19 Kasım 2021 Cuma Hutbesi PDF ve WORD Olarak İndir | Cuma Hutbesi PDF 19 Kasım 2021
banner121

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 19 Kasım 2021 tarih ve "Zorlama İnsan Onuruyla Asla Bağdaşmaz" konulu cuma hutbesi yayınlandı. 19 Kasım 2021 Cuma hutbesini PDF ve WORD olarak indirebilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 19 Kasım 2021 tarih ve "Güç İnsan Onuruyla Asla Bağdaşmaz" konulu cuma hutbesi.

19 Kasım 2021 Cuma hutbesi pdf indir.

19 Kasım 2021 Cuma hutbesi word indir.

19 KASIM 2021 CUMA HUTBESİ TAM METNİ

ŞİDDET İNSAN ONURUYLA KATIYEN BAĞDAŞMAZ

Muhterem Müslümanlar!

Hicretin onuncu yılıydı. Resûl-i Ekrem (s.a.s) ve güzide ashabı hac ibadeti için şehirlerin anası Mekke’de buluşmuşlardı. Haccın rükünlerinden Arafat Vakfesi’ne durmuşlardı. Allah Resûlü (s.a.s) bu mukaddes mekânda on binlerce mümine hitaben yaptığı ve tüm insanlığa manâlı mesajlar verdiği Veda Hutbesi’ne şu sözlerle başladı: “Ey ırk! Bu Zilhicce ayınız, bu Mekke şehriniz, bu gününüz nasıl mukaddes ise kanlarınız, mallarınız, ırzlarınız, şeref ve namusunuz da benzer şekilde mukaddestir.”1 Sevgili Peygamberimiz, bu uyarısından daha sonra sözlerine şöyle devam etti: “Uyarı edin, size mümini tanıtıyorum: O, insanların canı ve malı hususunda güvendiği kişidir. Müslüman ise elinden ve dilinden insanlara hasar gelmeyendir.”2

Aziz Müminler!

Yüce dinimiz İslam’a göre, kadın, erkek, çocuk, genç ve yaşlı her insanın bedeni, kişiliği, haysiyeti, iffeti ve şerefi dokunulmazdır. Onun içindir ki hiçbir kimse bir başkasının canına, malına ve karakter haklarına kast edemez. Şerefini ve onurunu zedeleyecek davranışlarda bulunamaz. Canlı cansız hiçbir yaratılmışa hasar verecek bir konuşma ve tutum içinde olamaz.

Değerli Müslümanlar!

Maalesef her geçen gün daha pozitif şahit olduğumuz kadınlara karşın şiddet vicdanlarımızı yaralıyor, yüreklerimizi dağlıyor. Oysaki inancımızda asla yeri olmayan zor, insanlık suçudur. Şiddet, acizliktir, merhametsizliktir, zulümdür. Zor, can dokunulmazlığı ihlalidir ve insan onuruyla bağdaşmaz. Hiçbir bahane, zor için olamaz.

Şiddetin dini, dili, ırkı, coğrafyası ve sosyal statüsü yoktur. Kimden gelirse gelsin şiddetin hiçbir şekli kabul edilemez. Rabbimizin gazabı, meleklerin, gök ve yer ehlinin laneti, şiddete yeltenen, Allah’ın dokunulmaz kıldığı canları katleden zalimlerin üzerinedir. Onlar dünyada rezil rüsva olmuşlardır. Ahirette ise varacakları yer ama cehennemdir.

Kıymetli Müminler!

Dinimize kadar başlıca olan şefkattir, merhamettir, yaşatmaktır. Allah’ın günahsız kıldığı cana kıymamak, hasar vermemektir. Nitekim Yüce Kitabımız Kur’lahza’da şöyle buyrulmaktadır: “…Bir cana kıymaya ya da yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması açık havada, kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir can kurtarırsa tüm insanların hayatını kurtarmış gibi olur.”3

Güç ve acımasızlık görüntülerinin sıkça ekranlara taşındığı günümüzde bize düşen, her durumda merhameti kuşanmak, insaflı ve vicdanlı davranmaktır. Sevgi ve ülfeti, muhabbet ve şefkati hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmektir. Eşimizi, çocuklarımızı, ailemizi, komşularımızı ve tüm çevremizi elimizden ve dilimizden belirlenmiş kılmaktır. Şiddeti doğuran, yaygınlaştıran, olağan belirten, şiddete yönlendiren her türlü söylem ve davranışın aleyhinde durmaktır. Şiddetin ortadan kalkması, insan onurunun korunması için var gücümüzle gayret etmektir. Şiddete kalkışmak bir yana, gönül kırmanın dahi Kâbe’yi yıkmaktan daha büyük bir vebal olduğunu asla unutmamaktır. Karıncayı dahi incitmekten sakınan bir medeniyetin mirasçısı olduğumuzu her daim hatırda tutmaktır.

giderken şiddete maruz kalarak hayattan koparılan tüm kardeşlerime Cenâb-ı Adalet’tan rahmet diliyorum. Ulu Rabbimiz, merhameti önce yüreklerimize sonra da tüm yeryüzüne hâkim kılmayı bizlere lütfeylesin.

1 Buhârî, İlim, 9.
2 İbn Hanbel, VI, 22.
3 Mâide, 5/32.

Kaynak: Diyanet Haber
Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/19-kasim-2021-cuma-hutbesi-pdf-ve-word-olarak-indir--cuma-hutbesi-pdf-19-kasim-2021.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.