“Akrabasıyla İlişkisini Kesen Kimse Cennete Giremez” Hadisi
banner121

Akrabalarla ilişkiyi kesmek caiz midir? “Akrabasıyla ilişkisini kesen kimse cennete giremez” hadisini nasıl anlamalıyız?

Ebû Muhammed Cübeyr İbni Mut’ım radıyallahu anh’den rivayet edildiğine tarafından Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Akrabasıyla ilişkisini kesen kimse cennete giremez.” (Buhârî, Edeb 11; Müslim, Birr 18, 19. Keza bk. Ebû Dâvûd, Zekât 45; Tirmizî, Birr 10)

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

Hadîs-i şerîfimiz “Kesen cennete giremez” biçiminde söylenti edilmiştir. Bunu “Yol kesen cennete giremez” şeklinde çakmak mümkündür. Fakat hadisin Sahîh-i Müslim’deki iki rivayetinden biri “Akrabasıyla ilgisini kesen cennete giremez” şeklindedir. Çağrıda Bulunmak ancak hadisimiz akrabasıyla ilgiyi kesenleri tehdit etmektedir. Akraba ve hısımlarını unutan kimselere dinimizin nasıl baktığı bu hadiste öyle hoş anlatılmaktadır. Akrabasını unutanlardan memnun olmayan Allah Teâlâ’nın onları cennetine girmeye lâyık görmediği anlaşılmaktadır. Akrabanın önemini ve akrabalık duygusunun yaşatılması gerektiğini çarpıcı bir ifadeyle dile getiren hadisimiz, sadakatsiz akrabaları korkutma etmektedir. Akrabasını ihmâl eden bu hayırsızların, hiç bezginlik çekmeden cennete ilk girecek bahtiyarlarla birlikte olamayacakları, bu büyük şereften yoksun kalacakları belirtilmektedir.

AKRABAYLA İLİŞKİYİ KESMEK GÜNAHTIR

Akraba ile ilgiyi kesmek önemli bir günah olduğu için, bu suçu işleyenler, ancak cezalarını çektikten sonra cennete girebilecektir.

Akrabasını ihmâl edenlerin cennete hiç girmeyeceğini söylemek olası değildir. Zira imânı olan herkesin, önünde sonunda cennete gireceği kesindir. Lakin bir kimse akrabayı büsbütün ihmâl etmenin haram olduğunu mahsus bunun bir sakıncası bulunmadığına inanıyorsa, işte o şahıs cennete sahiden giremez. Akrabası ile ilgiyi kesen kimsenin yaptığı cefa ve haksızlık nedeniyle cennete girmeyi haketmediğini Peygamber Efendimiz’in şu tüyler ürperten ifadesi belirtmektedir:

“Âhirette cezasını keza vermekle beraber, dünyada Allah Teâlâ’nın hızla cezalandırmasını en fazla hak eden günahlar, zulüm ve akrabasını ihmâl etmektir.” (Ebû Dâvûd, Edeb 43; Tirmizî, Kıyâme 57; İbni Mâce, Zühd 23)

Hadisten Öğrendiklerimiz

Allah Teâlâ akrabasını unutanları sevmez. Cennete en önce girmek büyük bir bahtiyarlık olduğu hâlde, akrabasını unutanlar bu saâdetten yoksun kalacaklardır. Akraba ile ilgiyi kesmenin hiçbir günahı değil diyenler, cennete hiç giremeyeceklerdir.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/akrabasiyla-iliskisini-kesen-kimse-cennete-giremez-hadisi.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.