2 Mayıs 2022 Bayram Hutbesi Diyanet (Pdf ve Word İndir)
banner121

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 2 Mayıs 2022 tarihli "Bayramımız Kutlu, Gönlümüz İman Ve Neşe Doymuş Olsun" konulu Ramazan Bayramı hutbesi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 2 Mayıs 2022 tarihli "Bayramımız Kutlu, Gönlümüz İman Ve Neşe Doymuş Olsun" konulu Ramazan Bayramı hutbesi.

BAYRAMIMIZ KUTLU, GÖNLÜMÜZ İMAN VE NEŞE DOYMUŞ OLSUN

Bayramımız Kutlu, Gönlümüz İman ve Neşe Doymuş Olsun

Can bula cananını, bayram o bayram ola,

Kul bula sultanını, bayram o bayram ola,

Hüzn ü hüzün def ola, dilde hicap ref ola,

Cümle günah af ola, bayram o bayram ola.

Muhterem Müslümanlar!

Ramazan-ı şerifin ilahi tedrisatından geçen kullarına bayram lütfeden Cenâb-ı Hakka ölümsüz hamd ü senalar olsun. Bayramları Allah’ı anma, birlik ve birliktelik, mutluluk ve neşe günleri duyuru eden Resûl-i Kibriyâ Efendimize salât ü selam olsun.

Aziz Müminler!

Bayramlar fıtratımızla randevulaşma günleridir. Birbirimize gönlümüzü açma, sevincimizi paylaşma günleridir. Kardeşliğimizi pekiştirme, yüreklerimizi birleştirme günleridir.  Bayramlar dilleri, renkleri ve coğrafyaları öbür; imanları, gönülleri ve duaları aynı Müslümanların vahdet şuuruna erdiği anlardır.

Kıymetli Müslümanlar!

Her nimet gibi bayramlar da şükür vesilesidir. O halde şükrümüzle bütün varlığın ve nimetin kaynağı olan Ulu Yaratıcımıza yakınlaşalım.

Bayramları gerçek manada bayram haline getirecek olan bizleriz. Öyleyse bayramın neşesini ve mutluluğunu herkesle paylaşalım. Paylaşarak iyi ve güzel olanı çoğaltalım. Acısı olanın acısını azaltalım, yükü olanın yükünü hafifletelim, derdi olanın derdine karşılıklı olalım.                              

Allah Resûlü’nün “Bir mümin, diğer bir mümin için birbirini destekleyen bir binanın tuğlaları gibidir.”1 ilkesine sadakat gösterelim.

Değerli Müminler!

Bayramlar hatırlamaktır. Anne babamızdan başlayarak aile büyüklerimizi ve dostlarımızı, akraba ve komşularımızı ziyaret edelim. Kimsesiz, acayip ve kimsesizleri sevindirelim. Hastaların hatırını soralım, yetimlerin yüreğine dokunalım, yaşlıların duasını alalım. Yüzümüzde beliren tebessümle, kalbimize doğan sıcaklıkla çocuklarımıza bayram neşesini tattıralım.

Bayramlar sevgi, uzlaştırma ve uzlaştırma günleridir. Geliniz bu bayram, aramızdaki kırgınlık ve küskünlükleri bir kenara bırakalım. İman kardeşliğinin lezzetine varalım.

Bayramlar dua vakitleridir. Dünyanın neresinde olursa olsun derdi ve sıkıntısı olan kardeşlerimiz için el açıp Rabbimize yalvaralım. İslam beldelerinin güven ve kolaylık içinde bayramlar kutlaması için niyazda bulunalım.

Aziz Kardeşlerim!

 “Sana vefat gelinceye kadar Rabbine kulluk et.”2 ilahi emrine boyun eğerek Ramazan mektebinde kazandığımız güzel hasletleri hayatımız baştan başa koruyalım. Ramazan’ın refah, bolluk ve samimiyetini ömrümüzün her anına taşıyalım.

sırası gelmişken aziz milletimizin ve İslam âleminin bayramını tebrik ediyorum. Bayramımız birlik, beraberlik ve kardeşliğimize, İslam coğrafyasının kolaylık ve selametine, insanlığın kurtuluş ve hidayetine vesile olsun. Bayramımız kutsal olsun.

1 Buhâri, Salât, 88; Müslim, Birr ve Sıla, 65. 

2 Hicr, 15/99.

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ>>>

WORD İçin TIKLAYINIZ>>>

Bayram Hutbesi Duaları İçin TIKLAYINIZ>>>

İslam ve İhsan

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/2-mayis-2022-bayram-hutbesi-diyanet-pdf-ve-word-indir.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.