Erkeğin Kadına Selam Vermesi Caiz mi?
banner121

Erkeğin kadına selamlama vermesi caiz midir? Erkeğin kadına selamlama vermesi ile ilgili hadisler.

Erkeğin kendi hanımına, mahremlerinden bir kadına, haklarında fitne korkusu bulunmayan yabancı bir kadına ya da kadınlara selâm vermesi ve bu şartlarla kadınların da selâm vermesi hakkında hadisler...

***

Sehl İbni Sa’d radıyallahu anh şöyle demiştir:

Aramızda bir bayan –bir diğer rivayette yaşlı bir kadın– vardı. Pazı köklerini alır, onları güvecin içine koyup pişirir, birazcık da arpa öğütürdü. Biz cuma namazını kılıp döndüğümüz süre ona selâm verirdik. O da hazırladığı yemeği bize ikram ederdi. (Buhârî, İsti’zân 16, Cum’a 40; Hars 21; Et’ime 17)

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

Buhârî’nin Sahîh’inde bir kaç yerde geçen bu hadisin rivayet lafızları arasında ufak de olsa bazı farklılıklar vardır. Hadisin ravisi Sehl, cuma günü olunca, adı geçen kadının yemeğini yiyecekleri için sevinçli olduklarını söyler. Bu hanım sahâbînin kim olduğu konusunda rivayetlerde bir izah etme bulunmamaktadır. Yine bir rivayetten öğrendiğimize göre Sehl, yanına geldiklerinde bu hanıma selâm vererek onun ikramını beklediklerini tasrih etmektedir. Bu tasrih edilmemiş de olsa, başka türlü olmasının beklenilemeyeceği açıktır. Çünkü sahâbe-i kirâm evlere nasıl gireceklerini, hanımlarla karşılaşılınca nasıl davranacaklarını iyi bilirlerdi. Bu konuda eksik sayılmayacak dek ayrı görüşlerin olduğunun bilinmesi gerekir. Bunun anlamı şudur: İslâm âlimleri, Kur’lahza ve Sünnet naslarından hareketle öbür neticelere varabilirler. Bu neticelerin her biri, bir nassın yorumudur ya da müctehidlerin bir nassa dayalı ictihadıdır. Bunlardan herhangi birinin dürüst, diğerlerinin hatalı olduğu söylenemez. Çünkü her müctehid âlim, en doğru olanı bulduğu inancındadır. O halde bir müftü, herhangi bir müctehidin ictihadıyla fetvâ verebilir.

KADINLARA SELAM VERMEK İLE İLGİLİ GÖRÜŞLER

Kadınlara selâm verilmesiyle ilgili ortaya konulan bütün fikir ve ictihadları burada saymamız söz konusu olamaz. Belli Başlı hatlarıyla belirtilecek olursa:

Arasında mahrem bulunmadıkça erkekler kadınlara selâm veremez. Erkekler kadınlara, kadınlar erkeklere selâm veremez. Kadınlar cemaat halinde iseler, erkek onlara selâm verir, onlar da bu selâmı alırlar.  Bir kadına diğer kadınlar, kendi kocası ve mahremleri selâm verebilir. İhtiyar ve şehvet hissinden indirimli kadınlara selâm vermek, onların verdikleri selâmları elde etmek müstehaptır. Kadınların erkeğin verdiği selâmı almaları vâcibdir. Ama selâmı alırken seslerini yükseltmezler.   Bir erkeğe selâm veren bayan genç yaşta ise, erkek onun selâmına kalben mukabelede bulunur. Erkek ve bayan arasındaki hoca öğrenci ilişkileri, kadın erkek arasındaki genel kurallar içinde değerlendirilmekle beraber, selâm konusunda şefkat, hürmet ve derin saygı esası ön plândadır. Erkek veya kadın dilencinin verdiği selâma mukabelede bulunmak dînî bir yükümlülük değildir. Çünkü, dilencinin selâmı, selâmdan beklenen sosyal ve ulu gayeden tamamen mahrumdur.

Hadisten Öğrendiklerimiz

Fitne korkusu laf konusu olmayan hallerde ihtiyar kadınlara selâm vermekte bir sakınca yoktur. Erkeklerin kadınlara selâm vermesi, kadınların bu selâma mukabelesi, kadınların erkeklere selâmı ve erkeklerin bu selâma mukabelesi dağıtılmış hükümlere konu teşkil etmiş olup, bunlar yukarıda talimat kısmında özetlenmiştir.

