Altınoluk Dergisinin Mayıs 2022 Sayısı Çıktı
banner121

Altınoluk dergisinin 435. sayısı çıktı. Altınoluk dergisinin Mayıs 2022 sayısı “Ramazandan Kalanları Nasıl Koruruz?; Hâlde ve Amelde Devamlıklık” başlığıyla yayınlandı.

“Ramazan’dan Kalanları Nasıl Koruruz?; Hâlde ve Amelde Devamlıklık” kapağıyla çıkan Altınoluk dergisinin 435. sayısı şu şekilde ibraz edildi.

RAMAZAN’DAN KALANLARI NASIL KORURUZ?

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz’in Kur’lahza tilavetini dinleyen cinlerin dönüp kendi kavimlerine bu hadiseyi anlatmaları Cin sûresinde ele alınır. Duydukları Kur’lahza’a hayran kalan cinler onu her hususta içten yolu belirten; itikatta, amelde, ahlâkta dürüst olanı öğreten bir kitap olarak tarif ederler. Daha Sonra kendilerinin de mümin ve kâfirleri olduğunu beyan sadedinde şu ifadeyi kullanırlar: “İçimizde Allah’a teslimiyet yolunu seçenler de var, içten yolu terk eden zâlimler de… Kim teslimiyet yolunu seçip Allah’ın emirlerine boyun eğerse, işte onlar doğru yolu arayıp bulmuş olanlardır.” (Cin, 14)

Olgunluk ve Doğruluk Yolu

Dürüst yolu arayıp bulmak, Allah’a teslim olanın yapması gereken en mühim iştir. Elmalılı Hamdi Yazır Merhum’un ifadesi ile “rüşd ü savab-olgunluk ve doğruluk” yolu, akleden kalbin arayıp bulduğu (taharri) yoldur. Bu çerçevede bir şeyi arayıp bulmak mânâsındaki taharri kelimesinin Rasûlullah Efendimiz’in vahiy öncesi arayışının merkezi olan Hira ile akrabalığı ne kadar ilginçtir. Taharrisi olmayanın Hira’sı olmaz. Doğruyu, iyiyi ve güzeli taharri gayretinde olana Allah bir Hira verir. Bu kimisi için uzlettir, kimisi için sâlih ve sadıklarla maiyettir, kimisi için de Allah yolunda gayrettir.

Ramazan ayını geride bıraktık. Bu mübarek ay Rabbimize lâyık kul, O’nun Habîb-i Edîbine değer ümmet olma yolculuğumuzda kalplerimiz için bir Hira sekîneti ve sükûneti oldu. Ramazan’ı arkadaş canlısı bir gaye ve gayretle ifa edenler vüsatlerine göre nice fütuhatlar elde ettiler. Hem bedenî keza mâlî ayrıca de tefekkürî ibadetlerle Allah Rasûlü’nün yüce ve övülmüş ahlâkından nasipleri kadar hisse aldılar. Rahmetin yağmur gibi yağdığı o selamet ikliminde teslimiyetle selim kalbin ufkuna yaklaştılar.

Şimdi Ramazan ile elde edilen güzelliklerin elden ve gönülden yitmemesi için bir seferberliğe ihtiyaç var. Ramazan müflisi olmamamız gerekiyor. Rüşd ü savab yolunda aldığımız mesafeyi muhafaza etmek için daha güzeli ve iyisine dürüst hamle yapmamız şarttır. Böyle bir akıcılık ve program metni iç disiplini karşılamak ve bilhassa de lezzetli ve şeytana karşı açıkgöz olmakla mümkündür. Bu sayımızda işte böyle bir hassasiyetle Ramazan’da elde ettiğimiz güzellikleri nasıl muhafaza edeceğimizi konu ediniyoruz. İstifadeye medar olması duamızdır.

Rüşd Yolculuğunda Yeni Bir Menzil

Gelecek ayki sayımız, Altınoluk için rüşd yolculuğunda yeni bir menzil olacak. Ebadımızı genişletiyor, sayfa sayımızı artırıyor, kapak ve tasarımda gizli bir tarza geçiyoruz. Okumayı kolaylaştıran bir kâğıdı seçim ediyor ve fontlarımızı büyütüyoruz. Font büyüklüğü birçok okuyucumuzun uzun zamandır dile getirdiği bir talebiydi zaten. Yeniden, ilavemiz olarak verdiğimiz Şebnem’i iç sayfalarımıza alıyoruz. 200 sayıyı aşkın yolculuğu ile nezahet ve iffetin bayraktarı olmuş bu hoş mecra artık 16 sayfalık kendisine has muhtevası ile dergimizin mutena bir köşesi olacak. Haziran’da başlayacak yeni abone dönemimizde 80 sayfalık yeni Altınoluk, Altınçocuk ilavemiz ve kütüphanenize yakışır hediye kitabımızla sizinle yeniden beraber almak isteriz. heyecanlandırıcı bu yeni dönemin hayırlara vesile olmasını niyaz ediyor, gelecek sayımızda buluşmak temennisiyle hepinizi Rabbimize emanet ediyoruz.

Kaynak: Altınoluk Dergisi, Sayı: 435

Dergiyi ihtiyacı karşılamak için tıklayınız...

İslam ve İhsan

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/altinoluk-dergisinin-mayis-2022-sayisi-cikti.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.