Cuma Günü Yapılması Gereken 10 Sünnet
banner121

Cuma günü Müslümanların bayramıdır ve Peygamber Efendimiz'in (sallallahu aleyhi vesellem) Cuma günü yapılması daha güzel olan özel bir takım sünnetleri vardır. İşte Cuma günü yapılması gereken bazı sünnetler...

1- GUSÜL ABDESTİ OLMAK

Semüre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine tarafından Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Her kim cuma günü abdest alırsa ne iyi eder; hele yükseklik abdesti alırsa, o daha iyidir.” (Ebû Dâvûd, Tahâret 128; Tirmizî, Cum`a 5)

2- RUHEN VE FIZIKSEL OLARAK CUMA'YA HAZIRLANMAK VE AROMA SÜRMEK

Ebû Abdullah Selmân el-Fârisî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine tarafından, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Bir kimse cuma günü gusül abdesti alır, elinden geldiği değin temizlenir, ya kendi özel kokusundan veya evinde bulunan güzel kokudan sürünür ve evinden çıkar, iki kişinin arasına girmez, daha sonra üstüne farz olan namazı kılar, imam hutbe okurken susup onu dinlerse, o cuma ile öteki cuma arasındaki günahları bağışlanır.” (Buhârî, Cum’a 6, 19)

tefekkur_fazilet2

3- YENİ ALINAN ELBİSELERİ CUMA GÜNÜ GİYMEK

Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anh şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem yeni bir elbise giydiği vakit, sarık, gömlek, ridâ gibi giydiği şeyin adını anarak şöyle dua ederdi:

"Allahümme leke'l-hamdü ente kesevtenîhi, es'elüke hayrahü ve hayra mâ sunia lehü, ve eûzü bike min şerrihi ve şerri mâ sunia lehü:

“Allahım! Hamd sana mahsustur. Onu bana sen giydirdin. Senden onu şanslı kılmanı ve yapılışına yerinde kullanmanın hayrını nasip etmeni dilerim. Şerrinden ve yaratılış gayesi haricen kullanılmasının şerrinden de sana sığınırım.” (Ebû Dâvûd, Libâs 1; Tirmizî, Libâs 28)

takım_elbise

4- BOLCA SALAVAT GETİRMEK

Evs İbni Evs radıyallahu anh’den rivayet edildiğine kadar Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Günlerinizin en faziletlisi cuma günüdür. Bu sebeple o gün bana çokca salâtü selâm getiriniz; zira sizin salâtü selâmlarınız bana sunulur.” (Ebû Dâvûd, Salât 201, Vitir 26)

5- SADAKA  TAHSIS ETMEK

Ebû Zer radıyallahu anh’den rivayet edildiğine kadar Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Her birinizin her bir eklemi için günde bir sadaka vermesi gerekir. İşte bu sebeple her tesbih bir sadaka, her hamd bir sadaka, her tehlîl (lâ ilâhe illallah çağrıda bulunmak) bir sadaka, her tekbîr bir sadaka, iyiliği tavsiye etmek sadaka, kötülükten sakındırmak sadakadır. Kuşluk vakti kılınan iki rek`at namaz bunların yerini miktar.” (Müslim, Müsâfirîn 84, Zekât 56)

6- KABİR ZİYARETİNDE BULUNMAK

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Kabirleri ziyaret etmek isteyen ziyaret etsin. Çünkü kabir ziyareti bize âhireti hatırlatır” (Tirmizî, Cenâiz 60)

kabir_ziyareti

7- TIRNAKLARI KESMEK

Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Peygamberlerin sünneti (fıtrat) beştir - yoksa beş şey fıtrat gereğidir- :Sünnet edinmek, kasıkları tıraş etmek, tırnakları kesmek, koltuk altını arındırmak, bıyıkları kırpmak." (Buhârî, Libâs 51, 62, 64; Müslim, Tahâret 49, 50.)

tırnak

8- KEHF SÛRESİNİ OKUMAK

Ebü’d-Derdâ radıyallahu anh ‘den söylenti edildiğine kadar, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Kehf sûresi’nin başından on âyet ezberleyen kimse deccâlden korunmuş olur.” (Müslim, Müsâfirîn, 257.)

kuranakarsivazife2

9- MÜSLÜMAN KARDEŞİNE SELAMLAMA VERMEK VE CUMASINI TEBRİK ETMEK

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine kadar, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Müslümanın müslüman üzerindeki hakkı beştir: Selâmı edinmek, hastayı ziyaret etmek, cenazeye iştirak etmek, dâvete icabet etmek, aksırana “yerhamukellah” aramak.” (Buhârî, Cenâiz 2; Müslim, Selâm 4)

kardeslik2

10- CUMA NAMAZINA VAKTİNDE GİTMEK VE HUTBEYİ GÜZELCE DİNLEMEK

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den söylenti edildiğine kadar Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Bir kimse adilane abdest alarak cuma namazına gelir, hutbeyi ses çıkarmadan dinlerse, iki cuma arasındaki ve pozitif olarak üç günlük daha günahları bağışlanır. Kim hutbe okunurken çakıl taşlarıyla oynarsa, abes ve mânasız bir meslek yapmış olur.” (Müslim, Cum`a 27. Keza bk. Müslim, Cum`a 26)

BİR MÜSLÜMAN CUMA GÜNÜ NELER YAPMALI?

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/cuma-gunu-yapilmasi-gereken-10-sunnet.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.