NRW.Global Business Türkiye Temsil Müdürü Dr. Adem Akkaya'nın "Dijital teknolojiler ve girişimler Avrupa'da nereyi tercih etmeli?" sunumu oldu. Akkaya, 20 binin üstünde yabancı firma Almanya ve Avrupa faaliyetlerini Kuzey Ren-Vestfalya üzerinden yürütüldüğünü sözlerine ekleyen Adem Akkaya, Almanya'daki tanıdık olmayan şirketlerin yüzde 20,6'sının Kuzey Ren-Vestfalya'da bulunduğunu ve tanıdık olmayan yatırımcılar bu bölgede takriben 1,3 milyon insana meslek imkanı sağladığını söyledi. Akkaya, Kuzey Ren-Vestfalya'daki sanayi şirketlerinin, 2020'de 321,7 milyar Euro'luk satmak gerçekleştirdiğini belirtti. Adem Akkaya ile gerçekleştirdiğimiz röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Disrupt sahnesinin öğle arası öncesi son panelinde Turkish Collective'in lansmanı gerçekleşti. Webrazzi kurucusu ve CEO'su Arda Kutsal'ın moderatörlüğünü üstlendiği "Lansman: Turkish Collective" isimli panelimizin konuşmacıları arasında ise Webrazzi okuyucularının yakından tanıyacağı DO Venture Partners Kurucu & Idareci Ortağı Duygu Öktem Clark ve Silikon Vadisi'nin en meşhur isimlerinden biri olan Magdalena Yeşil yer aldı. Turkish Collective, Türkiye'den global galibiyet hikayelerinin çıkması namına San Francisco'da çalışan, yaşayan ve burada edindikleri tecrübeleri Türkiyede'deki girişimlere aktarmak isteyen gönüllülerin oluşturduğu bir program. Turkish Collective'in proje üyeleri ile birlikte 2 bambaşka dönemde toplamda 24 girişimi seçeceğini belirten Öktem Clark, seçilen 24 girişim ile 3 ay her tarafında yakından çalışacaklarını da sözlerine ekledi.

Salesforce'un bugün gayet başarılı bir şirket olduğunu lakin birincil başladığında herhangi bir teşebbüs gibi olduğunu hatırlatan Magdalena Yeşil, bütün ufak şirketlerin yaşadığı zorlukları Salesforce'un da yaşadığını paylaştı. Turkish Collective'in arzusunun yarınki Saleforce'lara bugün yardım vermek olduğunu da dile getiren Yeşil, bugün kimin yarınki Saleforce olacağını bilemediğimizi de sözlerine ekledi.

Grow Sahnesi: 11:00 - 13:00

Öğle arasından önce Grow salonunun birincil sunumu Yüce Zerey'e aitti. Ulu Zerey "Süper Kahraman Arayışı" başlıklı oturumunda yeni fintech girişimi Fups'u tanıttı. "Artık herkes birer süper kahraman" yorumunu yapan Zerey, illüzyon bombardımanı sebebiyle herkes kendini süper kahraman olarak görüyor. dedi. Sanal dünyanın gelişmesiyle kişilerin gerçeklikle bağını kopardığını dile getirdi. Filtreli hayatların yaşandığı hiper gerçeklik kavramının öne çıktığı günümüzde, duyguların da sanal dünya daha anlamlı olduğunu ifade etti.

Fups'un Yönetim kurulunda bulunan Zerey, Fups'ta operasyon ücretleri ve komite olmadığını açıkladı. Süratli masraf itirazları ile uyarı çeken Fups aynı zamanda chat uygulaması ile mali işlemlere olan tanıyor. Yüce Zerey ile gerçekleştirdiğimiz röportajı aşağı bulabilirsiniz.

