Cebrail’in (a.s.) Peygamberimize Okuduğu Şifa Duası
banner121

Rızkının çoğalmasını, ömrünün uzamasını isteyen kimse ne yapmalıdır? Hadisi şerif nasıl müjdeliyor? Hadisi şerifi nasıl anlamalı ve amel etmeliyiz?

Enes radıyallahu anh’den rivayet edildiğine tarafından Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Rızkının çoğalmasını, ömrünün uzamasını isteyen kimse, akrabasını kollayıp gözetsin.”

Buhârî, Edeb 12, Büyû` 13; Müslim, Birr 20, 21. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Zekât 45

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

Resûl-i Ekrem Efendimiz’in bu hadîs-i şerîfte belirttiğine kadar, akrabayı kollayıp gözetmenin insana sağlayacağı iki manâlı menfaat vardır. Bu faydalardan biri rızkın artması, diğeri ömrün uzamasıdır.

Halbuki bildiğimize tarafından rızıklar da, eceller de takdir ve tâyin edilmiştir. Onların artması da azalması da muhtemel değildir. Nitekim Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

“Ecelleri gelince ne bir lahza geri kalırlar, ne de bir an ileri gidebilirler” A`râf sûresi (7), 34.

İlk bakışta hadisimizin bu âyete zıt düştüğü sanılabilir. Ama çelişkili görülen bu durumu birkaç şekilde anlatmak mümkündür.

Birinci izah etme şöyle yapılabilir: Hadiste sözü edilen “ömür uzaması”, kinâyeli bir anlatım olabilir. O takdirde hadisi şöyle kavramak gerekir:

Allah Teâlâ akrabalarını görüp kollayan kimseyi bol bol ibadet etmeye, hayırlı işler yapmaya muvaffak kılar. O da ömrünü nafile geçirmez; âhirette kendisine yardımsever olacak işler yapar. Ölümünden sonradan halk müziği onu hayırla anarlar. Bu Nedenle o kimse, yaşıyormuş gibi sevap kazanmaya devam eder. Sadaka-i câriye hadisinde sözü edilen ve öldükten sonradan bile insana sevap kazandıran işleri yaparak geride herkesin faydalanacağı hoş bir ilim ve değerli kitaplar bırakabilir. Veya herkesin faydalanacağı yapılar inşâ edebilir. Bu Nedenle adı sanrı kolay basit unutulmaz, uzun yıllar hayırla anılır. Uzun bir ömre sığabilecek bu şeyleri yapmasına izin vermekle Allah Teâlâ onun ömrünü uzatmış olur. Yahut o kimse uğurlu evlatlar yetiştirebilir. O evlatlar vasıtasıyla hayırları devam eder.

İkinci yorumlama: Rızkın artması ve ömrün uzaması ifadeleri, kinâye yok realite olabilir. O takdirde ömrün uzaması sözünü şöyle anlayışlı olmak gerekir:

Âyette açıklama edilen “ecelin bir an geri kalmaması veya ileri gitmemesi” konusu Allah Teâlâ’nın ilmine göredir. Onun ilmi değişmez. Eceli nasıl tâyin etmişse ve bunu nasıl biliyorsa, o aynen meydana gelir. Değişecek olan ise meleğin bilgisidir. Kâinâtı melekleri vasıtasıyla idare eden Allah Teâlâ, ömür işlerini de bir meleğin sorumluluğuna vermiştir. Olabilir ki Allah Teâlâ ömürle ilgili meleğe şu tâlimâtı vermiştir:

“Eğer falan adam akrabalarını koruyup gözetirse, ömrü yetmiş yıl olsun. Akrabalarıyla ilgisini keserse, ömrü altmış yıl olsun.”

Buna göre değişen ömür, meleğin bildiği ömürdür. Çünkü melek bir kimsenin ileride akrabasıyla ilgilenip ilgilenmeyeceğini bilemez. O ama olup biteni bilir. İşte artıp eksilecek olan, meleğin bildiği ömürdür. Şu âyet bunu göstermektedir:

“Allah dilediğini silip yok eder. Dilediğini de olduğu gibi bırakır. Bütün kitapların aslı O’nun yanındadır” Ra`d sûresi (13), 39. Bütün kitapların aslı sözüyle kastedilen, Levh-i mahfûz’dur.

Acaba Resûl-i Ekrem’in bu ifadesi kinaye mi, yoksa realite mıdır?

Birçok âlime tarafından bu sözler kinâyedir. Böylece olunca, yukarıda da anlatıldığı üzere hadisin mânası, Cenâb-ı Hak sıla-i rahim yapan kimsenin güzel ve yardımsever işler yapmasına yardım eder, demektir.

Üçüncü tanımlama: Bazıları bu ifadeyi, “Allah Teâlâ akrabasını gözeten kimsenin aklını ve anlayış kabiliyetini hastalıklardan korur” biçiminde anlamış; bazıları da bunu “rızkın ve ilmin bereketli, vücudun sağlam olması” türünden izah etmişlerdir.

Rızkın çoğalmasını, ömrün uzamasını bolluk olarak kabul edenler, bunu sadaka hadisiyle açıklamaya çalışmışlardır. Bilindiği gibi sadaka malı bereketlendirmek suretiyle çoğaltır. Sıla-i rahim de bir sadaka olduğuna kadar o da malı ve ömrü bereketlendirir.

 Hadisten Çıkarmamız Gereken Dersler Akrabayı ihmâl etmemek dinî bir görevdir. Allah Teâlâ akrabasını görüp gözetenlerin rızkını artırır, ömrünü uzatır. Öteki bir söyleyişle onlar: Hayatlarını Allah’a ibadetle ve O’nun hoşnut olduğu işleri yapmakla geçirirler. Zamanlarını boş yere harcamazlar. Mutlu ve dinç olurlar; yaşamanın zevkini tadarlar. Allah onlara hayırlı evlâtlar nasip eder. Öldükten sonradan bile hayırla anılırlar.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

Sıla-i Rahim (Akrabâ Hakkı)

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/rizkinin-cogalmasini-omrunun-uzamasini-isteyen-kimse-hadisi.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.