Diyanet İşleri Başkanı: İslam Düşmanları, Bizim Bu Parçalanmış Ve Dağılmış Görüntümüzden Cesaret Almaktadır
banner121

İslam ülkelerinin Ankara Büyükelçileriyle iftarda bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "İslam düşmanları, bizim bu parçalanmış ve dağılmış görüntümüzden cesaret almaktadır." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslam ülkelerinin Ankara Büyükelçileriyle iftar sofrasında bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığının ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirilen iftar programında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, davetlerine icabet ettikleri için Büyükelçilere teşekkür ederek, “Ulu Rabbimizin ebedi rahmetinin, engin mağfiretinin ve affının tecelligâhı Ramazan-ı şerif’in bu hoş iftar zamanında, arkadaş ve kardeş ülkelerin temsilcileriyle bir arada olmaktan büyük bir tatmin duyuyorum.” dedi. 

Başkan Erbaş, Ramazanın iyiliğe, güzelliğe, bolluk ve berekete vesile olmasını dileyerek, “Bugün bir taraftan Ramazan ayının diriltici, iyileştirici ve arındırıcı yönüyle ruhlarımızı teskin ederken, bir de insanlığı çepeçevre saran devasa sorunlar karşısında irkiliyoruz. Bir yandan iyiliğin, infakın, zekât ve sadakanın birleştirici gücüyle toplumsal yaraları sarmaya çalışırken, öteki yandan dünyamızı kuşatan bencillik, cimrilik, haset ve kötülüğün yüreklerde açtığı yeni yaralara tanık oluyoruz.” diye konuştu.

“Bütün bu yaşananlar, tam anlamıyla yargı ve acıma yoksunluğunun bir tezahürüdür”

Dünyanın, insanlar ve toplumlar aralarında her açıdan devasa uçurumların bulunduğu zıtlıklar ve çelişkiler çağını yaşadığını bildiren Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

 “Dünyanın bir kısmı sınırsız imkân ve zenginlik içinde müreffeh bir şekilde yaşarken öteki yanda en esas haklarından mahrum milyonlarca insan, özlem ve fakirlik içerisinde bir hayata mahkûm edilmektedir. Milyonlarca insan, ülkesini terk etmek zorunda kalıp bambaşka dünyalarda mülteci olarak hayata tutunmaya çalışmaktadır. Oysa dünyadaki doğal kaynaklar, bugüne değin hiç olmadığı kadar yüksek düzeyde kullanılmakta ve her geçen gün yeni imkân ve potansiyeller keşfedilmektedir. Buna karşın yeryüzünde yoksulluğun, açlığın ve çaresizliğin hâlâ bir sorun olarak gündemde olması, dünyanın hak, hakkaniyet ve acıma gibi temel insani değerlerden ne denli uzaklaştığının bir göstergesidir. Zira tüm bu yaşananlar, tam anlamıyla yargı ve merhamet yoksunluğunun bir tezahürüdür.”

“Müslümanlar arasında dayanışmayı ve yardımlaşmayı ortadan kaldırmaya karşın projeler üretildi”

Başkan Erbaş, tüm bu trajedilerden en fazla da İslam ülkeleri ve Müslümanların etkilendiğine aksan yaparak, “Yaklaşık üç asırdır İslam Coğrafyası işgallerin, savaşların, terör saldırılarının hedefinde yer almaktadır. Bugün ümmet coğrafyamızın çoğu uygun acı, gözyaşı, üzüntü ve inleme görmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

İslam ülkelerinin ve Müslümanların içinde bulunduğu bu elim manzaranın arkasından sebeplerin içten okunması ve iyi tahlil edilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Şüphesiz bunda, İslam dünyasına yönelik harici müdahalelerin önemli bir payı vardır.  Malumunuz son birkaç asırdır Emperyalizmin sömürge ve istilâ politikalarına maruz kalan İslam dünyası, savaşlar ve işgaller altında şiddet ve tedirgin süreçler yaşamıştır. Müslüman coğrafya, zalim saldırıların ve korkunç istilaların hedefi olmuştur. Emperyalist güçler, gerek dinî saiklerle, gerekse yöresel ve kültürel farklılıklardan hareketle İslam dünyasında bir takım yapay sorunlar ihdas ederek Müslüman toplumları birbirleriyle amaçsız bir kavgaya sürüklemişlerdir. Ümmet şuurunu örselemeye, Müslümanlar aralarında dayanışmayı ve yardımlaşmayı ortadan kaldırmaya yönelik projeler üretmişlerdir. Diğer yandan içinde bulunduğumuz olumsuz tablonun manâlı bir sebebinin ise Müslümanlar olarak bizlerin, yüce dinimiz İslam’ın mesaj ve ilkeleriyle aramıza koyduğumuz uzaklık olduğunu düşünüyorum.”