Yüce Zerey'den sonra sahnede Related Digital CEO'su Sedat Kılıç vardı. Kılıç, "Tek Bir Platform ile Müşteri İletişimi" isimli sunumu ile kayda değer bilgiler paylaştı. 30 yıllık meslek hayatımın yarısının dijital dünyada geçtiğini dile getiren Related Digital CEO'su Sedat Kılıç, bu süreçte pek çok değişim gördüğünü de sözlerine ekledi. Sunumunda geçmişte karşımıza çıkan dijital çözümlerden de bahseden Kılıç, ilk etapta Google Analytics kurmaya başladıklarını sözlerine ekledi. Türkiye'de performans pazarlamasının doğuşunun 2020 yılında olduğunu paylaşan Kılıç, pazarda lider olan o kadar çok firmanın vakit içinde yok olduğunu da paylaştı. Dijital pazarlamanın bütün reklam bütçesinden aldığı payın yüzde 1-2 seviyelerinde olduğunu gösteren Kılıç, pazarlamanın artık çok karışık olduğunu da dile getirdi.

Sedat Kılıç ile gerçekleştirdiğimiz röportajı hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sedat Kılıç'tan sonra Grow sahnesinde Move'un Egemen Yönetim Kurulu Üyesi Emre Faks vardı. "How to navigate the Cookieless World?" adlı bir sunum gerçekleştiren Emre Faks, çerezsiz bir geleceğin nasıl olacağını, bu kapsamda yapılması gerekenleri paylaştı ve konuyla ilgili merak edilenleri cevaplandırdı. Faks'tan daha sonra ise sahne, Token Genel Müdürü Erkan Duysal'daydı. Duysal, "Ödeme Sistemlerinde Offline Platformların Online Hizmetlere Evrimi" sunumunda Token'a dair merak edilenleri anlattı.

Koç Holding çatısı aşağıda bulunan mali teknolojiler şirketi Token, bununla beraber bir platform sağlayıcısı. 2018'de Arçelik çatısı aşağı kurulan şirket, 2020'de Koç Holding'e ast öbür bir şirket oldu. Koç çatısı altında, girişim ruhuyla çevik idare şeklini benimseyen Token, ödeme hizmetleri sunuyor. Bunu yaparken karlılık, destek ve verimlilik ile işletmelerin büyümesini karşılamak hedefleniyor. 

Duysal'dan daha sonra Berqnet Genel Müdürü Hakan Hintoğlu, Grow sahnesinde "B2B Girişimlerde Mahsul-Pazar Uyumu" adlı bir sunum gerçekleştirdi. Hintoğlu, hem izleyicilere kurumsal müşteriler için kayda değer değerinde parametrelerinden bahsetti. Bu parametreler arasında çözülen sorunun büyüklüğü, lider marka veya girişimin vizyonu ve iddiası, çözüm setinin genişliği yer alıyor. bununla beraber Hintoğlu, parametrelerden söz ederken birincil satın alma maliyeti, toplam satın alma maliyeti, ödeme koşulları ve kalite kavramlarını da değerlendirdi. Yeniden parametreler zarfında test, satın alma, montaj ve başvuru formu kolaylığı kavramları gündeme geldi. Bu bağlamda Hintoğlu eğitim ve destek konularına da değindi.

Tekrar Grow sahnemizde gerçekleşen "Başlangıç Up'tan 5 kıtada 140 ülkeye Global Seyahat" isimli panelde ise ayrıca Modanisa keza de global yolculuk özelinde kayda değer talimat yapıldı.  Modanisa CRM Head'i Betül Bulut, Salesforce Regional Vice President'ı Sinan Erkiner ve INSPARK CEO'su Serdar Susuz'un yer aldığı panelde, INSPARK ile ilgili detaylardan bahseden Betül Bulut, INSPARK CEO'su Serdar Susamış, 20'nin üzerinden ülkede proje yaptıklarını ve bu projelerin büyük çoğunluğunu Modanisa ile gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi. Betül Bulut tarafından aktarılan bilgilere tarafından Modanisa, 140 ülkeye kargo, 100 binden fazla ürün, takvim 3 milyonu aşkın satmak, 25'ten artı ödeme seçeneği, 7 dilde web sitesi ve aylık 20 milyondan artı ziyaretçi gibi verilere sahip.

