Dünyanın En Mesut Yuvasının Sırrı
banner121

Peygamber Efendimizin (s.a.v) hanelerinin dünyanın en mesut hanesi olmasının sırları nelerdir? Peygamberimiz ailesine karşısında nasıl davranırdı?

O’nun hâne-i saâdetleri, dünyanın en mesut yuvasıydı. O yuvadan burcu burcu saâdet râyihaları yayılırdı.

Hiçbir kadın kocasını, ümmetin annelerinin Allah Rasûlü’nü sevdiği kadar sevemez. Hiçbir koca da hanımını, Allah Rasûlüʼnün mübârek zevcelerini sevdiği değin sevemez. Hiçbir evlât babasını, Fâtıma vâlidemizin sevdiği değin sevemez. Hiçbir baba da evlâdını Allah Rasûlüʼnün sevdiği dek sevemez. Zira Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, âile hayatında uyguladığı terbiye usûlüyle, hanımlarının ve evlâtlarının kalplerinde müstesnâ bir muhabbet bağı tesis etmişti.

O yuvada ümmetin anneleri, odalarına ancak başlarını eğerek girebilirlerdi. Odaları, ancak kifâyet miktarı bir alandı. O yuvada günlerce ocak yanmaz, gıda bir şey bulunmazdı. Ama o mesut yuvada, maddî rızıktan ziyâde; rızâ, dayanma ve teslîmiyetin lezzetiyle yaşanırdı.

En Hayırlınız…

Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- âile fertlerinin birbirlerine karşısında hak ve mesʼûliyetlerine son derece ehemmiyet verir, âile huzurunun her hâlükârda muhâfaza edilmesini açlık ederdi. Bu hususta şöyle buyurmuşlardır:

“Sizin en hayırlınız, âile fertlerine karşısında şanslı olandır. Âilesine en uğurlu olanınız ise benim.” (Tirmizî, Menâkıb, 63/3895)

“Bir mü’min, hanımına buğzetmesin. Onun bir huyunu beğenmezse, bir diğer huyunu beğenir.” (Müslim, Radâ‘, 61)

Camlar Kırılmasın!..

Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- hanımlara karşısında son derece şefkat ve nezâketle muâmele ederdi.

Bir seyahat esnâsında Enceşe adlı bir hizmetkâr, güzel sesiyle nağmeler okuyarak develeri hızlandırmıştı. Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz de, hızlanan develer üstündeki hanımların cılız vücutları incinebilir düşüncesiyle, kibar bir teşbihte bulunarak:

“–Yâ Enceşe! Uyarı et, camlar kırılmasın!” buyurdu. (Buhârî, Edeb, 95; Ahmed, III, 117)

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Âlemlere Rahmet: Hz. Muhammed, Erkam Yayınları

GENÇ HANIM SAHABİLER

İSLAM'DA KADIN ERKEK İLİŞKİSİ NASIL OLMALIDIR?

ERKEĞİN VE KADININ AİLEDEKİ SORUMLULUKLARI

PEYGAMBERİMİZ'İN EVİNDEKİ SADE YAŞAMSAL

PEYGAMBERİMİZ'İN AİLESİ NASIL YAŞAM YAŞAMIŞLARDIR?

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/dunyanin-en-mesut-yuvasinin-sirri.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.