Allah’a Hamdederek Başlanmayan Her Önemli İş Bereketsiz Olur
banner121

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem işin bereketi için ne söylememizi tavsiye ediyor? Hadisi şerifi nasıl anlamalı ve amel etmeliyiz? Hadisten çıkarmamız gereken dersler nelerdir?

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den söylenti edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Allah’a hamdederek başlanmayan her kayda değer meslek bereketsiz olur.” (Ebû Dâvûd, Edeb 18. Hem bk. İbni Mâce, Nikâh 19)

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

Cenâb-ı Hakk’ın bütün insanlığı dürüst yola iletmek üzere gönderdiği Kur’ân-ı Kerîm’in el-Hamdü lillâhi Rabbi’l-âlemîn diye başlaması, her işin başının Allah’a hamd olduğunu göstermektedir. İnsan dünyaya çırılçıplak geldiğini, sonradan “bu benim” diye sahip çıktığı her şeyin kendisine Allah göre verildiğini unutmamalıdır. Kendisine bir şey verene teşekkür etmek insanî bir tayin ve bir nezaket meselesi olduğuna tarafından, bunca nimeti verene her fırsatta hamdini ve şükrânını arzetmek bir kulluk görevi ve İslâmî terbiyenin gereğidir.

Hadîs-i şerîfin Sünen-i Ebû Dâvûd’daki rivayeti, el-Hamdü lillâh diye başlamayan her konuşma bereketsizdir şeklindedir. Bunun için olmalıdır ki İmam Şâfiî, bir kimsenin konuşmasına ve yapmak istediği işlere Allah’a hamdü senâ ve Resûlullah’a salât ü selâm ile başlamasının öyle yerinde bir davranış olduğunu söylemiştir. İslâm âlimleri de duaya önce Allah’a hamdü senâ, peşinde Peygamber aleyhisselâm’a salât ü selâm ile başlanmasının, sonunda da yine hamd ve salât ile bitirilmesinin yerinde olacağı konusunda zihin birliği etmişlerdir.

Hadisten Çıkarmamız Gereken Dersler Nelerdir? Yapılan her iyi ve kıymetli işe Allah’a hamdederek başlamalıdır. Kayda Değer bir konuşma yapılacağı süre da önce besmele çekmeli, daha sonra Allah’a hamdetmelidir. Dinin çirkin görüp yasakladığı bir işe muhakkak besmele ve hamd ü senâ ile başlamamalıdır.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/allaha-hamdederek-baslanmayan-her-onemli-is-bereketsiz-olur.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.