INSPARK CEO'su Serdar Susuz ile gerçekleştirdiğimiz röportaja aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Panel ardından Aksigorta Kişisel Satış ve Pazarlamadan Sorumluluk Sahibi Genel Müdür Yardımcısı Tolga Tezbaşaran, "Dijital Dünyada Nasıl Güvende Kalırız?" sunumu ile sahnedeydi. Tezbaşaran, dijital dünyanın getirdiği sıkıntılardan bahsederken bu sıkıntıların emniyet sorunlarına yol açabileceğine değindi. Tolga Tezbaşaran, giderek dijitalleşen dünyada nasıl güvende kalabileceğimize dair ipuçlarını bizlerle paylaştı.

Tolga Tezbaşaran'dan sonra Infobip Türkiye Genel Müdürü Pelin Şeker de "Fazla Kanallı Herif Deneyimi ile İşinizi Büyütün" sunumu ile sahnedeydi. Pelin Şeker, Y kuşağının artık ana alıcı olduğunu, müşterilerin yüzde 90'ının “derhal” bir yanıtı manâlı ya da fazla manâlı olarak değerlendirdiğini söyledi. Müşterilerin yüzde 72'sinin olumlu bir deneyim yaşadıklarında bunu 6 ya da daha fazla kişiye söyleyeceğini; müşterilerin yüzde 71'inin ise deneyimleri bireysel değilse hayal kırıklığı yaşayacağını sözlerine ekledi. Şeker, 10 tüketiciden 9'unun iletişim kanalları arasında sorunsuz hizmet ile fazla kanallı bir tecrübe istediğini belirtti.

Pelin Şeker'den sonra ise YTÜ Yıldız Teknopark Genel Müdür Yardımcısı İsa Turgut İnci de "Girişimcilik ve İnovasyon" sunumuyla Grow sahnesindeydi. İnovasyon ve girişimciliğin herkesin hayatında önemli bir noktaya tekabül ettiğini söyleyen İnci, herkesin hayatında test fırsatı yakaladığı ve birçok yaşam hikayesini içinde barından alanların inovasyon ve girişimcilik olduğunu belirtti. 10 yıldır girişimcilik ekosisteminin içerisinde olan İsa Turgut İnci, teknoloji için gidilecek birincil yerin teknoparklar olduğunu; YTÜ Yıldız Teknopark'ın da bunların başında geldiğini söyledi.

Create Sahnesi: 11:00 - 13:00

Öğleden önce geliştirici ve yazılım odaklı konuların gündemde olduğu Create sahnesinin birincil sunumunu Sherpa kurucusu Yakup Bayrak gerçekleştirdi. Bayrak, "DevOps oluyor da DesignOps neden olmuyor?" adlı sunumunda hem DevOps'un inceliklerine ayrıca de DesignOps kavramına değindi. Anlattıklarını örneklerle betimleyen Yakup Bayrak, dinleyicilerin merak ettiği bütün soruları cevaplandırdı. 

Yakup Sancak'ın sunumundan sonradan sahne Atlassian Principle Technical Evangelist'i Serhat Can'daydı. Serhat Can, "Developer Odaklı SaaS Ürünler için Pazarlama" sunumunda Atlassian özelindeki yenilikleri, başarılı pazarlama kampanyalarını tüm detaylarıyla anlattı. Geliştiricileri odağına bölge SaaS ürünler için pazarlamanın nasıl olacağına dair merak edilenleri ve çok daha fazlasını katılımcılarla paylaştı.

Eren Bali'nin girişimi Carbon Health de Webrazzi Summit 2021'de, Create sahnesindedi. "Unicorn bir sağlık durumu teknoloji şirketinin A'dan Z'ye yazılım süreci" adlı sunumu yapmak üzere sahnede Carbon Health'in Teknolojiden Sorumluluk Sahibi Genel Müdür Yardımcısı ve Ülke Müdürü Oğuz Demirkapı vardı. Demirkapı, keza Carbon Health'in başarıya giden yoldaki adımlarını hem de bu kapsamda yazılım ekibinin neler yaptığını bizlerle paylaştı. Carbon Health'in Ankara'daki ofisine de değinen Demirkapı, işe alım süreçlerini de aktardı. 

