Engelli ve Yaşlı Bakım Kuruluşları İçin 'Koronavirüs Rehberi' Hazırlandı
banner121

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca hazırlanan rehbere kadar, devlete ait ve özel engelli bakım kuruluşları, huzurevleri, ihtiyar bakım merkezlerinde, maske, mesafe ve temizlik tedbirleri ilk kez olmak üzere Kovid-19 tedbirlerine devam edilecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kovid-19 salgını sürecinde Bakanlığa emrindeki resmi ve özel tüm engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarındaki aşı başvuru formu süreci ve normalleşme sürecinde, kuruluşların alması gereken önlemlere ilişkin yeni koronavirüs rehberi hazırladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakanlığa ast devlete ait ve özel tüm engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarında aşı dilekçe süreci ve sonrasında hizmet alanların ve personelin sağlığını korumak, güvenliğini temin etmek için normalleşme sürecinde alınması gereken önlemler ve prosedürler hakkında, bilgilendirme amaçlı rehber hazırlandı. Kuruluşlara yönelik hazırlanan koronavirüs rehberi tüm illere gönderildi.

Rehberde, Şubat 2021 itibarıyla başlatılan aşılama seferberliği zarfında kuruluşlarda kalan engelliler, yaşlılar ve personelin aşılandığı bildirildi. Bu kapsamda, şubatta birincil doz aşılar, martta ikinci doz aşıların tamamlandığı belirtilerek, kuruluşlarda aşılama sonrası geçilen normalleşme sürecinde bazı uygulamalara son verildiği, aşılamaya karşın bir takım tedbirlerin bütün kuruluşlarda devamının sağlandığı kaydedildi.

Üçüncü doz aşı uygulamasının temmuz-ağustos aylarında engelli ve ihtiyar bakım kuruluşları genelinde yapıldığı bildirilerek, salgınla çaba sürerken, toplumsal yaşamın farklı alanlarında alınan tedbirlere ek olarak kuruluşlardaki bir takım tedbirlerin her tarafta hatırlatılması ve güncellenmesi ihtiyacının olduğu açıklama edildi.

Aşı süreçlerinin tamamlanması için bilgilendirme ve rehberlik sağlanacak

Rehbere tarafından, devlete ait ve özel engelli bakım kuruluşları, huzurevleri ile ihtiyar bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde normalleşme dönemiyle sürdürülen maske, uzaklık ve temizlik tedbirleri ilk önce elde etmek üzere tüm Kovid-19 tedbirlerine devam edilecek.

Resmi ve özel engelli bakım kuruluşları ile huzurevleri ve ihtiyar bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan tüm personelin imkanlar zarfında çalıştıkları katta ve görevde sabitlenerek, katlar arası muhtemel bulaşa aleyhinde önlem alınması sağlanacak.

Tüm kuruluşlardaki personel, engelli ve yaşlılara, İçişleri Bakanlığının 31 Ağustos 2021 tarih ve 13807 sayılı Genelgesi hükümleri uygulanacak.

Aşı uygulaması çalışmalarında, engelli ve ihtiyar sakinlerden aşı sürecini tamamlamamış olanların, bu süreçlerin tamamlanması için yönlendirilmesi, aşı süreci başlamamış olanlara ise aşı sürecine ilişkin vesvese ve tereddütlerini gidermeye karşın bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine siklet verilmesi ve bu konuda il/ilçe afiyet müdürlüklerinden ve Sıhhat Bakanlığı Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu'ndan (covid19asi.saglik.gov.tr/) takviye almaları sağlanacak.

Kuruluşlarda, sakinler ve personel dahil almak üzere gerçekleşen bütün pozitif vakalarda, 10 günlük karantina ve ilaç süreçlerine uyulacak.

Bu noktada kuruluşa gelecek filyasyon ekibinin verdiği çare süreçleri uygulanacak ve 10 günün sonunda PCR testi sonucu olumsuz olanlar için karantina sonlandırılacak.

Kuruluşlarda Kovid-19 artı kişi sayısı engelli, ihtiyar ve personel dahil almak üzere kuruluş mevcudunun yüzde 20'sinin üstüne çıkması durumunda, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı alınarak 10'ar jurnal vardiya düzenine geçilecek.

Vardiya düzeni 10+10 toplamda 20 günü aşmayacak şekilde planlanacak ve 20 jurnal vakit sonunda bütün kuruluşta PCR testi uygulanmasının peşinde sıradan vardiya düzenine geri dönülecek. Kuruluşlara yapılan tüm girişlerde HES kodu alma ve demeç etme zorunluluğu devam edecek.

Ziyaretler kuruluşlarca yerinde görülecek şekilde devam edecek

Rehberde, tüm engelli bakım kuruluşları, huzurevleri ile yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde ziyaret kısıtlılığının devam ettiği hatırlatıldı. Buna kadar, sadece istek eden sakinlerin aile üyeleri için kuruluşça yerinde görülen şekilde, sürede ve kontrollü olarak aile ziyaretlerine müsade verilebilecek. Dijital ve görüntülü görüşmelere devam edilecek.

Rehbere tarafından, kuruluşlara yapılan düzen, nakil ve yerleştirmelerde Kovid-19 aşısı yapılıp ikinci doz aşıdan sonradan minimum 15 gün geçmiş olması ve bunu aşı kartıyla belgelemesi ya da aşı olmamış kişiler için PCR testi olması sağlanarak, kuruluştaki yalıtım odasında izolasyonda kalması şartı aranacak.

Aşı olmuş kişilerden PCR testi sonucu negatif çıkanların, izolasyona gerek kalmadan kuruluşa kabulü yapılacak. Kuruluşa yapılan düzen, nakil ve yerleştirmelerde HES kodu alma ve açıklama etme zorunlu olacak.

Kaynak: AA

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/engelli-ve-yasli-bakim-kuruluslari-icin-koronavirus-rehberi-hazirlandi.html
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.