***

Ümmü Hânî Fâhite Binti Ebû Tâlib radıyallahu anhâ şöyle dedi:

Mekke’nin fethi günü Nebî sallallahu aleyhi ve sellem’e gelmiştim. Resûl-i Ekrem yıkanıyor, Fâtıma da elinde bir örtüyle ona perde tutuyordu. Ben selâmımı verdim. (Müslim, Hayz 70-71, Salâtü’l-müsâfirîn 81-82. Ayrıca bk. Buhârî, Gusül 21; Salât 4; Tirmizî, İsti’zân 34)

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

Bu hadis, gösterilen yerlerde, bunlar dışındaki bir takım kaynaklarda daha detaylı olarak ve çeşitli farklılıklarla rivayet edilmiştir. Müslim’in bir rivayetinde belirtildiğine göre, Ümmü Hânî gelip  kendisine selâm verdiğinde, Efendimiz:

– “Bu kadın kimdir? “ diye sormuş, o da:

– Ben Ebû Tâlib’in kızı Ümmü Hânî’yim diye yanıt verince, kendisini yıkanmakta olduğu yerden görme imkânı olmayan Peygamberimiz:

– “Güzel geldin Ümmü Hânî” dedikten sonra yıkanmasını tamamlamışlardır. Yaşam hikâyesinden bahsederken açıkladığımız gibi Ümmü Hânî, Efendimiz’in amcasının kızı ve Hz.Ali’nin bacısıdır. Bu hadisten hareketle fakihler, arada perde edinmek şartıyla, bir kimsenin na mahrem akrabasından bir kadının yanına yıkanabileceği ve erkek yıkanırken kadının ona perde tutabileceği kanaatine varmışlardır. Yeniden bu rivayeti alarak, yıkanırken veya abdest alırken konuşmakta ya da selâm vermekte bir sakınca olmadığına hükmedilmiştir.

Hadisten Öğrendiklerimiz

Yanlış anlaşılma endişesi yahut kadının erkeğe selâm vermesi câizdir. Yıkanmakta olan ve abdest alan kimsenin konuşmasında ve selâm almasında bir sakınca yoktur.

***

Esmâ Binti Yezîd  radıyallahu anhâ şöyle dedi:

Kadınlarla birlikte otururken, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem yanımıza uğradı ve bize selâm verdi. (Ebû Dâvûd, Edeb 137; Tirmizî, İst’zân 9. Hem bk. İbni Mâce, Edeb 14.)

Yukarıdaki metin Ebû Dâvûd’a aittir; Tirmizî’nin metni ise şöyledir: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bir gün mescide uğradı. Kadınlardan oluşan bir cemaat mescidde oturmaktaydı. Hz. Peygamber onlara eliyle sinyâl ederek selâm verdi.

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

Bu hadise kadar herhangi bir fitne korkusu ve yanlış anlaşılmanın laf konusu olmadığı hallerde kadınların erkeklere, erkeklerin kadınlara selâm verip almalarında bir sakınca yoktur. Ama, değişik naslardan hareketle ulemânın bu konuda bambaşka zihin ve kanaatleri vardır.

Hadisten Öğrendiklerimiz

Yanlış anlaşılmanın söz konusu olmadığı hallerde bayan erkeğe, erkek kadına selâm verip alabilirler. Yalnız başına yer alan genç kadının erkeklere selâm vermesi ve alması, aynı şekilde erkeklerin de böyle bir kadına selâm verip almaları câiz değildir. Bir erkeğin yalnız başına bulunan bir genç kadına selâm verip alması mekruhtur. Fitneden belli olunması halinde, erkeklerden meydana gelen bir topluluğun genç bir kadına selâm verip almaları câizdir. Kadınlardan oluşan bir cemaate ya da ihtiyar bir kadına erkeklerin selâm vermesi ve onların bu selâmı almaları câizdir. Bir tek erkeğin, kadınlardan müteşekkil bir topluluğa selâm vermesi câizdir.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

İslam ve İhsan

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/erkegin-kadina-selam-vermesi-caiz-mi.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.