Create sahnesi üç sunumun peşinde ilk paneline ev sahipliği yaptı. Bu panelde Arda Kutsal, Jackson Laboratory for Genomic Medicine'dan Prof. Dr. Derya Unutmaz'ı ağırladı. İkili "Afiyet teknolojileri ve geleceği" adlı panelin adından da anlaşılacağı üzere Covid-19 döneminde önemi bir kere daha gözler önüne serilen afiyet teknolojilerini, bu teknolojilerin günümüzde bizler için neler ifade ettiğini ve sağlık teknolojilerinin gelecekte nasıl bir hal alacağını bu panel doğruca öğrenme fırsatı yakaladık.

Create sahnesinin bir sonraki paneli ise son dönemin en popüler konularından birini konu edinen "NFT: Dijital Rönesans" adlı paneldi. Webrazzi kurucusu ve CEO'su Arda Tanrısal, 4129Grey'in Chief Happiness Officer'ı ve CEO'su Alemşah Öztürk, sanatkâr ve heykeltıraş Emre Yusufi ile karikatürist Selçuk Erdem, NFT'nin geçmişini, bugününü ve geleceğini konuştu. 

Alemşah Öztürk, NFT'de birkaç tane fırsat olduğunu söyledi. NFT ile yaratıcılığın özgürleştiğini söyleyen Öztürk, acilen geldiğimiz noktada bir sanatçının Twitter hesabı açıp kendini anlatarak bir kitleye kendi eserlerini satabildiğini açıkladı. Fluffy Polar Bears projesi için 300 değin çizim yapan Selçuk Erdem, bu çizimlerin bir araya gelmesiyle 10 bin bambaşka eser çıkacağını açıkladı. Emre Yusufi, NFT'ye mart ayında girdiğini belirterek söze başladı. Akabinde "Divine Selfie" işini NFT'ye dönüştüren Yusufi, dünyanın ilk Instagram sayfası olan heykelini ürettiğini belirtti.

NFT panelinden daha sonra "Mimarlığın Metaverse ile Flörtü"nü konuşmak üzere Toros and Partners kurucuları Derya Toros ve Çetin Dalva sahnedeydi. Toros ve Dalva, neşelendirici interaktif bir sunumla sahneye çıktı ve hazırladıkları görsellerle dinleyicileri kendilerine hayran bıraktılar. Mimarlığın, metaverse ile gelecekte nasıl bir şekil alacağını bütün detaylarıyla katılımcılarla paylaştılar. 

Create sahnesinde öğle arasından önceki son sunumu ise Transferchain kurucusu Berke Şipka gerçekleştirdi. Şipka, "Gizlilik ve emniyet düş mi?" adlı sunumda keza Transferchain'in nasıl çalıştığını; hem de dijital çağda mahremiyet ve güvenliği nasıl elde edebileceğimizi bizlere aktardı. 

Academy Sahnesi: 11:00 - 12:25

Workshop'ların yer aldığı Academy sahnesinde ilk olarak Mosanta CEO'su İlyas Teker sahnedeydi. Webrazzi takipçilerinin yakından tanıdığı İlyas Teker, "2022'de Google Algoritmasındaki Yeniliklere Nasıl Hazırlanmalıyız?" adlı workshop'ta SEO'nun geleceğine dair merak edilenleri tüm detaylarıyla paylaştı.

Academy sahnesinin ikinci workshop'unu ise L'Oréal Kıdemli E-Ticaret Müdürü Çağrı Akçay gerçekleştirdi. Akçay, "E-ticaret'te yeni nesil servisler ve uygulamaların alışverişçi deneyimine etkisi" adlı workshop'ta günümüzde bütün alışverişe kıyasla pazar payı daha pozitif gelişen e-ticaretin dijital dönüşümüne ışık tuttu.

Başlangıç Sahnesi: 11:00 - 12:35

Webrazzi Summit 2021'in tek online sahnesi olan Start sahnesinin ilk sunumunu 500 Istanbul Yatırım Yöneticisi Kaan Eren gerçekleştirdi. Eren'in "Bir VC'de merak ettikleriniz" adlı sunumunda başarılı portföyü ile uyarı çeken 500 Istanbul odağında VC'lere dair merak edilenleri dinleme fırsatı yakaladık. 

