Cin Suresi 2. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri
banner121

Cin Suresi 2. ayeti ne anlatıyor? Cin Suresi 2. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri...

Cin Suresi 2. Ayetinin Arapçası:

يَهْد۪ٓي اِلَى الرُّشْدِ فَاٰمَنَّا بِه۪ۜ وَلَنْ نُشْرِكَ بِرَبِّنَٓا اَحَدًاۙ

Cin Suresi 2. Ayetinin Meali (Anlamı):

«O her hususta doğru yolu gösteriyor; biz de ona iman ettik. artık artık Rabbimize hiç kimseyi karşılıklı koşmayacağız.»

Cin Suresi 2. Ayetinin Tefsiri:

Sûrenin iniş sebebi olarak zikredilen söylenti de göstermektedir fakat, Resûlullah (s.a.s.) bir defasında Kur’an okurken, cinlerden bir grup gelip onu dinlediler. Duydukları Kur’lahza’a hayran kaldılar. Bu hayranlıklarını قُرْاٰنًا عَجَبًا (Kur’ânen ‘aceben) sözüyle açıklama etmişlerdir. “Kur’an”, Efendimiz (s.a.s.)’in okuduğu Kur’an olabileceği gibi, cinler daha önce Kur’lahza’ın ne olduğunu bilmedikleri, onunla burada öncelikle karşılaştıkları için “okunan şey” mânasında da olabilir. اَلْعَجَبُ (‘aceb) ise “çok şaşırtıcı, hayran bırakıcı, hârikulâde güzel” demektir. Bununla gerek dil yönünden, lüzum fesahat ve belagat cihetiyle, lüzum mâna ve mevzu itibariyle Kur’an’ın emsalsizliğini dile getirmişlerdir. Kur’an hakkında ikinci tespitleri, onun “her hususta içten yolu bildiren; itikatta, amelde, ahlâkta doğru olanı öğreten bir kitap” olmasıdır. Cinler, anladıkları bu gerçeklere dayanarak iman ettiler, Allah’ın birliğini anladılar ve O’na bir daha aslâ şirk koşmayacaklarını söylediler.

Benzer hususa Ahkâf sûresinde de yer verilmektedir. Orada bahşedilen bilgilere kadar, Kur’an’ı dinleyen ve ona iman eden cin grubu, kavimlerinin yanında dönmüşler, onlara “Mûsâ’dan daha sonra indirilen, daha önceki kitapları doğrulayan, gerçeğe ve doğruca bir yola rehberlik yapan bir kitap” dinlediklerini söylemişler ve onları Allah’ın davetçisi olan Resûlullah (s.a.s.)’e iman ve itaate çağırmışlardı. (bk. Ahkâf 46/29-32)

İster bu sûrede ister Ahkâf sûresinde olsun, cinlerin Kur’lahza’ı dinleyip ona iman etmelerinden haber verilmesi, Resûlullah (s.a.s.)’den tekrar tekrar Kur’ân-ı Kerîm’i dinledikleri halde bir türlü kalpleri yumuşamayan, ona inanmamakta ısrar ve inat eden müşrikleri onlardan ibret almaya cesaretlendirmek içindir. Bir taraftan da müşriklerin inatları karşı daralan Allah Resûlü (s.a.s.) teselli edilmektedir. Müşrikler inanmasa da onu dinleyen ve ona inanan görünür görünmez daha farklı varlıklar bulunduğunu, dolayısıyla tüm gücüyle Kur’an okumaya, onun hakikatlerini tebliğe devam etmesi gerektiği öğütlenir.

Dinledikleri Kur’lahza baştan sona cinlerin öğrendikleri bir hakiki de şudur:

Cin Suresi tefsiri için tıklayınız...

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

Cin Suresi 2. ayetinin meal karşılaştırması ve diğer ayetler için tıklayınız...

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/cin-suresi-2-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.