Cuma Günü Salavat Getirmenin Fazileti
banner121

Peygamber (s.a.v.) Efendimize Cuma günü salavat getirmenin çoğu fazileti vardır. Oldukça Çok salevât-ı şerîfe getirmek, Rasûlullah (s.a.v.) Efendimize duyulan muhabbetin büyüklüğüne alâmettir.

Kur'ân ve hadislerin ışığında okuyabileceğiniz salavât-ı şerîfeler:

KUR'ÂN'DA SALÂVAT-I ŞERİFE

Cenâb-ı Hak şöyle buyurur:

“şüphesiz ki Allah ve melekleri, Peygamber’e bolca salât ederler. Ey mü’minler, siz de O’na salevât getirin ve bütün bir teslîmiyetle selâm verin!” (el-Ahzâb, 56)

Cenâb-ı Adalet ve sayılarını kendisinden başka kimsenin bilemediği melekleri, Peygamber Efendimiz’e sürekli salât etmektedirler. O hâlde biz de hayatımızın her ânında dâimâ Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’i hatırlamalı, O’na bütün mânâsıyla teslîm olmalı ve çokça salât ü selâm göndermeliyiz.

DUADA NE DEĞIN SALÂVAT GETİRMELİYİZ?

Übey bin Kâ‘b -radıyallâhu anh- şöyle anlatır:

Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’e:

“–Yâ Rasûlâllah! Ben Siz’e fazla salevât-ı şerîfe getiriyorum. Acaba bunu ne değin yapmam gerekir?” diye sordum.

“–Dilediğin kadar.” buyurdular.

“–Duâlarımın dörtte birini salevât-ı şerîfeye ayırsam uygun olur mu?” diye sordum.

“–Dilediğin kadarını ayır. Ama daha pozitif zaman ayırırsan senin için iyi olur.” buyurdular.

“–Öyleyse duâmın yarısını salevât-ı şerîfeye ayırayım!” dedim.

“–Dilediğin değin yap. Ama daha fazla vakit ayırırsan senin için bahtı açık olur.” buyurdular. Ben tekrar:

“–Şu hâlde üçte ikisi yeter mi?” diye sordum.

“–İstediğin dek. Fakat artırırsan senin için hayırlı olur.” buyurdular.

“–Öyleyse duâya ayırdığım zamanın hepsinde Sana salevât-ı şerîfe getirsem nasıl olur?” deyince:

“–O takdirde Allah Teâlâ, dünya ve âhirete âit bütün arzularını ihsân eyler ve günahlarını bağışlar!” buyurdular. (Tirmizî, Kıyâmet, 23/2457; Hâkim, II, 457/3578; Beyhakî, Şuab, III, 85/1418; Abdurrazzâk, II, 214)

Salât ü selâm öyle mühimdir fakat Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bana kalırsa kendisi de peygamberlik makâmına salât ü selâmda bulunmuştur. Bunu, Cenâb-ı Hakk’ın emrini yerine getirmek ve ümmetine misal almak için yapmıştır.[1]

Bir mü’min, Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’e salât ve selâm ederse Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ona daha güzeliyle[2] yanıt verir. Bu da bir mü’mine mükâfât olarak yeter. Zira Peygamber Efendimiz’in duâsı Adalet katında makbûldür, reddedilmez.

CUMA GÜNÜ SALÂVAT GETİRMENİN ÖNEMİ

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır:

“Bir kimse bana salât ü selâm getirdiği süre, onun selâmına karşılık vermem için Allah Teâlâ rûhumu iâde eder.” (Ebû Dâvûd, Menâsik, 96)

“Kim kabrimin yanında bana salât ederse ben onu işitirim. Kim de uzakta salât ederse o bana ulaştırılır.” (Beyhakî, Şuab, II, 215)

CUMA GÜNÜ SALAVAT GETİRMENİN FAZİLETİ

Bilhassa cuma günü salât ü selâm ile meşgul olmak, fazla fazîletli bir ibadettir.