Start sahnesinin ikinci sunumunu, RemoteTeam.com kurucusu ve CEO'su Şahin Boydaş gerçekleştirdi. Deneyimli bir girişimci olan ve yurt dışındaki başarılarıyla adından laf ettiren Boydaş, "Bir teşebbüs yurt dışı exit'a nasıl hazırlanır?" adlı sunumda girişimcilere globale açılım konusunda manâlı tavsiyeler verdi.

Start sahnesinde, iki sunumdan sonradan saat 11:40 ve 12:35 arasında girişimlerin sunumları dinledik.

Disrupt Sahnesi: 14:00 - 15:05

Öğle arasından sonradan 5 sahnede sunumlar ve paneller bütün hızıyla baştan başladı. Disrupt sahnesinin birincil paneli ise Arda Tanrısal'ın moderatörlüğünde, FigoPara & Trendbox Idare Heyeti Başkanı Ahmet Bilgen, Maslak.io kurucu ortağı Alper Akcan ve Colendi kurucu ortağı ve CEO'su Bülent Tekmen'in katılımıyla gerçekleşti. "Parasal hizmetlerde sektörün rekabet yapısı nasıl değişecek?" adlı panelde fintech sektörünün geleceğine, bu sektördeki rekabetin ilerleyen dönemde nasıl şekilleneceğine değindik. 

Colendi kurucu ortağı ve CEO'su Bülent Tekmen ile gerçekleştirdiğimiz röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Disrupt sahnesinde sırada, Webrazzi Summit 2021'in en merak edilen panellerinden biri vardı. Arda Tanrısal, son dönemde dijital yayın sektöründe bizleri yeni bir oyuncu olan Exxen ile tanıştıran Acun Ilıcalı'yı ağırladı. Çocukların gelecek nesil olduğunu düşündüğünü ve Exxen'i oluşturma fikrinin çocuklardan geldiğini paylaşan Acun Ilıcalı, çocukların ne izlediğini yıllarca takip edip ona kadar pozisyon aldıklarını da paylaştı. Ilıcalı, Exxen'in çocukların tabletlerle olan sıcak ilişkilerine dayandığını da belirtti.

Dijitalin teknik altyapıyı mükemmel yapmanız gereken bir dünya olduğunu da sözlerine ekleyen Acun Ilıcalı, ilk gün sitelerinin çöktüğünü sonrasında ise bu konuları aştıklarını paylaştı. Dijitalin başka bir dünya olduğunu ve neyin seyredilip neyin seyredilmeyeceğini de çabuk bir şekilde öğrendiklerini belirten Ilıcalı, üye sayısı olarak 1 milyonu geçtiklerini ve 1,5 milyona doğru gittiklerini de duyurdu.

NFT dünyasına yakınlaştıklarını duyuran Acun Ilıcalı, NFT konusunda sektörün öncülerinden biri olmak istediklerini de paylaştı. Acun Medya olarak yurt dışarıda da hizmet sunduklarını ve 14. ülke ile imzaların atıldığını da belirten Ilıcalı, dürüst insanları bularak iyi ekibi kurup olayı hayata geçirebilecek yetenekte bir insan olduğunu düşündüğünü de paylaştı. NFT projelerinin global olacağını da duyuran Acun Ilıcalı, dünyaya muhtemel olduğu kadar açılarak sektörde Türkiye'nin gücünü dünyada sezdirmek istediğini de belirtti.

