Beyyine Suresi 3. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri
banner121

Beyyine Suresi 3. ayeti ne anlatıyor? Beyyine Suresi 3. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri...

Beyyine Suresi 3. Ayetinin Arapçası:

ف۪يهَا كُتُبٌ قَيِّمَةٌۜ

Beyyine Suresi 3. Ayetinin Meali (Anlamı):

Onun okuduğu sayfalarda her bakımdan , direkt olarak ve fazla değerli hükümler bulunmaktadır.

Beyyine Suresi 3. Ayetinin Tefsiri:

Resûlullah (s.a.s.), peygamber olarak gönderilmeden önce Arap Yarımadası’nda kâfir iki grup vardı. Birincisi “Ehl-i kitap” olanlar, ikincisi “müşrikler”dir.  Ehl-i kitaptan maksat, tahrif edilmiş olsa da ellerinde ilâhî bir kitap bulunan ve ona inanan kimselerdir. Genel mânada söyleyecek olursak yahudi ve hıristiyanlardır. Kur’ân-ı Kerîm yahudilerin “Uzeyr Allah’ın oğludur” diyerek küfre düştüklerini (bk. Tevbe 9/30); hıristiyanların da “Allah Meryem oğlu Mesih’tir” (bk. Mâide  5/17) ve “Allah üçün üçüncüsüdür” (bk. Mâide  5/73) diyerek kâfir olduklarını haber verir. Aslı itibariyle bunların dinleri de tevhid dini olmakla birlikte, sonra bunu bozmuşlardır. Müşriklerden gaye ise, hiçbir peygambere inanmayan ve hiçbir kitabı bulunmayan kimselerdir. Bunların ana dini de şirk diniydi. Tevhidi şüphesiz red ve inkâr ediyorlardı. Her iki grup da Peygamberimiz gönderilmeden önce küfür üzere bulunuyorlardı. Çünkü onları doğru bir inanca çağıracak ne önlerinde ilâhî bir rehber, bir peygamber vardı; ne de ellerinde onlara içten inancı öğretecek bozulmamış, sağlam ilâhî bir kitap kalmıştı. Hepsi bir şekilde hatalı bir yola saparak küfre düşmüşlerdi. O Kadar koyu bir küfür karanlığı içinde bulunuyorlardı. Eğer Allah Teâlâ acıma buyurup, hakikatin anlaşılır biçimde bir delili olan Âhir Vakit Peygamberi (s.a.s.)’i göndermeseydi, onlar kıyâmete dek o küfür karanlığı içinde kalacaklar, tüm benlikleriyle sarıldıkları o küfür halinden hiçbir zaman ayrılıp kurtulmaları mümkün olmayacaktı. Allah’tan büyük bir lutuf olarak Peygamberimiz (s.a.s.) geldi. Kur’lahza’ı getirdi. Her türlü yalan, şüphe, sapıklık, yanlış ve eksikliklerden uzaktan tertemiz sahifelerden ibaret olan; içinde en sağlam, doğrudan doğruya, hakkı bâtıldan ayıran âyetler, ilâhî hükümler yer alan Kur’ân-ı Kerîm’i okudu. Onun mânalarını tefsir ve beyân etti. Onun itikâdî, amelî, ahlâkî… tüm hükümlerinin nasıl başvuru formu edileceğini şahsen yaşayarak öğretti.

Ama ne var ki:

Beyyine Suresi tefsiri için tıklayınız...

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

Beyyine Suresi 3. ayetinin meal karşılaştırması ve öteki ayetler için tıklayınız...

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/beyyine-suresi-3-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.