“İslam düşmanları, bizim bu parçalanmış ve dağılmış görüntümüzden cesaret almaktadır”

Başkan Erbaş, Kur’lahza-ı Kerim’de, “Müminler fakat kardeştirler, öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin, Allah’a itaatsizlikten sakının ama rahmetine mazhar olasınız.” buyurulduğunu hatırlatarak, “İslam kardeşliğinin bir gereği olarak da birbirimize karşı tavrımız konusunda bizleri şöyle uyarmaktadır: “Allah ve Resulüne itaat edin, birbirinize düşmeyin, daha sonra zayıflarsınız ve zaferi elden kaçırırsınız. Sabredin, şüphesiz Allah sabredenleri sever.” Ulu Rabbimiz, kurtuluş yolunun tevhit inancı merkezli vahdette olduğuna muhabere ederek, “Daima birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılın; bölünüp parçalanmayın.” buyurmaktadır. Ne var oysa, Kur’lahza’ı Kerim’de Yüce Rabbimiz Müminlerden birbirlerine kenetlenmelerini, vahdeti isterken İslam coğrafyası, yıllarca fitne, yazı dizisi ve iç kavgalara sahne olmuştur. Bu da gücümüzün ve heybetimizin kaybolmasına sebep oldu. Nitekim İslam düşmanları, bizim bu parçalanmış ve dağılmış görüntümüzden yiğitlik almaktadır.” şeklinde konuştu.

“Bize düşen, birlikte çalışarak yeryüzünü, İslam’ın hayat veren ilkeleriyle yeniden buluşturmaktır”

“Bizler farklılıklarımızı zenginlik addeden bir inancın mensuplarıyız.” diyen Başkan Erbaş,  şöyle devam etti:

“Bizlere düşen, bu inanç ekseninde birbirimize kenetlenmek; geçmişin acı tecrübelerinden ibret ve ders alarak daha hoş bir gelecek inşa etme kararlılığı ve cesareti göstermektir. Birlikte çalışarak yeryüzünü, İslam’ın hayat veren ilkeleriyle ve evrensel ahlakî değerleriyle bitmiş buluşturmaktır. İşte bizleri aynı duygularla, benzer sofra etrafında ibadet bilinciyle buluşturan Ramazan-ı Şerif, bizlere böyle bir kardeşliğin imkânını göstermektedir. Birlik beraberliğimizi, kardeşliğimizi pekiştirmek ve geleceğe taşımak için bizlere yeni bir açılış fırsatı vermektedir.”

“Bugünümüzü ve geleceğimizi kuşatan projeler üretmek mecburiyetindeyiz”

Müslümanların detaylı ve derinlikli işbirliği alanları oluşturmasının gerekliliğine işaret eden Başkan Erbaş, “İnanıyorum fakat, gücümüzü ve potansiyelimizi kullandığımızda elde edeceğimiz sinerji, bütün insanlık için barışma, hak, huzur, refah ve onurlu bir hayatın kapılarını hepimize aralayacaktır. Bu yüzden bizler, ümmet bilinciyle hareket ederek her alanda ilişkilerimizi en kuvvetli seviyeye taşımak zorundayız. Bugünümüzü ve geleceğimizi kuşatan projeler üretmek mecburiyetindeyiz. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizler, bu anlamda arkadaş ve kardeş ülkelerin misyonlarıyla işbirliği içerisinde çalışmaktan büyük bir memnun etme duyuyoruz. Takdir edersiniz ancak, dengelerin küresel boyutta değişime zorlandığı günümüzde aramızdaki işbirlikleri, istişareler ve deneyim paylaşımları, son derece büyük bir tartma arz etmektedir.”

Cibuti Ankara Büyükelçisi Aden Houssein Abdillahi

Programda, en kıdemli büyükelçi olan Cibuti Ankara Büyükelçisi Aden Houssein Abdillahi, konuk büyükelçiler adına bir söylev yaptı.

Abdillahi, İslam aleminin Ramazan ayını tebrik ederek, “Ilk Olarak, Diyanet İşleri Başkanı sayın Ali Erbaş’a, bu güzel iftar programına nazik davetlerinden dolayı diplomatlar heyetimiz adına en dürüst teşekkürlerimi sunuyorum. sırası gelmişken hepinizin Ramazanını tebrik ediyorum, Ramazan’ınız mübarek olsun. Ramazan ayının bereketi hepimizin üstüne olsun. Allah dualarımızı ve oruçlarımızı kabul etsin.” dedi.

Programa, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun ve Başkanlığın üst düzey yöneticileri de katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber

İslam ve İhsan

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/diyanet-isleri-baskani-islam-dusmanlari-bizim-bu-parcalanmis-ve-dagilmis-goruntumuzden-cesaret-almaktadir.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.