Grow Sahnesi: 14:00 - 15:00

Webrazzi Summit 2021'in Grow sahnesi, Ümit Öncel'in moderatörlüğü üstlendiği, YouTuber Merve Özkaynak ve Akinon kurucu ortağı ve CEO'su Tolga Tatari'nin katılımcısı olduğu "canlı yayın ile e-ticaret nasıl şekillenecek?" paneli ile başladı. İlk olarak Asya'da başlayan, şimdilerde ülkemizde de artan bir şekilde popülerleşen e-ticarette canlı yayın kavramı; telemarketing dediğimiz kavramın dijitalleşme çağında nasıl bir evrim geçirdiği, e-ticaret dinamiklerine dair merak edilenler ayrı görünüm açılarıyla katılımcılara aktarıldı. 

sonra sahne sırası Webrazzi yazarı Arden Papuççiyan moderatörlüğünde gerçekleşen "Hızlı tüketimin e-ticaret hedefleri ve beklentileri" panelindeydi. Bu panelde Arden Papuççiyan'a, L'Oréal Alıcı Ürünleri Satış Direktörü Murat Selman Başar eşlik etti. Başar, L'Oréal odağında süratli tüketimin e-ticaret sektöründeki hedeflerini anlattı; bu alandaki beklentileri Webrazzi Summit 2021 katılımcılarıyla paylaştı. 

Panel sonrasında sahnede Appnext Ülke Müdürü Gözde Alemli vardı. Alemli, "Aygıt düzeyinde uygulama keşfi, pazarlamacılar için oyunu nasıl değiştiriyor?" adlı sunumunda tatbik keşfini pazarlanmasına ilişkin merak edilenleri, örneklerle aktardı. Alemli, bu keşiflerin bilhassa pazarlama alanında ne gibi değişikliklere yol açabileceğini tüm detaylarıyla aktardı. 

SimilarWeb / Digitaflex'in kurucu ortağı ve Türkiye Temsicisi Hande Çavuşoğlu, Grow sahnesinin bir sonraki konuşmacısı oldu. Çavuşoğlu, "2022'ye Dürüst: Tüketicide Neler Değişiyor?" adlı sunumunda, "Pandeminin değiştirdiği dinamikler yavaş yavaş eskiye dönüyor mu? Eski hayatımıza dönmeli miyiz?" gibi sorulara cevap verdi. "Market” ciro büyümesinin ana kategorilere tarafından çok daha yüksek olduğunu belirten Çavuşoğlu, dijital yayın konusuna da değindi. Dönüşümün yeni oyuncular ve yapımlarla beraber daha da hızlanacağını belirtti ve 2022'nin bir “TV Streaming” senesi olacağını sözlerine ekledi.

Grow sahnesinin son sunumunu ise Inveon kurucusu ve yönetici ortağı Yomi Kastro gerçekleştirdi. Kastro, "E-ticaretin En Zorlu Segmenti: Kurumsal E-ticarette Başarı Nasıl Yakalanır?" adlı sunumunda, kurumsal segmentte galibiyet için no code & low code, model compan, platform ecosystem ve growth management kavramları üstünde durdu. Kastro keza Inveon'a dair merak edilenlleri paylaştı.

Create Sahnesi: 14:00 - 15:00

Create sahnesinin öğleden sonraki birincil sunumunu Rebus Danışmanlık kurucusu Seniha Koçyiğit gerçekleştirdi. "Yeteneğin şekli nereye evriliyor: Füzyon Takım" adlı sunumda Koçyiğit, bütün çalışanların dönüşümün bir parçası olacak ve "Reskill " almak için kayda değer değişikliklere gereklilik duyacağını söyledi. Seniha Koçyiğit, kavrama ile bilginin yerini değiştirip gerçekle el sıkışmamız gerektiğinin altını çizdi. 

Create sahnesinde sonradan benim moderatörlüğünü üstlendiğim "Kabiliyet yönetiminde çözümler" adlı panel gerçekleşti. Werk kurucu ortağı Belli Görgün ve hrmate.ai kurucusu Enes Kök'ün konuşmacı olduğu panelde, işletmelerin işe alım sürecinden önce ve sonra nelere dikkat ettiğini; bu kapsamda yapay zekanın nasıl bir işlevi olduğunu ve covid-19 ile yoğunlaşan dijitalleşme ile (uzaktan çalışmanın da artmasıyla) kabiliyet yönetimi süreçlerinde ne gibi şartların değişmesi olduğunu konuştuk. 

