“Allah’a Hamdederek Başlanmayan Her Önemli İş Bereketsiz Olur” Hadisi
banner121

Önemli işler niçin bereketsiz olur? “Allah’a hamdederek başlanmayan her kayda değer meslek bereketsiz olur” hadisini nasıl anlamalıyız?

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Allah’a hamdederek başlanmayan her önemli iş bereketsiz olur.” (Ebû Dâvûd, Edeb 18. Ayrıca bk. İbni Mâce, Nikâh 19)

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

Cenâb-ı Hakk’ın bütün insanlığı dürüst yola iletmek üzere gönderdiği Kur’ân-ı Kerîm’in el-Hamdü lillâhi Rabbi’l-âlemîn diye başlaması, her işin başının Allah’a hamd olduğunu göstermektedir. İnsan dünyaya çırılçıplak geldiğini, sonradan “bu benim” diye sahip çıktığı her şeyin kendisine Allah göre verildiğini unutmamalıdır. Kendisine bir şey verene teşekkür etmek insanî bir görev ve bir nezaket meselesi olduğuna göre, bunca nimeti verene her fırsatta hamdini ve şükrânını sunmak bir kulluk görevi ve İslâmî terbiyenin gereğidir.

Hadîs-i şerîfin Sünen-i Ebû Dâvûd’daki rivayeti, el-Hamdü lillâh diye başlamayan her hitabe bereketsizdir şeklindedir. Bunun için olmalıdır ancak İmam Şâfiî, bir kimsenin konuşmasına ve yerine getirmek istediği işlere Allah’a hamdü senâ ve Resûlullah’a salât ü selâm ile başlamasının o kadar yerinde bir tavır olduğunu söylemiştir. İslâm âlimleri de duaya önce Allah’a hamdü senâ, arkasından Peygamber aleyhisselâm’a salât ü selâm ile başlanmasının, sonunda da yeniden hamd ve salât ile bitirilmesinin uygun olacağı konusunda hafıza birliği etmişlerdir.

Hadisten Öğrendiklerimiz

Yapılan her iyi ve kıymetli işe Allah’a hamdederek başlamalıdır. Kayda Değer bir konuşma yapılacağı vakit da önce besmele çekmeli, sonradan Allah’a hamdetmelidir. Dinin çirkin görüp yasakladığı bir işe şüphesiz besmele ve hamd ü senâ ile başlamamalıdır.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

İslam ve İhsan

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/allaha-hamdederek-baslanmayan-her-onemli-is-bereketsiz-olur-hadisi.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.