Yeni Airpods'un özellikleri ve Türkiye fiyatı açıklandı
banner121

Türkiye'nin en etkili internet ve girişimcilik konferansı Webrazzi Summit 2021, Wyndham Grand İstanbul Levent'te devam ediyor. Bu yıl ayrıca online ayrıca de offline gerçekleştirilen etkinlikte istegelsin kurucusu ve CEO'su Sedat Yıldırım "Gıdanın ve Gıda Perakendeciliğinin Geleceği " adlı sunumu ile sahnedeydi.

Şimşek, her sene üretilen gıdanın üçte birinin tarladan perakendecilere, işletmelere ve mutfaklara uzanan arz zincirinde çöpe atıldığını söyleyerek başladı. Arkasından gıda israfının toplam parasal değerinin 1 trilyon dolar olduğunu bunun da Türkiye Gayrisafi Ulusal Hasılası'nın yaklaşık 1,4 katı ettiğini kaydetti.

Her gün 25 bin kişi her yıl ise 10 milyon kişinin açlıktan öldüğünü bildiren Sedat Şimşek, "İsraf edilen gıdanın dörtte birinin kurtarılması açlık çeken insanları doyurmaya yetiyor" diyerek konunun önemine dikkat çekti. Konuşmasına yiyecek israfının beraberinde yakıt, tarım ilacı, su, enerji, meslek gücü israfını da getirdiğini, gezegene zarar verdiğini iklim krizinde büyük rol oynadığını söyleyerek devam etti. Türkiye'de ise her yıl 18,8 milyon ton gıdanın çöpe gittiğini belirten Yıldırım, bu gıdalar aralarında en çok da  sebze, meyve ve ekmeğin olduğunu söylüyor. 

Bu gidişata dur denmezse mevcut kaynakların insanlığa yetmeyeceğinden dem vuran Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Takriben 100 yıldır gıda bolluğu içinde yaşıyoruz. Bugün 8 milyarlık nüfus ile çabuk artan kentlerde çevre, yiyecek ve gıdaya erişim sorunları oluştu. Fazla sulandırma, aşırı gübreleme, tuzlaşmanın artması, kentleşme, erozyon, doğa tahribatı ile tarım alanları her geçen sene azalıyor. Dünyada içilebilen suyun yüzde 75'i tarım için kullanılıyor. Bunun yüzde 35 ise çöp oluyor. 2050'de dünya nüfusu 10 milyara yaklaşacak, gıda tüketimi ve paylaşım kavgası çabucak artacak. Bu da Yiyecek Savaşları'nı doğuracak. Dünyanın sürdürülebilirliği adına artık üretimi artırmanın değil, üretileni daha içten kullanmanın zamanı.”

Altı adımda gıdaya saygı

Sedat Yıldırım, yeni tür alışveriş deneyimi sunan istegelsin'in Türkiye'deki her evin bütün istediği ürünü, iyi kalite ve deneyimle buluşturup, alışverişin geleceğinin gezegen için fayda odaklı şekillenmesine liderlik etmeyi amaçladığını belirtti. Bunu 'Gıdaya Hürmet, Geleceğe Umut' başlığı aşağıda altı adımda gerçekleştireceklerini kaydetti. İlk adımını bu farkındalığı geniş kitlelere yayarak atacaklarını söyledi. 

Bir taraftan Sedat Yıldırım, istegelsin'in üreticilerden doğrudan doğruya satın alma yaptığını ve tüketicinin buzdolabına kadar bütün süreci üstlendiğini belirtti. Ayrıca yiyecek taşımacılığındaki israfı ortadan kaldırmak için değişik regülasyonlar yapıldığını sözlerine ekledi. istegelsin'in gıda ömrünü uzatacak teknolojilerle siparişleri soğuk zinciri bozmadan, dark store'lar aracılığıyla teslimat gerçekleştirdiklerini anlattı. Yani bununla platformun perakendeyi bitmiş tasarladığını söyledi. Bu yüzden istegelsin'in tüketiciler için ön plana çıkan bir marka haline dönüştüğünü söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: "Her ürün grubunun gereksinim duyduğu sıcaklıktaki odalarımız ile sebze ve meyvelerin tazeliğini 45 güne kadar uzatıyoruz. Burada içeriye herif giren mağazalara kadar sözde yarıya daha eksik enerji sarfiyatı ile ürünlerimizi saklıyoruz. Ayrıca soğutuculu araçlarımızda ayrıca de depolarımızda 7/24 sıcaklık teftiş ve analizleri ile ürünlerin bize ulaştığı andan müşterimizin buzdolabına değin soğuk zincir dikkatle korunuyor."

Gıda ömrünü uzatacak tüketim konusunda bazı öneriler sunan Yıldırım, perakendecilerin bu konuda kafa yorması gerektiğini kaydetti. üstelik TETT ve STT farklarını öğrenilmesi, etiket okuryazarlığı kazanıp gıdaları en yerinde koşullarda muhafaza edilmesi ve  soğuk zinciri bozmadan hemen buzdolabına yerleştirilmesi ve buzdolabının kapısını en kısa sürede açılıp kapanması gerektiğinin altını çizdi. Tazelik ömrünü uzatacak minik fakat etkili ipuçlardan laf ederek şu örnekten bahsetti: "Çilekleri kağıt havlu üzerine ayrı olarak, tek tek yerleştirerek buzdolabında ya da yeşillikleri kurutup  bezlerin içinde dolapta saklamak epeyce etkin yöntemler aralarında..."

Sedat Şimşek konuşmasında gıdaya saygılı alışverişin önemine dikkat çekti. Buzdolabının kontrolü ve alışveriş listesi yapılması ve buzdolabında meyve sebzeler rahat görünecek şekilde; eskiler önde, yeniler arkada muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi ve konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti: "Haftalık yemek planı ile ahenkli, planlı, eksik ve öz alışveriş yapılması önemli. Tez bozulan meyve ve sebzelerde 500 gr'lık gibi paketlerde saklanmalı. Tabağa yiyeceğimiz değin kurmak gıda israfının önüne geçen bir usul. Keza Markete gitmeden, sırada beklemeden, ağır poşetler taşımadan, ürünler istediğiniz süre kapınızda. Bu yüzden tüketeceğimiz zaman eksik ve öz alalım."

Sürdürülebilir ve peşine düşüp takip edilebilir tarım konusuna dikkati çekti. istegelsin'in sürdürülebilir ve iyi tarım teknikleri kullanan çiftçilere keza bu ürünlerin sayısının artmasına hem de yerli tarıma destek olduğunu dile getirdi. Yiyecek bankacılığı konusunu önemsediklerini gösteren Sedat Yıldırım konuşmasına Esas İhtiyaç Derneği ile son kullanma tarihinden önce ve halen tüketilebilir durumdaki satılma ihtimali düşük ürünleri, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için bağışladıklarını söyleyerek son verdi.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2021/10/20/istegelsin-alisverisin-geleceginin-gezegen-icin-fayda-odakli-sekillenmesine-liderlik-etmeyi-amacliyor

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.