Create sahnesinin son paneli ise Şişecam Change Management Manager'ı Açlık Akbağ Akalın'ın moderatörlüğü üstlendiği, Insider Head of People & Culture Duygu Devecioğlu ile Logo Peoplise Genel Müdürü Çağatay Güney'in hatip olduğu "Büyük kurumlardan girişimlere performans ve takım yönetim tavsiyeleri" paneli oldu. Bu panelde Insider ve Logo Peoplise özelinden yola çıkarak girişimcilere İK, kabiliyet ve ekip yönetimi ile performans artırma konusunda ipuçları verildi.

Academy Sahnesi: 14:00 - 15:00

Academy sahnesinin öğleden sonraki ilk workshop'unu Salesforce Account Executive'i Burag Peksezer gerçekleştirdi. Peksezer'in "Başlangıç-up'tan Unicorn'a Müşteri Deneyimi" adlı workshop'unda Salesforce odağa alındı ve bu odakla birlikte bir girişimin nasıl 1 milyar dolar değerlemeye ulaşmış bir unicorn şirkete dönüşeceğine dair ipuçları paylaşıldı. Bu kapsamda müşteri deneyimi ön planda tutuldu.

Academy sahnesinin son workshop'unu ise Related Digital'ın Satmak Takım Yöneticisi Favori Akyüz gerçekleştirdi. Akyüz, "E-ticaret için segmentasyon ve dürüst hedefleme niçin manâlı?" adlı workshop'ta e-ticarette hedeflemeye, bu hedeflemelerin ne gibi sonuçlar doğurabileceğini ve işletmeleri ne değin ileri taşıyabileceğine değindi. Akyüz, segmentasyon ve dürüst hedeflemenin nasıl olması gerektiğine dair merak edilenleri paylaştı.

Start Sahnesi: 14:00 - 15:00

Online sahnemiz Başlangıç, NBT CEO'su Dr. Z. Eren Koçyiğit'in "Girişimler için çoğalma odaklı pazarlama" sunumuyla başladı. Webrazzi okuyucularının yakından tanıdığı Eren Koçyiğit, 20 dakikalık sunumunda girişimlere artış konusunda tavsiyeler verirken, bu süreçte pazarlamanın nasıl yapılması gerektiğini anlattı.

Start sahnesi, öğle arasından önce olduğu gibi girişim sunumlarıyla devam etti ve günü tamamladı.

Disrupt Sahnesi: 15:20 - 16:40

Grow, Create, Academy ve Başlangıç sahnelerindeki paneller ve sunumlar sona erdikten daha sonra hepimiz tekrar Disrupt sahnesinde buluştuk. Disrupt sahnesi, kahve arası sonrasında Arda Kutsal ve Paribu CEO'su Yasin Oral'ın "Yeni dünyanın başrolünde almak" adlı paneli ile başladı. Geçen seneden bugüne baktığımızda kullanıcı anlamında büyük bir ayrım olduğunu gösteren Paribu CEO'su Yasin Oral, şu lahza için takriben 5 milyon kullanıcıya sahip olduklarını belirtti. Türkiye'deki birçok bankadan daha fazla kullanıcıya sahip olduklarını da gösteren Oral, nisan ve mayıs aylarında Paribu'nun jurnal işlem hacminin 2 milyar doları bulduğunu da paylaştı.

Şu an için ise günlük operasyon hacimlerinin 500 - 600 milyon dolar seviyelerinde olduğunu da sözlerine ekleyen Oral, geçtiğimiz dönemde bütün sektör için ciddi bir kullanıcı akışı olduğunu da paylaştı. Önümüzdeki dönemde NFT ile ilgili projeler duyurcaklarını da aktaran Oral, şu an için NFT ile ilgili çoğu konunun şu an için yanlış bilindiğini de sözlerine ekledi.

