Allah İle Kul Arasındaki Kutlu Bağ
banner121

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 12 Kasım 2021 tarih ve "İbadet: Allah İle Kul Arasındaki Kutlu Bono" konulu cuma hutbesi yayınlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 12 Kasım 2021 tarih ve "İbadet: Allah İle Kul Arasındaki Kutlu Senet" konulu cuma hutbesi.

12 KASIM 2021 CUMA HUTBESİ

İBADET: ALLAH İLE KUL ARASINDAKİ KUTLU BONO

Muhterem Müslümanlar!

İslâm nurunun Mekke topraklarını aydınlatmaya başladığı günlerdi. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), Kabe’nin yan Safâ tepesine çıktı ve Mekkelilere şöyle seslendi: “‘Şu vadinin arkasından size saldırmak üzere bekleyen bir ordu var.’ desem bana inanır mısınız?” Mekkeliler her zaman bir ağızdan, “Evet, inanırız. Zira biz senin yalan söylediğini hiç işitmedik.” dediler. Bunun üzerine Rahmet Elçisi (s.a.s), “Ben sizi elîm bir azaba karşısında uyarıyorum.”(1) buyurdu. Ve Mekkeliler nezdinde tüm insanlığı İslam’a ve baki kurtuluşa eğlence etti.

Aziz Müminler!

İki Cihan Serveri Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in bu çağrısı insanları Âlemlerin Rabbine kul olmaya ve O’na ibadet etmeye davettir. Bu davette yalnızca Allah’a iman ve kulluk vardır. Bir ve tek olan Allah’ın huzurunda eğmek, eğildikçe yücelmek vardır. Bu davette şirk ve nifaktan, küfür ve isyandan, fitne ve fesattan, kandırma ve tuzaktan, yalan ve aldatmadan uzakta durmak vardır.

Kıymetli Müslümanlar!

İnsanın yaratılış gayesi Yüce Rabbine kulluk ve ibadettir. Cenâb-ı Hakk’ın rızasını, dünya ve öbür dünya mutluluğunu kazandıracak salih amelleri işlemektir. Yaratıcısı ile arasındaki bağı, iman ve ibadetle canlı tutmaktır. Zira bizi yoktan var eden Yüce Allah’ın varlığına ve birliğine inanmamız, O’na kâmil manada kul olmamız Rabbimizin bizim üzerimizdeki en büyük hakkıdır. Nitekim bir gün Allah Resûlü (s.a.s), Muaz b. Cebel (r.a.) ile yolculuk yaparken ona, “Ya Muâz! Sen, Allah’ın, kulları üzerindeki hakkının ne olduğunu biliyor musun?” diye sormuştu. Muâz b. Cebel: “Allah ve Resûlü daha iyi bilir” biçiminde yanıt verince Resûl-i Ekrem Efendimiz şöyle buyurmuştu: “Allah’ın, kulları üzerindeki hakkı, kulların O’na ibadet etmeleri ve hiçbir şeyi O’na iki taraflı koşmamalarıdır. Kulların Allah üzerindeki hakkı ise kendisine karşılıklı koşmayan kimselere cefa etmemesidir…”(2)

Aziz Müminler!

Yüce Kitabımız Kur’lahza-ı Kerim’de şöyle buyrulur: “Erkek ya da bayan, mümin olarak kim iyi amel işlerse, onu mutlaka güzel bir hayat ile yaşatırız. Ve mükâfatlarını, kesinlikle yapmakta olduklarının en güzeli ile veririz."(3)

O halde geliniz, Rabbimize karşısında kulluk vazifemizin idrakinde olalım. O’na canı gönülden bağlanalım, vefakâr bir kul olalım. İbadetlerimizi aksatmayalım, en güzel şekilde yerine getirelim. İbadet ederken mâsivâdan, her türlü dünyasal meşguliyetten ve riyadan arınalım. Bu Vesile Ile Rabbimizin ihsan ve ikram ettiği sonsuz nimetlere şükrümüzü eda edelim. İbadetleri terk ve ihmalin dünyada manevi avarelik, bereketsizlik ve huzursuzluk sebebi, Rabbimiz katında ise vebali ağır bir siklet olduğunu katiyen unutmayalım.

1 Buhârî, Tefsîr, Şu’arâ, 2; Müslim, Îmân, 355.

1 Buhârî, Cihâd, 46.

1 Nahl, 16/97.

Kaynak: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Niçin İbadet Ederiz?

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/allah-ile-kul-arasindaki-kutlu-bag-ibadet.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.