Burna Su Verirken Okunacak Dua
banner121

“Size, Allah’a çok saygı duymanızı, başınıza bir Habeşli köle bile dikte olsa onu dinleyip itaat etmenizi nasihat ederim. Benden sonra sağ kalıp uzunca bir yaşam sürenler o kadar çok ihtilaflar görecekler” hadisini nasıl anlamalıyız?

İrbâz İbni Sâriye radıyallahu anh:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bize fazla tesirli bir tavsiye verdi. Bu öğütten dolayı kalpler ürperdi, gözler yaşardı. Bizler:

- “Ey Allah’ın Resûlü! Bu tavsiye, benzeri ayrılmak üzere olan birinin öğüdüne benziyor, hiç olmazsa bize bir tavsiyede bulun” dedik. Bunun üstüne:

– “Size, Allah’a fazla hürmet duymanızı, başınıza bir Habeşli köle bile dikte olsa, onu dinleyip itaat etmenizi nasihat ederim. Benden sonradan sağ kalıp uzunca bir hayat sürenler o kadar fazla ihtilaflar görecekler. O süre sizin üzerinize gerekli olan, benim sünnetime ve dürüst yolda olan Hulefâ-yi Râşidîn’in sünnetine sarılmanızdır. Bu sünnetlere sımsıkı sarılınız. Daha Sonra ortaya çıkarılmış bid’atlardan kuvvetle kaçınınız. Çünkü her bid’at dalâlettir, sapıklıktır” buyurdular. (Tirmizî, İlim 16; Ebû Dâvûd, Sünnet 5. Ayrıca bk. İbni Mâce, Mukaddime 6)

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

Peygamber aleyhisselâm’ın konuşmasından öyle duygulanan ashâb-ı kirâm, ondan kendilerine bir tavsiyede bulunmasını istemişlerdi. Allah’ın Resûlü de onlara, başlarındaki idareciye itaat etmelerini nasihat etmiş, ileride o kadar çok anlaşmazlıklar göreceklerini hatırlatarak, o süre var güçleriyle sünnete sarılmalarını, din diye sonra ortaya meydana çıkan her kötü hareketten kaçınmalarını öğütlemişti.

Oldukça geniş bir şekilde açıklanan ve kendisinden muhtelif sonuçlar çıkarılan hadîs-i şerif yeniden okunmalıdır.

İmam Nevevî merhûm, bu hadis-i şerifi zikrederek Resûlullah Efendimiz’in konuşmalarının gönülleri titretecek derecede duygu yüklü ve son derece ölçülü olduğunu hatırlatmak istemiştir.

Hadisten Öğrendiklerimiz

İslâm toplumunu yönetenler, idareciler, âlimler, va’z ve tavsiye ve sohbet gibi yollarla insanları aydınlatmalı ve yetiştirmelidirler.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/benden-sonra-ihtilaflar-cikacak-hadisi.html
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.