Yasin Oral ile gerçekleştirdiğimiz röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yasin Oral'dan daha sonra sahnede "Türkiye'nin en hareketli pazarı: Oyun" paneli ile 500 Istanbul General Partner'ı Rina Onur Şirinoğlu ve Arda Tanrısal vardı. Son dönemin en popüler alanlarından biri olan oyun sektörünü değerlendiren Rina Övünç Şirinoğlu, girişimcilere yatırım bulma konusunda tavsiyeler verirken sektörün gelecekte nasıl şekillenebileceğine dair ipuçları paylaştı. 

daha sonra sahnede epeyce dikkat çeken başka bir panel gerçekleşti. Disrupt salonunda, "Unicorn'a Dışarı Giden Yol" adlı panelde, Webrazzi kurucusu ve CEO'su Arda Kutsal, Papara kurucusu ve CEO'su Ahmed Faruk Karslı, Firefly kurucu ortağı ve CEO'su Kaan Günay ve Ace Games kurucusu ve CEO'su Hakan Baş neşeli bir sohbet gerçekleştirdi. Ahmed Faruk Karslı, Papara'nın aktüel rakamlarına dair bilgiler paylaştı. Bu bilgilere kadar Papara, iki hafta önce 10 milyon kullanıcıya ulaştı ve günde 12 bin ila 12 bin 500 arasında yeni kullanıcı kazanıyor. Şirketin pre-paid pazarındaki payı ise an itibarıyla yüzde 56. Bu oran, pandemi öncesinde yüzde 15 civarındaydı. Ahmed Faruk Karslı ile gerçekleştirdiğimiz röportajımız ise anında aşağıda yer alıyor.

Kaan Günay da Firefly'a dair kayda değer bilgileri bizlere aktardı. Firefly'ın tez büyüdüğünü söyleyen Günay, Firefly'ın taksi, Uber ve Lyft'lerin üzerindeki reklam mecrası olarak etkinlik gösterdiğini söyledi. Yani Firefly gerçekten Google'ın internette yaptığı reklamcılığı açık havaya getirdi. Şirketin Türkiye'de de mühendislik ve yazılım ofisi bulunuyor; fakat Firefly sadece ABD'de hizmet veriyor. Firefly derhal ürün, mühendislik ve işlem tarafında işe alımlar yapıyor. Şirketin Türkiye'deki çalışan sayısı ise kısa bir süre sonradan 200'e ulaşacak.

Kaan Günay'la gerçekleştirdiğimiz röportaj da aşağı yer alıyor.

Hakan Baş ise ilk yatırım turunda 25 milyon dolar değer biçme ile yatırım bölge Ace Games'in birincil oyununun Meksika ve Filipinler'de revize edildiğini açıkladı. Baş, ilerleyen dönemde, Ace Games olarak NFT Gaming üstüne stüdyo kuracaklarının bilgisini de Webrazzi Summit katılımcılarıyla paylaştı.

Ayrıca Disrupt sahnesinin hem de Webrazzi Summit 2021'in son panelinde ise Arda Kutsal, Kaan Sekban ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Kaan Sekban, kurumsal dünyanın kulaklarını çınlattı; başarılı bir komedyenin bu noktaya nasıl geldiğini bizlere aktardı. Arda Tanrısal ve Kaan Sekban söyleşisi, gerek kafalarda soru işaretleri oluşturacak gerekse başarıya giden yolda kararlılığın önemini bizlere bir defa daha hatırlattı. 

Uzun vakit sonra yüz yüze konferans düzenlemiş olmanın heyecanı ve mutluluğuyla bir Webrazzi Summit'i daha geride bıraktık. Konferansımızla ilgili bütün detaylara Webrazzi Summit 2021 etiketinden ulaşabilirsiniz. Katıldığınız için sizlere fazla teşekkür ederiz. Katılmayanlar da üzülmesin, çünkü önümüzde Webrazzi Fintech 2021 var! Çoktan 15 Aralık'ı iple çekmeye başladık bile. 

En kısa sürede her tarafta görüşmek üzere!

SPONSORLAR

Elmas Sponsor

 

Platin Sponsorlar

 

Altın Sponsorlar

 

 

 

 

Gümüş Sponsorlar

 

 

 

 

İletişim Sponsoru

Veri Sponsoru

Medya Sponsorları

 

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/10/26/webrazzi-summit-2021-genis-ozeti

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.