13 Mayıs 2022 Cuma Hutbesi
banner121

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 13 Mayıs 2022 tarihli ve "İş ve Alıştırma Ahlakı" konulu cuma hutbesi.

13 Mayıs 2022 tarihli ve "İş ve Çalışma Ahlakı" konulu cuma hutbesi.

İŞ VE ÇALIŞMA AHLAKI

Muhterem Müslümanlar!

Yüce dinimiz İslam, helal ve meşru yollardan rızık kazanmayı emreder. Bu uğurda gösterilen çabayı, harcanan emeği, dökülen alın terini mukaddes görür. Allah rızası gözetilmeyen, helal-haram çizgisine riayet edilmeyen, yalan, aldanma ve adaletsizlik taşıyan her türlü meslek ve ticareti ise yasaklar.

Aziz Müminler!

Her alanda olduğu gibi alıştırma hayatında da bir etik vardır. İslam’ın iş ve ticaret ahlakının temeli doğruluktur, dürüstlüktür. Helal-haram duyarlılığıdır. Emeğe ve alın terine saygıdır. İnsan haysiyetini ve halk hukukunu gözetmek, can güvenliğini tehlikeye atmamaktır.

Kıymetli Müslümanlar!

Kimimiz emekçi kimimiz patron, kimimiz çiftçi kimimiz tüccar; her birimiz emek ve fedakârlıkla dokunuyoruz birbirimizin hayatına. Hangi görevde olursak olalım İslam’ın meslek ve ticaret ahlakını kuşanma sorumluluğumuz vardır. İş ve ticaret hayatında işverene düşen, huzurlu bir egzersiz ortamı sağlamaktır. Resûlüllah (s.a.s)’in “Çalışana ücretini, alın teri kurumadan önce veriniz.”1 buyruğunca emeğin karşılığını tastamam ödemektir. Çalışanlarla kardeşçe, insaflı, sıcak ve dostça bir ilişki kurmaktır. İbadet ve dinlenme gibi ihtiyaçları için zorunlu imkânları sunmaktır. Çalışanlarının sağlığını ve hayatını korumak, iş güvenliğine yönelik tüm tedbirleri almaktır.

Değerli Müminler!

İş ve ticaret hayatının işçiye ve memura yüklediği sorumluluklar da vardır. İşçi ve memur, Peygamberimiz (s.a.s)’in tavsiyesine uygun bir şekilde işini sağlam ve hoş yapar. Verimli ve kaliteli iş üretir. Çalıştığı yeri, eşya ve malzemeleri kendi malı gibi korur. İş güvenliği ile ilgili kurallara özenle riayet eder. Kendisinin ve alıştırma arkadaşlarının hayatını tehlikeye atmaz.

Aziz Müslümanlar!

Geliniz, egzersiz hayatımızda Din-i Mübin-i İslam’ın yaşam veren ilkelerine sımsıkı sarılalım. İşimizin ve ticaretimizin hakkını verelim; helal lokma uğrunda alın teri dökelim. Egzersiz ve helal kazançla hayatımıza bereket ve rahat katalım. İş ve ticaret ahlakına riayet edenlerin ayrıca nafakalarını helal yoldan temin edeceğini keza de Rabbimizin rızasına nail olacağını unutmayalım.

Sözlerimi, hutbemin başında okuduğum ayet-i kerimelerin meâliyle bitiriyorum: “İnsan için oysa çalışmasının karşılığı vardır. Çabası görülecek ve çalışmasının karşılığı kendisine mutlaka verilecektir.”2

 

1 İbn Mâce, Rühûn, 4.

2 Necm 53/39-41.

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ>>>

WORD İçin TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber

İslam ve İhsan

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/13-mayis-2022-cuma-hutbesi.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.