Ebu’d-Derdâ -radıyallâhu anh- anlatıyor:

Bir gün Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

“–Cuma günü bana fazla salevât getirin! Zira o gün, meleklerin hazır ve şâhid olduğu bir gündür.[3] O gün bir birey bana salât ettiğinde onun salâtı mutlakâ bana arz edilir. Salevât getirmeyi bırakıncaya kadar bu şart böyle devam eder.” buyurdular. Ben:

“–Vefâtınızdan daha sonra da mı?” diye sordum. Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

“–Evet, vefâtımdan sonradan da! Allah Teâlâ peygamberlerin vücutlarını yemeyi yeryüzüne haram kılmıştır. Allâh’ın Nebîsi hayattadır ve dâimâ rızıklandırılır.” buyurdular. (İbn-i Mâce, Cenâiz, 65. Bkz. Ebû Dâvûd, Salât 201/1047, Vitir 26)

Hazret-i Ali -radıyallâhu anh- bu hususta şöyle demiştir:

“Her kim cuma günü Peygamberimiz’e yüz defa salevât getirirse kıyâmet günü mahşer yerine yüzü çok hoş ve nurlu olarak gelir. İnsanlar gıptayla, «Bu zât acaba hangi ameli işliyordu?» diye birbirlerine sorarlar.” (Beyhakî, Şuabu’l-Îmân, III, 212)

OLDUKÇA ÇOK SALAVAT GETİRMENİN ÖNEMİ

Bol Miktarda salevât-ı şerîfe getirmek, Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’e duyulan muhabbetin büyüklüğüne alâmettir. Bu da kişiyi neticede Allah Rasûlü’ne yaklaştırır. Nitekim hadîs-i şerîfte:

“Kıyâmet gününde insanların bana en yakın olanı, bana en çok salât ü selâm getirendir.” buyrulmuştur. (Tirmizî, Vitir, 21/484)

Cenâb-ı Hak, salât ü selâm getirenlerden râzı olur ve onlara böylece büyük lûtuf ve ihsanlarda bulunur fakat târifi muhtemel değildir. Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’e bir kere salât edene, Allah Teâlâ on kat acınacak şey eder,[4] on hatâsını siler ve mertebesini on derece yükseltir.[5] Cebrâîl -aleyhisselâm- da bir defa salevât getirenin günahlarının affedilmesi için on kere istiğfâr eder, bir defa selâm gönderene de on kez selâm eder.[6]

SALAT-Ü SELAMLAMA GETİRMEK GÜNAHLARI DEĞIL EDER

Cenâb-ı Adalet, bütün insanlığa rahmet olarak hediye ettiği Habîb-i Ekrem’ine aleyhinde bîgâne kalmamıza râzı olmaz. Bu sebeple Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’e salât ü selâm getirme hususunda cimrilik edenler, Cennet’in yolunu şaşırırlar.7 Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz bu hususta şöyle buyurmuşlardır:

“Bir topluluk bir mecliste oturur da orada Allah Teâlâ Hazretleri’ni zikretmez ve Peygamber’lerine salevât getirmezlerse, bu yaptıkları büyük bir noksanlıktır ve kendileri için acı bir hasret ve nedâmet sebebi olur, bununla birlikte Allah tarafından bir cezâyı da adalet etmiş olurlar. Artık Allah Teâlâ dilerse onlara azâb eder, dilerse mağfiret eder.” (Tirmizî, Deavât, 8/3380)

Hazret-i Ebû Bekir Sıddîk -radıyallâhu anh- şöyle buyurur:

“Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’e (ihlâsla) salevât getirmek; günahları, suyun ateşi söndürmesinden daha tez yok eder. Ona (muhabbetle) selâm yollamak, pek çok esir âzâd etmekten daha fazîletlidir. Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’i hoşuna gitmek ise canların özünden ve Allah yolunda kılıç vurmaktan daha üstündür.” (Hatîb el-Bağdâdî, Târihu Bağdâd, Beyrut 1422, VIII, 39)

DİPNOTLAR 1 Bkz. Buhârî, İsti’zân, 28; Ebû Dâvûd, Salât, 18/465; Tirmizî, Salât, 117/314; İbn-i Mâce, Mesâcid, 13. 2 Bkz. en-Nisâ, 86. 3 Şârihler, meleklerin cuma gününe şâhit olmasını şöyle îzah ederler: Cuma günü melekler kazanç, mescidlerin kapılarında durur ve gelenleri öncelik sırasına tarafından yazarlar. Namaz kılanlarla musâfaha eder ve onlar için istiğfarda bulunurlar. Mü’minlerin öteki amellerine de şâhitlik ederler. 4 Bkz. Tirmizî, Vitir, 21/485. Keza bkz. Müslim, Salât, 70; Ebû Dâvûd, Vitir, 26/1530; Nesâî, Ezân, 37/676. 5 Bkz. Nesâî, Sehv, 55/1290. 6 Bkz. Nesâî, Sehv, 55/1293. 7 Bkz. İbn-i Mâce, İkâmet, 25.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Altın Silsile, Erkam Yayınları

SALAVAT NASIL GETİRİLİR?

SALAT-U SELAMLAMA NASIL GETİRİLİR

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/cuma-gunu-salavat-getirmenin-fazileti.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.